bazarnews

کد خبر: ۳۵۱۹۱
تعداد نظرات: ۲ نظر
تاریخ انتشار: ۲۱ آبان ۱۳۹۶ - ۰۹:۰۷
ماجرای پرونده تخلفات اقتصادی احمدی نژاد و یارانش هنوز ادامه دارد.
بازار نیوز - سؤال این است که چرا حالا؟ چرا در همه این مدت درباره تخلف چهار هزار میلیارد تومانی محمود احمدی‌نژاد سکوت شده بود و اطلاعات یکباره درز کرد.

 مسعود پزشکیان، نایب‌رئیس مجلس می‌گوید «احمدی‌نژاد متخلف اصلی نبود. در موضوع هدفمندی یارانه‌ها تخلف‌هایی دیده شد. مجلس هم آن موقع سکوت کرد. ما دنبال این هستیم که همه گناهان را گردن یکی بیندازیم». غلامرضا حیدری، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس نیز به «شرق» می‌گوید «گزارش باید زودتر از اینها خوانده می‌شد. چرا می‌خواهیم به جامعه شوک بدهیم. شاید اصلا خبر تلخ دیگری در پس این خبرهاست. نشر خبر تخلف چهار هزار میلیاردی احمدی‌نژاد یا باید در سال‌های آخر دولت او اتفاق می‌افتاد یا همان سال اول دولت احمدی‌نژاد. دلیل این سکوت بلند چه بود؟». رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس دهم پیش‌تر درباره تخلف‌های احمدی‌نژاد گفته بود «کل رقم تخلفات دولت احمدی‌نژاد ٤٨ هزار میلیارد تومان است و ١٢ هزار میلیارد آن فقط مربوط به ایشان است». اعدادی که پیش‌تر از سوی فیاض شجاعی، دادستان دیوان محاسبات در مصاحبه با روزنامه اعتماد مورد تأکید قرار گرفته بود. شجاعی آن موقع گفته بود «گزارش تخلف و تشکیل پرونده در دادستانی مربوط به سال ٩٢ است که مربوط به عملکرد سال ٩٠ احمدی‌نژاد است».

در مورد تخلف احمدی‌نژاد اقدامی انجام نشد

تدوین گام‌های نخست گزارش این تخلف‌ها به دوره‌ای بازمی‌گردد که عبدالرضا رحمانی‌فضلی، رئیس دیوان محاسبات بود. اما گزارش خیلی بعدتر در مجلس دهم خوانده شد. همان گزارش تکان‌دهنده از تخلف چهار هزار میلیاردی احمدی‌نژاد. جالب اینکه نخستین پرسش درباره این مسئله از جانب فردی مطرح‌ شده که منبع نخستین نشر خبر است؛ غلامرضا تاجگردون، رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس. تاجگردون به ایلنا گفته بود «دیوان محاسبات حتی در زمان ریاست‌جمهوری آقای احمدی‌نژاد هم درباره تخلف مالی او گزارش تهیه و آن را به علی لاریجانی، رئیس مجلس ارائه کرده بود، اما اقدامی در این زمینه صورت نگرفت».

خبر تخلف‌ها کهنه شد

محسن بیگلری، عضو هیئت‌رئیسه کمیسیون برنامه و بودجه به «شرق» می‌گوید «شاید به جزئیات این گزارش زمانی پرداخته شده که من در جلسه کمیسیون نبودم اما تا جایی که می‌دانم هیچ صحبتی در داخل کمیسیون برنامه و بودجه در زمینه این تخلف و گزارش آن ارائه نشد». او همچنین تأکید دارد که وقتی تخلفی اتفاق می‌افتد باید در اسرع وقت به آن رسیدگی شود و جزئیات آن در اختیار افکار عمومی قرار داده شود. نمونه‌اش آنچه در مسئله حقوق‌های نجومی اتفاق افتاد. اگر رسیدگی آن به دولت بعد می‌افتاد، فایده‌ای نداشت. مسئله احمدی‌نژاد و تخلف‌های نجومی‌اش هم باید همان یک سال اول دولت روحانی نهایی می‌شد و حالا دیگر آن تأثیرگذاری قبل را ندارد. یعنی بعد از پنج سال دیگر اعلام این خبرها برای مردم ارزش خاصی نداشته و موضوع کهنه شده است».

