bazarnews

کد خبر: ۳۵۵۴۵
تاریخ انتشار: ۲۳ آبان ۱۳۹۶ - ۱۷:۱۰
وزیر صنعت، معدن و تجارت با تأکید بر ضرورت افزایش سرمایه بانک صنعت و معدن برای ارایه تسهیلات به فعالیت‌های صنعتی و معدنی گفت: بانک صنعت و معدن به عنوان مهمترین بانک توسعه‌ای در حوزه صنعت و معدن پرچم دار تامین مالی طرح‌های بزرگ کشور شود که برای این هدف باید برنامه ریزی انجام گیرد.
بازار نیوز -  محمد شریعتمداری در نشست مجمع عمومی عادی سالیانه بانک صنعت و معدن روند فعالیت‌های این بانک را به عنوان یک بانک توسعه ای و پیشانی حرکت نظام بانکی در حمایت از فعالیت های صنعتی و معدنی مثبت و رو به رشد دانست و افزود: ایجاد برخی زیرساخت های مورد نیاز در بانک کار ارزشمندی بود واز فعالیت های مدیریت بانک و مجموعه همکاران شان تشکر می کنم.

فعالیت‌های مالی واحدهای صنعتی به نظام بانکی سوق داده شود
وی با تاکید بر توجه بیشتر به تامین مالی ارزی واحدهای صنعتی و سوق دادن فعالیت‌های مالی واحدهای صنعتی به خصوص واحدهای کوچک و متوسط به سیستم بانکی گفت: جای یک بانک تخصصی برای تامین مالی واحدهای کوچک و متوسط در ایران خالی است که بانک صنعت و معدن می تواند نقش هدایتگر را در این موضوع که یکی از نیازهای کشور است، ایفا کند.
برقراری ارتباط عمیق تر بانک صنعت و معدن با سازمان‌های توسعه ای
شریعتمداری با اشاره به بررسی و ارزیابی طرح های صنعتی و معدنی و روش دسترسی این طرح ها به مجموعه توانایی ها و امکانات بانک صنعت و معدن، تصریح کرد: برقراری ارتباط عمیق تر میان بانک صنعت و معدن و سازمان های توسعه ای مانند ایمیدرو و ایدرو و در سطوح منطقه ای با سازمان های صنعت، معدن و تجارت استان های کشور در حمایت از فعالیت های صنعتی و معدنی ضروری و مفید خواهد بود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه بیش از 81 هزار واحد تولیدی کوچک و متوسط در کشور وجود دارد، افزود: وزارت امور اقتصادی و دارایی، بانک مرکزی و سازمان برنامه و بودجه در زمینه تامین مالی این واحد ها نگاه ویژه داشته باشند تا بتوان حرکتی اهرمی در اقتصاد کشور انجام داد و بانک صنعت و معدن با این حمایت ها می تواند نقش هدایت گری در ایجاد این فعالیت جدید در سیستم بانکی کشور ایفا کند.

بانک صنعت و معدن پرچمدار تأمین مالی پروژه های بزرگ کشور شود
شریعتمداری بزرگ کردن کیک اقتصادی ایران را یک دغدغه مهم دانست و گفت: برای اینکه بتوانیم کار بزرگی انجام دهیم در این دوره باید حداقل 200 میلیارد دلار طرح صنعتی و معدنی را کلید بزنیم‌، کشورما ظرفیت های خوبی در حوزه منابع انسانی و ظرفیت های خدادادی و شرکت های دانش بنیان دارد که باید به خوبی مدیریت شوند و با توجه به اتکای توسعه اقتصادی ایران به نظام بانکی ، بانک صنعت و معدن به عنوان مهمترین بانک توسعه ای در حوزه صنعت و معدن پرچمدار این حرکت بزرگ محسوب و باید لیدر تامین مالی طرحهای بزرگ صنعتی و معدنی کشور شود و برای این هدف باید برنامه ریزی کند.

ضرورت افزایش سرمایه بانک صنعت و معدن
وی با بیان اینکه افزایش سرمایه بانک صنعت و معدن در تحقق این هدف بزرگ ضروری است و با توجه به اتکای این بانک به منابع دولتی افزود: ارتباط صندوق توسعه ملی و بانک صنعت و معدن باید تقویت شود و این صندوق به بانک صنعت و معدن در خصوص افزایش منابع بیشتر توجه کند‌.

شریعمتداری گفت: حضور آقای پورمحمدی در معاونت اقتصادی و هماهنگی سازمان برنامه و بودجه با شناختی که خوشبختانه وی از سیستم بانکی دارد و نقش مهمی که معاونت وی در سازمان برنامه و بودجه در تخصیص منابع محدود و موجود دولت دارد ، وی می تواند با پذیرش یک سری سختی ها و فشارها و همچنین همت درحذف برخی هزینه های زاید و غیر اولویت دار و هدایت منابع به سمت فعالیتهای موثر بر افزایش تولید و اشتغال صنعتی و معدنی کشور می تواند امید آفرین باشد و هدایت منابع برای افزایش سرمایه این بانک در تحقق این اهداف بسیار تاثیر گذار خواهد بود.

نقش بانک صنعت و معدن در نوسازی و بهسازی صنعتی
وزیر صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر اینکه نوسازی صنعتی و معدنی کشور از مهم ترین و اولویت دار ترین برنامه های دولت است، تصریح کرد: امسال 10 هزار میلیارد تومان منابع ازسیستم بانکی برای این کار اختصاص داده شده است که بانک صنعت و معدن نیز در این حوزه می تواند نقش مهمی ایفا کند و بخش مهمی از منابع بانکی باید با اولویت به واحدهای تولیدی صادرات گرا در کشور پرداخت شود.

به سمت اکتشاف و توسعه معادن در کلاس جهانی حرکت کنیم
شریعتمداری با اشاره به تدوین نقشه راه 4 ساله برای توسعه معدنی افزود: توسعه معدنی از حرکت جهادی در اکتشاف دقیق آغاز می شود. متاسفانه ما در این حوزه تاکنون از ابزار و تجهیزات قدیمی و نه چندان دقیق استفاده کرده ایم که در این موضوع نیز لزوم بهسازی و نوسازی وجود دارد و باید به سمت اکتشاف و توسعه معادن در کلاس جهانی حرکت کنیم.
وی با تاکید بر ضرورت حمایت از شرکت های دانش بنیان گفت: در شرکت های دانش بنیان صنعتی و معدنی جوانان دانشمند ما با حداقل منابع کارهای بزرگی می توانند انجام بدهند و می توانند در صورت حمایت بانک ها بخش قابل توجهی از بار مسئولیت ایجاد اشتغال پایدار و مولد را بر عهده بگیرند و مشارکت برای ارایه تسهیلات به شرکت‌های دانش بنیان صنعتی و معدنی در تحقق این هدف و افزایش تولید ملی و اشتغال، بسیار مؤثر خواهد بود.
نظر کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر:
تلگرام صفحه خبر