bazarnews

کد خبر: ۲۵۲۲۰
تاریخ انتشار: ۱۹ تير ۱۳۹۶ - ۱۳:۲۰
وزارت اقتصاد با ارائه تحلیل‌های جدید از وضعیت قیمت نفت خام ایران و جهان، از پیش‌بینی نرخ رشد ۳.۳ و ۴.۳ درصدی اقتصاد ایران در سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ میلادی خبر داد.
بازار نیوز -  نگاهی به روند قیمت های در بازار جهانی نفت در ماه آوریل ۲۰۱۷ نشان می دهد که هر بشکه نفت خام آمریکا در این ماه با ۳ درصد رشد به ۵۱.۰۶ دلار رسید. در عین حال، هر بشکه نفت خام برنت دریای شمال ۵۲.۵۹ دلار و هر بشکه نفت خام اوپک نیز در این ماه ۵۱.۳۴ دلار بود که ۲ درصد رشد نشان می دهد.

بر پایه این گزارش، قیمت هر بشکه نفت خام ایران در ماه آوریل ۲۰۱۷ (اردیبهشت ماه) با ۱.۷ درصد رشد، ۵۱.۱۲ دلار بود. رشد اقتصادی ایران در سال ۲۰۱۷ میلادی به میزان ۳.۳ درصد و برای سال آینده میلادی نیز ۴.۳ درصد برآورد شده است.

متوسط نرخ رشد اقتصادی جهان در سال جاری میلادی ۳.۵ درصد و برای سال ۲۰۱۸ نیز ۳.۶ درصد است که مقایسه آن با نرخ رشد اقتصادی ایران، حاکی از فراهم بودن شرایط مناسب رشد اقتصادی در ایران طی امسال و سال آینده میلادی است.

با این حال، پیش بینی ها نشان می دهد رشد اقتصادی در برخی کشورها مانند چین در سال جاری میلادی به مراتب بیشتر از ایران و به میزان ۶.۶ درصد و در سال آینده میلادی نیز ۶.۲ درصد خواهد بود. همچنین برای کشور هندوستان نیز در سال جاری ۷.۲ درصد و در سال آینده میلادی، ۷.۷ درصد رشد اقتصادی برآورد شد.

تحلیل ها نشان می دهد تقاضای جهانی نفت اوپک در سال جاری میلادی به ۳۱ میلیون و ۷۳ هزار بشکه در روز خواهد رسید که این میزان نسبت به ۳۲ میلیون و ۴۷ هزار بشکه نفت خام تولیدی اوپک در سال ۲۰۱۶ میلادی، کمتر است.
 
پیش بینی  رشد ۴.۳ درصدی اقتصاد ایران بر اساس قیمت نفت+اینفوگرافی 
نظر کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر:
تلگرام صفحه خبر
ملت