متخلفان نه متخلف!

مسعود پزشکیان، نایب‌رئیس مجلس دهم نیز از سکوت مجلس درباره تخلفات هدفمندی یارانه‌ها در دولت احمدی‌نژاد انتقاد کرده است. نایب‌رئیس مجلس با انتقاد از سکوت مجلس درباره تخلفات هدفمندی یارانه‌ها در دولت نهم و دهم، گفته «علاوه بر مجلس، دولت، قوه قضائیه و همه رسانه‌هایی که در آن زمان تعریف و تمجید می‌کردند، در بروز این تخلفات مقصرند». مسعود پزشکیان با اشاره به انتشار اسنادی درباره تخلفات حمید بقایی در دولت احمدی‌نژاد از سوی نادر قاضی‌پور گفته «معتقدم اگر پرونده‌ای وجود دارد، باید در اختیار قوه قضائیه قرار گیرد و شخصا اگر چنین اسنادی درباره مسئولان در اختیار داشته باشم، هرگز نسبت به انتشار آن اقدام نکرده و صرفا آن را در اختیار دادگاه صالحه قرار می‌دهم».

قوه قضائیه رسیدگی کند

او در پاسخ به سؤالی درباره علت عدم رسیدگی به تخلفات نفتی دولت و شخص احمدی‌نژاد نیز به ایلنا گفته «اینکه ما مشکلاتی داریم، قابل انکار نیست. طبیعتا این پرونده باید از سوی قوه قضائیه پیگیری شود. قوه قضائیه باید در این رابطه رسیدگی کند اما بحث دیگر این است که در بحث هدفمندی یارانه‌ها مقصران دیگری نیز وجود دارند. مجلس آن زمان در قبال مسیری که طی می‌شد و به‌طور بین خلاف بود، همراهی کرد». نایب‌رئیس مجلس همچنین تأکید کرده «در بحث هدفمندی یارانه‌ها از ابتدا مشخص بود که تخلفاتی صورت می‌گیرد و حتی ما در مجلس نیز حرفی نزدیم و با آن کنار آمدیم. اینکه چند نفر اعتراض کنند، کافی نیست. همه ما مقصریم که نسبت به این تخلفات بی‌تفاوت بودیم». کابوس احمدی‌نژاد و تخلف‌های اداری و مالی‌اش گویا به این زودی‌ها دست از سر ایران بر نخواهد داشت. هرازچندگاهی نام و یادش رو به افول می‌رود و با هر خبر تازه‌ای دوباره تمام آن خاطرات تلخ از ناخودآگاه به خودآگاه می‌آید. این بار اما اخبار تخلف مالی او از این جهت اهمیت دارد که خبرها با تأخیر فراوان به سرخط خبرها رسید. گواینکه خبرها آرشیو شده بود و حالا فرصت مناسبی برای درج آن در رسانه‌ها فراهم است. آن هم در روزهایی که کمتر از همیشه اقبالی به نام و یاد احمدی‌نژاد وجود دارد.

 شرق
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
حرف دل همه مردم ایران
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳۹۶۰۸۲۱۱۰۴۲۳۵
0
0
بانک ها خصوصی درسراسر کشورغیرقانونی هستند.

