bazarnews

کد خبر: ۲۷۹۹۶
تاریخ انتشار: ۱۵ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۱:۳۹
رییس کانون سراسری انبوه‌سازان کشور با بیان اینکه بیش از 32‌ درصد جمعیت شهری اجاره‌نشین هستند، گفت: باتوجه به وجود تقاضا در بازار، میانگین قیمت اجاره‌بهای واحد‌های مسکونی در سطح شهر تهران حدود 20‌ درصد افزایش یافته است.
بازار نیوز - جمشید برزگر افزود: هر چند که در بازار مسکن شاهد رونق نیستیم، اما افزایش 5 تا 6‌درصدی میانگین قیمت‌ها مربوط به خرید و فروش معاملات فصلی است که از نیمه مرداد ماه هر سال آغاز و تا شهریورماه ادامه دارد. این مقام مسوول تاکید کرد: اجاره‌نشینی 32‌درصد جمعیت شهری و ازدواج سالانه بین 700 تا 900هزار جوان نشان می‌دهد که باید در زمینه تولید و عرضه مسکن با تقاضا تعادل مناسبی برقرار شود و توانمند‌سازی اقشار متوسط و کم‌درآمد جامعه در متعادل شدن قیمت‌های فروش و اجاره‌بهای واحد‌های مسکونی تاثیرگذار خواهد بود.

وی افزایش سقف تسهیلات بانکی، طولانی شدن مدت بازپرداخت آن و کاهش نرخ سود تسهیلات بانکی را در تقویت قدرت خرید مسکن برای اقشار متوسط، کم‌درآمد و آسیب‌پذیر جامعه موثر دانست و گفت: این افراد همواره به‌دنبال خرید واحدهای 70 تا 80متری هستند و انبوه‌سازان باتوجه به صلاحیت‌های حرفه‌یی آمادگی دارند در حد توانایی‌های خود در این زمینه به دولت کمک کنند. رییس کانون سراسری انبوه‌سازان کشور اظهار کرد: بررسی‌ها نشان می‌دهد در سطح کشور بیش از 2میلیون انباشت تقاضای مسکن وجود دارد و رونق بازار می‌تواند علاوه بر افزایش اشتغال‌زایی در کشور، سایر صنایع مرتبط با مسکن و ساخت و ساز را که حدود 300 صنعت است، رونق دهد. برزگر با بیان اینکه تا زمانی که قدرت خرید این سه قشر جامعه تقویت نشود شاهد رونق بازار مسکن نخواهیم بود، افزود: انبوه‌سازان آمادگی دارند در تولید مسکن در بافت‌های فرسوده شهری و حاشیه‌نشینی با وزارت راه و شهرسازی همکاری کنند. به گزارش ایرنا، بانک مرکزی اعلام کرده معاملات مسکن در تهران در مرداد ماه سال جاری با رشد 6.1‌درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شد و قیمت مسکن نیز در همین مدت در پایتخت 6.2‌درصد افزایش یافت. آماری که بانک مرکزی براساس داده‌های سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور منتشر کرده، نشان می‌دهد در مرداد امسال میانگین قیمت یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی تهران حدود 4 میلیون و 600هزار تومان بوده که در مقایسه با تیرماه تا یک‌درصد و نسبت به مرداد سال گذشته تا 6.2‌درصد افزایش یافته است. بیشترین رشد متوسط قیمت در این ماه نسبت به مرداد سال گذشته به منطقه 6 تهران با حدود 11.6‌درصد و بیشترین کاهش به منطقه 22 با 0.4‌درصد اختصاص یافت. در میان مناطق 22گانه شهرداری تهران بالاترین متوسط قیمت یک مترمربع زیربنای مسکونی معامله شده حدود 9 میلیون و 900 هزار تومان در منطقه یک (1.1‌درصد رشد) و کمترین آن حدود 2میلیون و 200هزار تومان و در منطقه 18 (5.5‌درصد افزایش) است. در مرداد امسال تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی به حدود 17 هزار و 984 واحد رسیده که در مقایسه با ماه مشابه سال قبل 6.1‌درصد افزایش دارد. 

بررسی توزیع تعداد واحدهای مسکونی معامله شده به تفکیک عمر بنا نیز از این حکایت دارد که واحدهای تا 5 سال ساخت با سهم 46.7‌درصد بیشترین سهم از واحدهای معامله شده را به خود اختصاص داده‌اند که در مقایسه با مرداد سال گذشته 4.8 واحد ‌درصد کاهش دارد و در مقابل به سهم واحدهای با قدمت 6 تا 10 سال و بیش از 15 سال افزوده شده است.
مطالب مرتبط
نظر کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
تلگرام صفحه خبر