bazarnews

کد خبر: ۲۰۹۸۳
تاریخ انتشار: ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۱۴:۲۲
بررسی برنامه‌های اقتصادی کاندیداهای ریاست جمهوری
روحانی در طرح کارورزی که بیان کرده در اولیت برنامه 100 روزه‌ام قرار دارد می خواهد شرایطی را فراهم کند تا نیروی کار بدون تجریه بتوانند در بنگاه های خصوصی آموزش‌های لارم نیروی کار را بگیرند.
به گزارش خبرنگار بازار نیوز، مهم‌ترین مسئله اقتصادی در مسابقات انتخاباتی امسال اشتغال مخصوصا برای جوانان بود. دو نامزد اصلی ریاست جمهوری یعنی رئیسی، روحانی که به نسبت سایرین بخت بیشتری برای پیروزی در انتخابات دارند طرح‌های متفاوتی را برای اشتغال‌زایی برگزیده‌اند. آقای رئیسی می‌خواهد به واسطه ظرفیت‌های خالی بنگاه‌ها سالانه 1 میلیون شغل ایجاد کند. آقای قالیباف قول 4 میلیون میلیون شغل در طی 4 سال آتی داده بود. وی وعده داد در صورت انتخاب به عنوان رئیس جمهور ایران به توان جوانانی که وارد بازار کار می‌شوند کارانه‌ 250 هزار تومانی پرداخت کند. برای رسیدن به این هدف نیز اقدام به افتتاح سایتی برای ثبت‌نام بیکاران کرد. البته این سایت به دلیل قوانین انتخاباتی ایران فیلتر شد. قالیباف در کنار این مورد، توجه خاصی به پتروشیمی داشته و اذعان کرده که با اضافه کردن هر تن پتروشیمی می‌توان 250 هزار شغل ایجاد کرد. 

اما در طرح اشتغال‌زایی روحانی توجه ویژه‌ای به قشر تحصیلکرده شده است. افزایش میزان مشارکت طی سال‌های گذشته نشان می‌دهد افرادی که به واسطه ورود به دانشگاه از بازار کار دور شده بودند طی سال‌های آتی وارد بازار کار خواهند شد. این پیک جمعیتی به واسطه عدم ارتباط عمیق بین دانشگاه و صنعت در یافتن شغل با مشکلات بسیار جدی مواجه هستند و بسیاری از بنگاه‌های اقتصادی و حتی خود دانش‌آموختگان بیان می‌دارند آموزش یادگرفته شده در مراکز علمی ایران به گونه‌ای نیست که بتواند به کمک بنگاه و خود متقاضی شغل بیاید. دولت روحانی در تلاش است  این فاصله بین بنگاه و دانشگاه را کم کند. 

وضعیت فعلی بیکاران
بر اساس آمارهای مرکز آمار در سال 95 برای افراد بالای 10 سال در مجموع 3 میلیون 200 هزار بیکار وجود دارد که به نسبت سال قبل یک میلیون نفر به آن‌ها اضافه شده است. نرخ بیکاری در این سال 12.4 درصد است. اما نگرانی اصلی در بیکاری جوانان است. اگرچه در کل کشور از هر 8 نفر حدودا 1 نفر بیکار هستند اما این میزان برای جوانان 15 تا 29 سال برابر 1 نفر از هر 4 نفر است. نرخ بیکاری برای این گروه جمعیتی در سال 95، 25.9 درصد بود.

طرح کارورزی روحانی
سیاست‌ها و مداخلات برای ایجاد اشتغال در گذشته بیشتر معطوف به پرداخت وام و تعهد اشتغال دستگاهی بود. طرح‌هایی که هر یک پس از دیگری تقریبا با شکست مواجه شد. طرح دولت نهم و دهم برای ایجاد اشتغال در پرداخت وام برای ایجاد بنگاه‌های زودبازده بود. با توجه به اینکه بسیاری از این بنگاه‌ها از مزیت رقابتی برخوردار نبودند با شکست مواجه شدند و در انتها این بانک‌ها بودند که با حجم عظیم معوقات بانکی مواجه شدند. در توضیح طرح اشتغال‌ورزی روحانی که توسط ستاد وی منتشر شده آمده است: 
در این برنامه سطح مداخله برای ایجاد اشتغال و کاهش بیکاری مورد بازنگری قرار گرفته و کوشش شده است تا با در نظر گرفتن و آموختن تجارب بین‌المللی و به ویژه تجربه کشور و رفع چالش‌های پیش‌ رو، چارچوبی فراگیر از مداخله برای ایجاد اشتغال تنظیم شود که بتواند هم در طرف عرضه و هم در طرف تقاضای بازار کار مداخله نموده و مبتنی بر ظرفیت‌های کشور و از مسیر هماهنگ‌سازی همه‌ دستگاه‌ها و بخش خصوصی و تعاونی‌ با مساله اشتغال در کشور مواجهه نماید.

