bazarnews

کد خبر: ۳۵۶۷۰
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۲۴ آبان ۱۳۹۶ - ۱۵:۰۸
وضعیت اقتصادی مردم ایران خوب نیست و فشارهایاقتصادی و مالی روی دوش مردم سنگینی می کند.
بازار نیوز - متاسفانه از میانه سال ۹۶ نیز حدود دو ماه گذشته هیچ برنامه‌ای برای اعلام میزان درآمد‌ها و تطبیق آن برای دریافت مستمری‌ها صورت نگرفته است. هرچند به نظر می‌رسد دولت حتی برای ارائه گزارش ۱۰۰ روزه رئیس جمهور نیز تمایلی نداشته و با وجود گذشت صد روز از شروع به کار دولت خبری از آن نشده است.
 
 شعار از بین بردن فقر مطلق در ایران توسط حسن روحانی، ادعایی بود که در زمان انتخابات بیان شد، ولی برنامه عملی برای سنجش اقدامات دولت در دسترس نیست.

در ۲۲ اردیبهشت ۹۶، رئیس جمهور برنامه اقتصادی خود را در قالب بیانیه‌ای اعلام کرد که محور اصلی آن نیز رفع مشکلات بیکاران، فقرا و روستاییان بود. یکی از چارچوب‌های اصلی این بیانیه رفع فقر مطلق بود که گزاره‌هایی را برای اجرایی شدن چنین ایده‌ای در بیانیه لیست کرده بودند. " تحقق عدالت درآمدی و زدودن چهره فقر از کشور"، "توانمندسازی روستایان"، "طرح کاروزی"، "طرح اصلاح ساختار سهام عدالت"، " اعمال حمایت مالیاتی از کارمندان دولت و بخش خصوصی" بخش‌های از برنامه دولت برای از بین بردن فقر مطلق بود.

در حین مناظرات نیز جهانگیری و روحانی وعده از بین بردن فقر مطلق را تا ۱۴۰۰ دادند و رئیس جمهور منتخب در اولین کنفرانس خبری خود بعد از انتخابات بار دیگر بر این موضوع تاکید کرد: «هدف ما این است که فقر مطلق را تا پایان دولت دوازدهم در سال ۱۴۰۰ از بین ببریم. آنچه گفتیم بر مبنای نظر کارشناسی، برنامه‌ای بوده که به مجلس دادیم و کتاب برنامه دولت دوازدهم بوده است و بر همین مبنا تلاش خواهیم کرد.»

در همین حال تعریف دقیقی از فقر مطلق در ایران وجود ندارد. امری که رئیس کمیته امداد به آن اذعان کرده است. فتاح عنوان کرده: «بسیار مطلوب است دولت موفق به تحقق این شعار شود، اما جامعه چهار میلیون و ۵۰۰ هزار نفری کمیته امداد دارای فقر مطلق هستند. من بسیار مطالعه کردم، تعیین تعریفی از فقر مطلق در کشور بسیار سخت شده است، چون اگر بخواهیم تعریف دقیقی ارائه کنیم همراه با بار سیاسی خواهد بود. آیا مسئولان تحمل چنین موضوعی را دارند؟»

رئیس کمیته امداد البته تعداد کسانی را که در خط فقر مطلق به سر می‌برند بسیار بیشتر تخمین زده است. وی با اشاره به این گفته دکتر نهاوندیان مبنی بر اینکه هم‌اکنون ۱،۵ دهک جامعه - ۱۰ تا ۱۲ میلیون نفر- در فقر مطلق به سر می‌برند گفته بود: «به نظر من هم این رقم درست است. البته اگر بخواهیم سطح رفاه مردم را خیلی بالا ببریم این عدد خیلی بیشتر خواهد شد حتی تا ۱۶ یا ۲۰ میلیون نفر هم افزایش خواهد یافت؛ بنابراین بستگی دارد که برای مردم چه امکاناتی در نظر گرفته شود.»

بررسی برنامه دولت نشان می‌دهد که طرح کاروزی یکی از محور‌های اصلی برای کاهش بیکاری و ریشه کن کردن فقر بود. این طرح که در انتخابات مطرح شد تا به امروز هیچ اقدام عملی برای شروع و ساماندهی بیکاران صورت نگرفته است. یکی از اهداف این برنامه توانمندسازی کسانی بود که توانایی کار کردن را برای تامین معاش دارند و در صورت نبود این توانمندی، به آن‌ها کمک‌های معیشتی شود.

در گام دوم این برنامه آمده است: «در گام دوم اجرای این طرح از میانه سال ۱۳۹۶ و در صد روز اول شروع بکار دولت دوزادهم، میزان درآمدی را بعنوان حداقل وضعیت رفاه خانوار‌ها متناسب با مناطق مختلف جغرافیایی تعریف و اعلام می‌کنیم و هر خانوار ایرانی که براساس درآمدی که کسب می­کند خود را مستحق دریافت مقرری تعیین شده در این طرح می‌داند با مراجعه به سازمان‌های حمایتی ثبت‌نام می‌کند و پس از بررسی و راستی آزمایی موارد ثبت‌نام شده، مقرری مربوطه را به میزان مابه‌التفاوت درآمد فرد و سطح زندگی تعریف شده، دریافت خواهد کرد.»

