bazarnews

کد خبر: ۳۵۵۵۵
تاریخ انتشار: ۲۳ آبان ۱۳۹۶ - ۲۰:۰۰
در روزهای گذشته تصویری از یک نامه در رسانه ها منتشر شد که متنش حکایت از آن داشت که بانک "امارات ان بی دی" به تعدادی از تجار ایرانی مهلت 30 روزه داده است تا حساب های خود را به بانک های دیگری منتقل کنند و از این پس حق مبادلات و برداشت پول از این بانک را ندارند.
بازار نیوز -  سئوالی که مطرح است این است که اگر این موضوع به همه بانک های اماراتی تسری یابد چه پیامدی را می تواند برای اقتصاد کشور به همراه داشته باشد؟

چند ماهی است که تجار ایران در زمینه تبادلات بانکی با چینی ها به مشکل خورده اند و برخی این عمل چینی ها را به تحریم های آمریکا ربط می دهند و برخی دیگر آن را در جهت مقابله با پولشویی می دانند. به گفته تجار ایرانی این ماجرا در کشورهای دیگری چون مالزی، ترکیه و عمان نیز اتفاق افتاده است. به تازگی نامه ای منتشر شد که نشان می داد یک بانک اماراتی نیز از تجار ایرانی خواسته است تا حساب های خود را در این بانک ببندند. برخی تجار ایرانی در این زمینه گفته اند که بانک "امارات ان بی دی" در مورخه یکشنبه 14 آبان 1396  نامه ای را به آن ها ارسال نموده و در آن اعلام کرده است: به شما توصیه می‌ کنیم که قادر به ادامه ارتباط با شما نبوده و با احترام از شما خواستاریم حساب خود را بسته و اقدامات بانکی دیگری را جایگزین آن کنید. بانک "امارات ان بی ‌دی" تنها 30 روز از زمان ارسال نامه به تجار ایرانی مهلت داده است که پول خود را از این بانک خارج کرده و به بانک ‌های دیگر منتقل کنند.

مسئولین البته این موضوع را تکذیب نموده اند که از آن جمله می توان به تکذیبه مسعود دانشمند، رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و امارات اشاره نمود. وی خبر بسته شدن حساب ایرانیان در امارات را کذب دانسته و عنوان کرده که این اتفاق تنها برای یک نفر رخ داده است. همچنین وی افزوده است با پرس ‌و جویی که از اعضای اتاق بازرگانی و فعالان اقتصادی ایرانی در دوبی داشتیم، مشخص شد این اتفاق برای دیگر تجار ایرانی که در این بانک حساب دارند نیفتاده است و در واقع ارتباطی با ایرانی‌ بودن صاحب حساب نیز ندارد. دانشمند تصریح نموده است: بررسی ‌ها نشان می ‌دهد این اقدام بانک اماراتی مرتبط به قانون مبارزه با پول ‌شویی است. 

البته همان گونه که عنوان شد با توجه به مهلت 30 روزه این بانک به تجار ایرانی باید تا 14 آذر صبر نمود و بعد از آن دید که این موضوع تنها برای یک نفر اتفاق افتاده است یا خیر.

به هر صورت در این بین این سئوال به ذهن می رسد که پیامد اقدام بانک مذکور و تسری آن به سایر بانک های اماراتی، برای اقتصاد ایران چه خواهد بود؟

برای پاسخ به این سئوال باید میزان تبادلات تجاری ایران با امارات را مورد بررسی قرار دهیم. در هفت ماهه نخست امسال میزان صادرات قطعی کالاهای غیرنفتی ایران به کشورهای دنیا به لحاظ ارزشی 24710 میلیون دلار بوده است. از این میزان کالا، حدود 14 درصد یعنی 3471 میلیون دلار به کشور امارات صادر شده است. با این آمار در هفت ماهه نخست امسال، امارات بعد از چین و عراق به عنوان سومین کشور واردکننده کالاهای غیرنفتی ایران محسوب می شود. همچنین در همین مدت، حدود 27817 میلیون دلار کالا وارد کشور شده است. امارات بعد از چین با واردات کالا به ارزش 4678 میلیون دلار (17 درصد ارزش کل کالاهای وارد شده در هفت ماهه نخست امسال) به ایران در مکان دوم بدین لحاظ قرار گرفته است. با توجه به آمار مذکور، تراز تجاری ایران با امارات منفی 1207 میلیون دلار می باشد.

همان گونه که ملاحظه می شود امارات متحده عربی در هفت ماهه نخست امسال یکی از پنج کشور اول در تبادلات تجاری با ایران بوده است. بنابراین در صورت تسری اقدام بانک "امارات ان بی دی" به سایر بانک های اماراتی و عدم ارائه خدمات به تجار ایرانی، بخش تجارت ایران و امارات به شدت از این تصمیم ضربه خواهد خورد که با توجه به منفی بودن تراز تجاری، عواقب منفی این تصمیم برای ایران بیشتر خواهد بود. 
نظر کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر:
تلگرام صفحه خبر