همانطور که در توضیح طرح آمده  رویکرد نگاه به هر دو سوی عرضه و تقاضای نیروی کار در بازار است. عرضه نیروی کار که همان جوانان به تازگی قارغ‌اتحصیل شده هستند توسط شرکت‌های بخش خصوصی یا دولتی به عنوان دوره کارورزی استخدام می‌شوند تا توامندی لازم برای ورد به بازار کار را بدست آورند. تحقیقات نشان می‌دهد میزان متوسط افرادی که بعد از پایان دوره کارورزی در همان بنگاه مشغول می‌شوند حدودا 40 درصد است.
دوره اشتغال‌ورزی کارورزان 4 تا 6 ماه است که دولت برای رفع نیازهای اولیه  معادل یک چهارم حداقل دستمزد کارانه  به آن‌ها پرداخت می‌کند. این حقوق تماما توسط دولت پرداخت خواهد شد و فشاری بر روی بخش خصوصی نیست. بر اساس پیش‌بینی که توسط ستاد روحانی انجام شده ظرفیت طرح اشتغال‌ورزی حداقل 123 هزار نفر و حداکثر 250 هزار نفر می‌باشد.  

روحانی و قالیباف هر دو برای به جوانان جویای کار پرداخت یارانه را در دستور کار قرار داده‌اند اما یک تفاوت بزرگ در این دو طرح وجود دارد. قالیباف می‌گوید به تمام افراد جویای کار ماهیانه 250 هزار تومان یارانه پرداخت خواهد کرد ولی در مقابل روحانی در کنار پرداخت تقریبا همین میزان یارانه، قصد توامندسازی جوانان را نیز دارد. به عبارت ساده‌تر قالیباف و روحانی هر دو به بیکار ماهی خواهند داد اما روحانی در تلاش است ماهیگیری نیز به آن ها یاد دهد. 

هزینه اجرای طرح
در برنامه کارورزی روحانی آمده است: هزینه بیمه مسئولت مدنی و پرداخت کمک هزینه کارورزی برای کارورزان برای اجرای دوره کارورزی در نظر گرفته می‌شود که با احتساب مبلغ 500 هزار ریال هزینه برای یک دوره با میانگین پوشش بیمه پنج ماهه برای هر کارورز و پرداخت معادل یک سوم حداقل دستمزد به مبلغ 310 هزار تومان، منابع مالی مورد نیاز برای اجرای طرح برای تعداد صد هزار نفر از دانش‌آموختگان معادل یک هزار ششصد میلیارد ریال (160 میلیارد تومان) برآورد شده است.

دولت به طور قطع توان پرداخت این میزان را طی یک سال دارد اما هنوز نقاط گنگی در این برنامه وجود دارد. اول اینکه هنوز مشخص نشده  بنگاه در کنار استخدام مجانی نیروی کار آیا از مزایای دیگری هم استفاده خواهد کرد؟ این برنامه در طی چند سال قرار است اجرایی شود؟ از آنجایی که برای ثبت‌نام صف تشکیل خواهد شد دولت بر چه اساسی اولویت‌ها را مشخص خواهد کرد؟ دولت چگونه قرار است جلوی سوء استفاده احتمالی از این طرح را بگیرد؟ 

به طور کلی برای کاهش شکاف بین بنگاه و دانشگاه طرح مناسبی به نظر می‌رسد اما با توجه به ظرفیت آن که به کمک گروه کوچکی از جونان خواهد آمد، تاثیر آنچنانی در کوتاه مدت نخواهد داشت. برای اشتغالزایی هیچ عاملی بیشتر از بهبود فضای کسب و کار، خصوصی سازی و ثبات در اقتصاد که سبب افزایش تولید در جامعه می‌شود اهمیت ندارد. 

روحانی درباره جزئیات و اولویت های کارورزی در برنامه صد روزه پس از انتخاب شدن بیان کرده بود: نخستین برنامه‌ای که در صد روز انجام خواهد شد و نهایی خواهیم کرد برنامه‌ای تحت عنوان کارورزی است که مخفف آن کاج است.سال گذشته در هیئت هایی که مربوط به اشتغال بود بحث کردیم و بعد در شورای عالی اشتغال پنجم بهمن سال گذشته مطرح کردیم چارچوب آن تصویب شد و به عنوان نمونه در یکی دو استان اجرا می شود.با اجرایی و عملیاتی شدن این برنامه دنبال این هستیم که ایرادات آن را بدانیم، سازمان برنامه و بودجه هم آیین نامه اجرایی آن را تنظیم می کند و حتماً تا پایان دولت یازدهم آماده خواهد شد. در دولت دوازدهم نخستین اقدام در زمینه طرح کارورزی برای اشتغال جوان های ما خواهد بود.

مطالب مرتبط
نظر کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر:
تلگرام صفحه خبر