برخی محصولات آرایشی و بهداشتی یکی از برندهای معروف فرانسوی، که تولید رژیم صهیونیستی است چگونه وارد دربازارتهران شدند؟ با مجوز و اجازه دولت، برخی نمایندگان مجلس و مدیران، مسئولان و مسئولین!
تمام مشکلات سراسر کشورخیانت های داخلی است، نه خارجی
دولت روحانی ومدیران دولتی و مدیران بخش خصوصی درمدت 56 ماه نتوانسته مشکلات مردم را درسراسرکشور حل کند.
دولت روحانی و بخش خصوصی عاملان اصلی بیکاری جوانان درسراسرکشورهستند.
اعتراض
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳۹۶۰۸۲۲۰۴۴۵۰۲
0
0
دیواری کوتاه‌تر از دیوار بازنشستگان نیست
دولت آقای احمدی‌نژاد در دوره ریاست جمهوری خود، بنیان گرانی و تورم را گذاشت و مردم را به خاک سیاه نشاند و در دوره ریاست جمهوری آقای روحانی هم مدت ۵ سال است که آقای نوبخت با وعده و وعیدهای خود، بازنشستگان را در نگرانی فرو برده است و در احقاق حق این قشر مظلوم کاری نمی‌کند. هیچ‌کس نیست بگوید که ۱۰ درصد افزایش حقوق برای بازنشستگانی که ماهانه کمتر از ۲ میلیون تومان حقوق دریافت می‌کنند، تأثیری در روند بهبود معیشت آنان ندارد.


برای بازنشستگان فکری کنند
مگر حقوق ما بازنشستگان را چقدر افزایش داده‌اند که قبض برق مصرفی ما از حدود ۱۲ هزار تومان در ماه به حدود ۸۰ هزار تومان و قبض آب مصرفی از ۲۴ هزار تومان به ۶۰ هزار تومان رسیده است؟ امثال من با ۴ سرعائله چگونه می‌توانیم از پس این هزینه‌های زندگی برآئیم؟ کی برای بازنشستگان فکری خواهند کرد؟

تاریخ : ۹۶/۰۸/۲۰ - ۰۶:۲۲
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس: دولت به جای حمایت زیر پای کارگران را خالی میکند/ هیچ کمکی به کارگران توسط دولت نمیشود عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه دولت به جای حمایت از کارگران زیر پای آنان را خالی میکند، گفت: دولت هیچ نوع کمکی به کارگران نمیکند.
نادر قاضیپور در گفتوگو با خبرگزاری فارس استان تهران درباره وضع کارگران اظهار کرد: کارگران در شرایط معیشتی خوبی قرار ندارند و تأمین هزینههای زندگی برای آنها بسیار سخت شده است.
وی با اشاره به اینکه دولت بهجای حمایت زیر پای کارگران را خالی میکند، تصریح کرد: دولت هیچ نوع کمکی به کارگران نمیکند.
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه قشر خاصی زیر چتر حمایتهای دولت قرار دارند، اضافه کرد: دولت تنها به پولداران و سرمایهداران کمک میکند.
قاضیپور با اشاره به اینکه دولت با اعمال این نگاه اختلاف طبقاتی فاحشی در کشور به وجود آورده است، تصریح کرد: این موارد باعث میشود آسیبها به قشر ضعیف و آسیبپذیر جامعه بیشتر شود.
وی با بیان اینکه با خودروسازان داخلی درگیریم، اضافه کرد: خودروسازان داخلی باید خودروی ارزان برای کارگران تولید کنند، قیمتها مناسبتر عرضه شود و پیگیر این موضوع هستیم.
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: ساماندهی حقوق و مزایای کارگران را در دستور کار داریم تا از این طریق وضع مناسب معیشتی داشته باشند.دولت روحانی درمدت 5 سال است نه تنها برای مشکلات اصلی مردم، مشکلات داخلی کشور و خارجی کاری انجام نداده است بلکه مشکلات بیشتر و زیادترین کرده است.

دولت روحانی درمدت 5 سال است نه تنها برای مشکلات اصلی مردم، مشکلات داخلی کشور و خارجی کاری انجام نداده است بلکه مشکلات بیشتر و زیادترین کرده است.
نظر کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر:
تلگرام صفحه خبر