bazarnews

کد خبر: ۳۱۲۲۹
تاریخ انتشار: ۱۹ مهر ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۵
رئیس سازمان کل کشور:
رئیس سازمان کل کشور در مراسم سالروز سازمان بازرسی کل کشور که امروز(چهارشنبه) برگزار شد،سخنرانی کرد.
بازار نیوز - ناصر سراج رئیس سازمان بازرسی کل کشور در مراسم سالروز سازمان بازرسی کل کشور که امروز(چهارشنبه) برگزار شد، اظهار داشت: سازمان بازرسی در حدود ۱۰۰سال قدمت دارد .در سال ۱۳۰۸ اولین سازمان بازرسی با نام های مختلف تشکیل شد. بعد از پیروزی انقلاب اسلامی سازمان بازرسی زیر نظر مستقیم رییس قوه قضاییه تاسیس شد و در سال ۶۰ قانون عادی حدود اختیارات سازمان بازرسی کل کشور را تثبیت کرد.

وی افزود: سازمان بازرسی با نیروی کم سازمانی پاکدست و موفق تلقی می شود.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور با بیان اینکه حدود ۲۱ هزار شعبه بانک در کل کشور وجود دارد،بیان داشت: حدود ۱۱ هزار نفر به عنوان بازرس در بانکها مستقر هستند که اگر قرار باشد این افراد فقط در شعبات بانک ها به منظور بازرس حضور داشته باشند هر فرد باید از 22شعبه بازرسی کند و در حدود هزار بازرس در کل کشور داریم و طبق بررسی ها حدود یک میلیون محیط بازرسی شناسایی شده است.

سراج گفت: در این ۳۶ سال 5 نفر به عنوان رییس سازمان بازرسی کل کشور انجام وظیفه کردند و بنده پنجمین رئیس سازمان بازرسی هستیم که تا امروز پنجاه ماه از ریاست بنده در این سازمان می گذرد که در خدمت عزیزان انجام وظیفه میکنم و عزیزان زحمات زیادی را در این زمینه متقبل شدند .

رئیس سازمان بازرسی کل کشور بیان داشت: اقدامات سازمان بازرسی در این مدت در حوزه سخت افزاری و نرم افرازی انجام شده است و ۱۴ ساختمان بازرسی را با تجهیزات کامل افتتاح کردیم. ۷ ساختمان نیمه تمام داریم که تا پایان سال به بهره برداری می رسد.

سراج تصریح کرد: برطبق دستور و تاکید رییس قوه قضائیه تاکید بر تخصصی کردن نیروها در سازمان بازرسی، حدود ۸۰۰نفر که خارج از سازمان فعالیت داشتند مرخص و افراد متخصص جایگزین شدند و طبق اطلاعیه های داده شده حدود16هزار نفر با معدل بالای 17 ثبت نام کردند که 1543نفر باقی مانند و از انها امتحان گرفته شد و در حال حاضر 200نفر در حال جذب سازمان از تخصصهای مختلف هستند. آموزش سازمان فعال شد و از اساتید نخبه استفاده میکنیم و آموزشهای لازم داده می‌شود .

رئیس سازمان بازرسی کل کشور گفت: در رابطه با امبودزمان با ۱۰ کشور تفاهم نامه همکاری امضا کرده ایم و در سفرهایمان کلیه کتب این کشورها را اورده و پس از ترجمه در اختیار استانها قرار میدهیم و سعی کرده ایم از دانسته های آنان استفاده کنیم .

سراج گفت: در بحث پیشگیری کل یافته های سازمان بازرسی در استان و مرکز را بررسی کردیم و به شوراها ابلاغ کردیم و مسایل را به عنوان پیشگیرانه منعکس کردیم . شورای شهر و شهردار قراردادها را بازبینی کردند. به عنوان مثال در رابطه با هولوگرام ها که در شهرداری ها مشکلات زیادی را ایجاد کرده بودند شهرداری تهران دستور توقف صدور هلوگرام ها جدید را صادر کرد.

وی افزود: در رابطه با شهرداری رشت که خودش مصوبه می زد و خودش اجرا می کرد، همان موقع سازمان بازرسی ورود و بررسی کرد و این آقا خانه داشته است و نمیتواند از خانه های سازمانی استفاده کند.

رییس سازمان بازرسی کل کشور تصریح کرد: اگر خواسته باشیم فرمایش های مقام معظم رهبری را در رابطه با اقتصاد مقاومتی اجرا کنیم باید همه به پای کار بیایند و به طور منسجم با افراد فرصت طلب برخورد کنیم . در بحث خصوصی سازی و اشتغال باید بگویم متاسفانه انچه که مدنظر حًضرت اقا بود اجرایی نشد.

وی گفت: در بحث هپکو که یک شرکت سود ده بود در ابتدای واگذاری هر سهام 350تومان سود داشت که در زمان به شخص دوم سود به 70تومان رسید و این شرکت با ۱۲۰۰ نفر کارگر و ۱۰۰۰میلیارد بدهی و زیان انباشته و ده میلیون تومان به فردی واگذار شد و خسارات ان از طریق ملکی که در تهران داشت جبران شد.


رئیس سازمان بازرسی کل کشور تصریح کرد: از خصوصی سازی واقعی صد درصد حمایت میکنیم در قانون داریم که ۵ سال هیچ کارگری نباید تعدیل شود اما در فولاد خوزستان و پرونده ۳ هزار میلیاردی در همان اول ۲۵۰۰نفر تعدیل نیرو داشت . تعداد زیادی پمپ بنزین در یکی از استانهای کشور واگذار کردند و بیش از هرینه از دولت دریافت کردند و زیر قیمت فروخته شد و ما این نوع خصوصی سازی را قبول نداریم.

سراج بیان داشت: بودجه دولت800هزار میلیارد تومان و دانشگاه ها و هییت امنا 80هزار میلیارد تومان است .خیلی از این فسادها در این ۸۰۰هزار میلیارد میلیارد تومان رخ می دهد ودر یکی از دانشگاهها در شهر کوچک فردی ۵۰۰ میلیون تومان بودجه دانشگاه اختلاس کرده است.

وی تاکید کرد: در خصوص رانت و امضا های طلایی قانون نداریم . در خصوص انحصار گرایی شورای رقابت تلاش زیادی کرد اما موفق نبود . نبود شفافیت هم یکی دیگر از مشکلات است.در دولت الکترونیک قانون وجود دارد و در بحث شفافیت باید دولت الکترونیک اجرا شود تا شفافیت در مسایل ایجاد شود.
 
میزان
نظر کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر:
تلگرام صفحه خبر