bazarnews

کد خبر: ۱۲۲۱۰
تاریخ انتشار: ۱۴ دی ۱۳۹۵ - ۲۱:۳۳
به گفته رئیس اتحادیه مشاوران املاک در ۱۱ روز ابتدای دی ماه سال جاری تعداد معاملات مسکن سال کل کشور نسبت به مدت مشابه سال قبل نصف شده است.
بازار نیوز - حسام عقبایی اظهار کرد: در ۱۱ روز ابتدای دی ماه ۱۸ هزارو ۱۴۹ قرارداد خرید و فروش داشتیم در کشور ثبت شد. این در حالی است که سال گذشته ۳۴ هزار قرارداد داشتیم که نشان می‌دهد معاملات حدود ۵۰ درصد کاهش یافته است و می توان گفت بازگشت به رکود داشتیم. پیش‌بینی ما این بود که هشت ماه افزایش حجم معاملات به سطح کشور تسری پیدا کند.
 
وی همچنین در خصوص تعداد معاملات شهر تهران گفت: در ۱۱ روز اول دی ماه در شهر تهران ۵۷۲۲ قرارداد خرید و فروش داشتیم. در مدت مشابه سال قبل نیز ۶۱۹۵ قرارداد امضا شده بود. اما در مجموع فکر می کنم تا پایان سال شاهد افزایش نسبی معاملات در شهر تهران خواهیم بود. با این حال تا پایان سال ۱۳۹۵ ظرفیت افزایش قیمت مسکن وجود ندارد.
 
رئیس اتحادیه مشاوران املاک اظهار کرد: بازار مسکن در ایران بالاترین ارزش افزوده را در سطح جهان دارد که از سرمایه‌گذاران خارجی دعوت می‌کنیم در این بازار ورود پیدا کنند. بازار مسکن در ایران بالاترین ارزش افزوده در سطح دنیا را دارد، لذا حتی در شرایط فعلی که مسکن در رکود است، این بازار نسبت به بسیاری از کشورهای منطقه شرایط بهتری داشته که از سرمایه‌گذاران و شرکت‌های خارجی دعوت کرده و تاکید می‌کنم ایران این آمادگی را دارد که در خصوص جذب سرمایه گذاری برای تولید مسکن اماکن تجاری و حتی اماکن ورزشی با آنها همکاری کند.
 
وی درخصوص آخرین وضعیت قانون پیش فروش گفت: قانون پیش فروش ساختمان با توجه به شرایطی که الان در کشور داریم قابلیت اجرایی ندارد؛ زیرا زیرساخت‌های لازم برای اجرای آن فراهم نیست. لذا مشاوران املاک و نیز صد در صد از فعالان حوزه ساختمان از سازمان نظام مهندسی، نظام کاردانی، شهرداری ها و سایر نهادهای مرتبط با مسکن که نسبت به اجرایی شدن این قانون نقش دارند زیرساختهای لازم را برای اجرای آن نمی‌بینند.
 
عقبایی افزود: تهدیدی که وجود دارد این است که هم اکنون به دلیل عدم نقش مشاوران املاک در بحث پیش فروش، عملا این ابزار که ۴۰ درصد بازار مسکن را به خود اختصاص داده در یک فضای غیرقانونی صورت می گیرد و این مساله می تواند طرح دعواهای حقوقی را بالا ببرد. لذا این مطالبه را از کمیسیون عمران مجلس، وزارت راه و شهرسازی و دولت داریم و امیدواریم که اصلاح قانون پیش فروش در دستور کار قرار گیرد.
 
وی درباره علت کاهش معاملات مسکن در آذرماه امسال نسبت به سال قبل گفت: چون برنامه جامعی در حوزه اقتصادی ایران وجود ندارد قاعدتا تحلیل‌ها و گمانه‌زنی‌ها تحت تاثیر بسیاری از شرایط مقطعی قرار می گیرد. پیش‌بینی این بود که با توجه به سیاست‌های دولت سرعت خروج از رکود بالا برود که این اتفاق در آبان ماه افتاد و حدود ۱۸ درصد تعداد معاملات بالا رفت، ولی در آذرماه شاهد کاهش معاملات بودیم. در آذرماه تعداد قراردادهای تهران خرید فروش ۱۳ هزار مورد بود، در حالی که در مدت مشابه سال قبل ۱۵ هزار مورد بود. علت آن قرار داشتن در زمستان نبود بلکه پایین بودن انگیزه بازار سرمایه ای در این زمینه بود. بالا رفتن قیمت دلار هم به این نابسامانی کمک کرد.
ایسنا
مطالب مرتبط
نظر کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
تلگرام صفحه خبر