bazarnews

کد خبر: ۱۶۰۷۵
تاریخ انتشار: ۱۳ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۰:۴۱
سیاستمداران آمریکایی بعد از دوران فعالیت خود می‌توانند به انسان‌های پولدارتری تبدیل شوند. آن‌ها با ۱۰ دقیقه سخنرانی می‌توانند نیمی از درآمد سالانه خود را یک جا به دست آورند.
بازار نیوز - سخنرانی همواره بخش کسل کننده و منفور تمام همایش‌ها و برنامه‌های مختلف است و بسیاری از مخاطبان ترجیح می‌دهند که این بخش از برنامه‌ها حذف شود. اما گویا برای آمریکایی‌ها چنین نیست، طوری که حاضرند مبالغ هنگفتی را بابت تنها ۱۰ دقیقه سخنرانی یک چهره مشهور سیاسی بپردازند.
 
چندی پیش مقامات دانشگاه میسوری کانزاس‌سیتی ایالات متحده که خواهان سخنرانی «هیلاری کلینتون» در این دانشگاه بودند، به خاطر هزینه ۲۷۵ هزار دلاری خانم کلینتون برای شرکت در این مراسم از این کار منصرف شدند.
 
این دانشگاه اعلام کرد تصمیم گرفته است به جای هیلاری کلینتون از دخترش «چلسی کلینتون» با هزینه ۶۵ هزاردلاری برای این مراسم دعوت کند. اگرچه کاندیداهای دیگری نیز برای این مراسم در نظر گرفته شده بودند که قیمت‌های پایین‌تری داشتند. هزینه‌های هنگفت دریافتی چهره‌های سیاسی مشهور آمریکا در مراسم‌های مختلف همواره یکی از سوژه‌های خبری رسانه‌های این کشور است. اما به جز این موارد، سیاستمداران آمریکایی با چند دقیقه سخنرانی چه مقدار پول به جیب می‌زنند؟!

جرج دبلیو بوش
رئیس جمهور سابق ایالات متحده دوران بسیار طلایی را از نظر مالی بعد از ریاست جمهوری پشت‌سر گذاشته است. سخنرانی‌های آقای بوش بین ۱۰۰ تا ۱۷۵ هزار دلار قیمت دارد. او از سال ۲۰۰۹ تاکنون ۲۰۰ سخنرانی انجام داده است. با انجام چند عمل ساده ریاضی می‌توان فهمید که جرج بوش تنها بیش از ۳۰ میلیون دلار به تنهایی از سخنرانی‌هایش دریافت کرده است. این در حالی است که حقوق رئیس جمهور سالیانه ۴۰۰ هزار دلار است.
 
بیل کلینتون
رئیس جمهور اسبق این کشور نیز در کنار همسرش یکی از گران‌قیمت‌ترین سخنران‌های این کشور است. آقای کلینتون در فوریه سال گذشته تنها برای یک سخنرانی ۲۲۵ هزار دلار به جیب زد. به گفته واشینگتن‌پست کلینتون در سال ۲۰۱۲ با ۷۲ سخنرانی توانست بیش از ۱۶ میلیون دلار درآمد داشته باشد. CNN نیز درباره قیمت‌های نجومی سخنرانی کلینتون گفت که او برای سخنرانی در شرکت مخابراتی سونی اریکسون در هنگ کنگ، ۷۵۰ هزار دلار پول گرفته است.
 
رودی جولیانی
شهردار سابق نیویورک نیز یک سخنران گرانقیمت به حساب می‌آید. این نامزد سابق ریاست‌جمهوری حزب جمهوری‌خواه  برای هر سخنرانی ۲۷۰ هزار دلار می‌گیرد.
 
سارا پیلن
مشاور پرحاشیه دونالد ترامپ و فرماندار سابق آلاسکا برای انجام یک سخنرانی در سال ۲۰۱۱، صدوپانزده هزار دلار پول گرفته است تا یکی از سخنران‌های گران‌قیمت خانم باشد. با رئیس جمهور شدن دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، این قیمت بالاتر نیز خواهد رفت.
 
تیم گیتنر
آقای گیتنر وزیر اقتصاد کابینه آقای اوباما هم برای سخنرانی‌های کوتاه خود مبلغ زیادی دریافت می‌کند. بر اساس گفته‌های روزنامه فایننشال‌تایم، گیتنر سال ۲۰۱۴ برای سخنرانی در بانک دویچه ۲۰۰ هزار دلار خرج روی دست بانک گذاشته است.
 
بن برنانک
آقای برنانک اقتصاددان و رئیس سابق بانک فدرال است. به گفته نیویورک‌تایمز این چهره اقتصادی ۲۰۰ هزار دلار برای سخنرانی در آمریکا و ۴۰۰ هزار دلار برای سخنرانی در کشورهای دورتر مثل آسیا دریافت می‌کند.

 کاندولیزا رایس
وزیر امورخارجه سابق ایالات متحده هم برای تک‌تک کلماتی که می‌گوید مبلغ بزرگی دریافت می‌کند. خانم رایس در یکی از موارد تنها برای سخنرانی در دانشگاه مینیسوتا ۱۵۰ هزار دلار پول دریافت کرد.
 
مطالب مرتبط
نظر کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر:
تلگرام صفحه خبر