bazarnews

کد خبر: ۱۷۶۸۷
تاریخ انتشار: ۱۰ فروردين ۱۳۹۶ - ۲۲:۱۹
حکم تازه علیه فرمان جنجالی
قاضی هاوایی تعلیق فرمان ترامپ در منع ورود اتباع 6 کشور را برای مدت نامعلوم تمدید کرد و ضربه دیگری به سیاست های دولت زد.
بازار نیوز -  یک قاضی هاوایی تعلیق فرمان رئیس جمهور آمریکا، برای ممنوعیت ورود اتباع 6 کشور مسلمان، را برای مدت نامعلومی تمدید کرد تا ضربه دیگری به سیاست های دولت جدید این کشور علیه مهاجران زده باشد. 

 "درک واتسون"، قاضی فدرال در ایالت هاوایی، پیش از این در پانزدهم مارس فرمان ترامپ را به حالت تعلیق در آورده بود و اکنون با سختگیری بیشتری این تعلیق را تا زمان نامعلومی تمدید کرد. وی نخستین قاضی ای بود که علیه فرمان اجرایی ثانوی ترامپ رأی داد. 

واتسون چهارشنبه (9 فروردین) پس از استماع اظهارات وکلای دادستان کل هاوایی و وزارت دادگستری دستور موقت خود علیه فرمان جدید رئیس جمهور امریکا را تمدید کرد.

دستور جدید صادر شده از سوی دونالد ترامپ برای ممنوعیت ورود شهروندان 6 کشور مسلمان بود که به گفتۀ قاضی دریک واتسون، شواهد قابل توجهی وجود دارد که نشان می‌دهد این فرمان جدید با بخشی از قانون اساسی مبنی بر جلوگیری از تبعیض مذهبی مغایرت دارد. بر این اساس وی دستور تمدید فرمان موقت خود را تا زمان رسیدگی به دعوای حقوقی این ایالت علیه ترامپ تمدید کرد. به گفتۀ داگلاس چین، دادستان کل هاوایی، این حکم تضمین‌کنندۀ حقوق شهروندان مسلمان بر اساس قانون اساسی در سراسر کشور است.

دولت ترامپ می‌تواند درخواست تجدیدنظر خود را به دادگاه فرجام‌خواهی در سان‌فرانسیسکو ارسال کند.

قاضی واتسون در حکم پیشین خود به اظهارات ترامپ اشاره و اعلام کرد فرمان یادشده، به‌رغم ادعاهای دولت امریکا، درواقع به‌منزلۀ ممنوعیت ورود مسلمانان به امریکا است.

قاضی واتسون در دولت قبلی و توسط اوباما به سمت قاضی فدرال ایالت هاوایی منصوب شده است.‏

پیش از این، اجرای فرمان نخست ترامپ درباره توقف موقت ورود مسافران از هفت کشور عمدتا مسلمان که روز 8 بهمن امضا ‏شد، از سوی دادگاه فدرال متوقف شده بود. ‏

دومین فرمان ضدمهاجرتی ترامپ اتباع شش کشور ایران، سودان، سومالی، لیبی، یمن و سوریه را برای 90 روز از ورود به خاک آمریکا ‏منع می‌کند. این فرمان قرار بود دو هفته پیش به اجرا درآید که توسط دریک واتسون قاضی فدرال هاوایی تعلیق شد.‏

فرمان ضدمهاجرتی ترامپ مورد انتقاد گسترده کارشناسان و نخبگان آمریکایی قرار گرفته است. از جمله بیش از 130 کارشناس ‏سیاست خارجی این کشور با انتشار نامه ای سرگشاده، این فرمان را تهدیدی برای امنیت ملی آمریکا دانسته و از رییس جمهوری ‏این کشور خواستند که فورا آن را لغو کند. همچنین تحلیل گران شاخه اطلاعاتی وزارت امنیت ملی آمریکا درباره ادعای ترامپ درخصوص تهدید تروریستی بودن هفت کشور عمدتا مسلمان ابراز تردید کرده و صحت چنین ادعایی را زیر سئوال برده اند.‏
نظر کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر:
تلگرام صفحه خبر