متاسفانه از میانه سال ۹۶ نیز حدود دو ماه گذشته هیچ برنامه‌ای برای اعلام میزان درآمد‌ها و تطبیق آن برای دریافت مستمری‌ها صورت نگرفته است. هرچند به نظر می‌رسد دولت حتی برای ارائه گزارش ۱۰۰ روزه رئیس جمهور نیز تمایلی نداشته و با وجود گذشت صد روز از شروع به کار دولت خبری از آن نشده است.

در ضمن بحث پرداخت سود سهام عدالت که با اخبار و گزارش‌های متعددی مبنی بر پرداخت مابه التفاوت سهام عدالت توسط مردم است گره خورده است. هرچند مبلغ پرداختی سود سهام عدالت نیز عددی بسیار اندکی است که نمی‌تواند معضلات و مشکلات معیشتی مردم به خصوص اقشار کم درآمد و فقیر را پوشش دهد. در این میان برخی از نمایندگان مجلس به دولت پیشنهاد داده اند به جای پخش نقدینگی در میان مردم، این بودجه را به سمت امور زیربنایی و طرح‌های تولیدی اشتغالزا هدایت کند. از این رو در صورت پرداخت یا عدم پرداخت سود سهام عدالت، نمی‌توان هیچ انتظاری برای کاهش فقر در ایران داشت. این اعداد تنها مسکن‌های فوری برای چند روز هستند و توان درمان ریشه‌ای مشکلات را ندارند.

چشم انداز برنامه دولت برای ریشه کن کردن فقر مطلق با توجه به اقدامات صورت گرفته و بسیاری از برنامه‌هایی که تنها بر روی کاغذ اجرا شده اند! بسیار خوش بینانه است: «در مرحله سوم نیز استاندارد زندگی تعریف شده متناسب با رشد اقتصادی و و بهبود وضعیت اقتصادی کشور افزایش پیدا می‌کند. آهنگ افزایش‌ها به‌گونه‌ای خواهد بود که در پایان سال ۱۳۹۹ سطح متوسط معیشت حدود ۱۰ میلیون نفر از فقیرترین افراد جامعه حداقل به میزان ۵ برابر وضع موجود ارتقا خواهد یافت.»

در کنار چنین چشم اندازی، زیرساخت‌ها و شاخص‌های اقتصادی کشور برای حرکت به سمت ریشه کن کردن فقر مطلق در سال ۱۴۰۰ به هیچ وجه آماده نیستند. نرخ بیکاری همچنان در مدار ۱۲ درصد سیر می‌کند، رکود اقتصادی همچنان دامن گیر بخش تولیدی کشور است و ضریب جینی در سال ۱۳۹۵ به عدد ۰.۴۰۴۶ افزایش یافته که بالاترین رقم از سال ۱۳۸۲ تاکنون است. به عبارت ساده‌تر، وضعیت شکاف طبقاتی در سال ۱۳۹۵ به بدترین شرایط خود از سال ۱۳۸۲ بدین سو رسیده است.

افزیش فقر، اعتیاد، طلاق، بزهکاری و حاشیه نشینی، شاخص‌هایی هستند که از سوی وزارت کشور و نمایندگان مجلس به آن اذعان شده و یکی از اولین اقدامات برای تلاش جهت ریشه کن کردن فقط مطلق، کاهش وخامت شاخص‌هایی است که نام برده شد. در همین حال درگیر شدن دولت دوازدهم در سیاست خارجی و منطقه‌ای با تلاش برای حفظ برجام و عدم توانایی در جذب سرمایه گذاری خارجی با توجه به سیاست‌های اعلامی، تمرکز از بهبود اوضاع اقتصادی و از بین بردن فقر مطلق به سوی مباحث تکراری و زمان بر گرایش پیدا کرده است؛ بنابراین هرچند در زمان انتخابات و روز‌های پس از آن هیجان و انرژی بسیاری برای بیان برنامه هایی، چون ریشه کن کردن فقر مطلق عنوان شد، ولی تلاش‌های صورت گرفته در ماه‌های اخیر یا در همان مرحله طرحریزی باقی مانده اند یا آنکه برنامه‌ها به سمت پخش پول آنهم به صورت مقطعی، چون سهام عدالت خلاصه شده است. باید منتظر ماند تا برنامه‌های عملی و ریشه‌ای دولت آغاز شود یا آنکه همچنان مقامات دلخوش به آمارسازی خواهند بود!
جهان نیوز
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
عبدالله
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳۹۶۰۸۲۴۱۶۱۶۵۸
0
0
راحت ترین ، ساده ترین ، کم هزینه ترین و در دسترین راه برای ریشه کنی فقر از بین بردن فقراست. این موجودات که جز موجب اغتشاش فکر مسئولین محترم میشوند بدرد هیچ چیزی نمیخورند.
نظر کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر:
تلگرام صفحه خبر