bazarnews

کد خبر: ۳۶۰۵۸
تاریخ انتشار: ۲۸ آبان ۱۳۹۶ - ۲۲:۰۷
مأمون برای اینکه خود را دوستدار امام رضا (ع) نشان دهد، تلاش کرد که امام را در کنار پدر خود دفن نماید.
بازار نیوز -  امام رضا (ع) در آخرین روز ماه صفر 203 قمری به دست مأمون عباسی به شهادت رسیدند و این حاکم ستمگر که قصد داشت خود را محب این امام نشان دهد، در تلاش بود تا امام رضا (ع) را در کنار پدر خود، هارون الرشید دفن نماید.

مأمون که با نیرنگ و دورویی آن حضرت را به شهادت رسانده بود برای آنکه خود را دوست‌دار امام رضا(ع) نشان دهد و وانمود کند که حتی بعد از شهادت برای بدن ایشان احترام بسیاری قائل است،‌ تصمیم گرفت آن امام بزرگوار را در کنار پدر خود دفن کند، اما اتفاقی رخ داد که باعث شد امام رضا (ع) در قسمت بالا سر هارون به خاک سپرده شود و نقشه مأمون نقش برآب گردد.

علامه مجلسی در «عیون» و شیخ مفید در «جلاء العیون» در خصوص محل دفن امام هشتم به روایت اباصلت هروی، چنین نقل می‌کنند: حضرت رضا(ع) به اباصلت فرمود: «به قبه‌ی هارون‌‏الرشید برو و از چهار سمت قبر، هر طرف یک مشت خاک بیاور.»، سپس امام (ع) خاک بالا و پایین و پشت سر را بوییدند و فرمودند: «مأمون اراده خواهد کرد قبر پدرش را قبله‌ی‏ قبر من قرار دهد، سنگ بزرگی آشکار شود که هر چه کلنک در خراسان است اگر جمع نمایند برای کندن آن، ممکن نشود». سپس امام (ع) فرمود: «در اینجا براى من قبر می‌کنند بگو هفت پله پائین روند و ضریحى بگشایند اگر امتناع ورزیدند مى‌‌گوئى به‌اندازه یک متر لحد قرار دهند خداوند اگر بخواهد آن را وسعت می‌دهد».

سپس امام رضا (ع) به اباصلت این چنین می‌گویند: «پس از آماده شدن قبر در قسمت سر رطوبتى خواهى دید، دعائى که بتو مى‌‌آموزم خواهى خواند، لحد پر از آب مى‌‌شود و ماهى‌‌هاى کوچکى در آن می‌بینى، از همان نانى که بتو می‌دهم براى آنها ریزه میکنى، خواهند خورد، وقتى تمام شد یک ماهى بزرگ آشکار میگردد ماهی‌هاى کوچک را می‌یخورد بطورى که یکى هم نمی‌ماند و بعد دیده نمی‌شود. در این موقع که ماهى بزرگ دیده نشد، دست بر روى آب بگذار و دعائى که بتو مى‌‌آموزم بخوان، آب فرو می‌رود و چیزى از آن باقى نمى‌‌ماند. تمام این کارها را در پیش مأمون انجام بده

پس از شهادت امام رضا (ع)، همه این اتفاقات که ایشان گفته بودند، رخ می‌دهد و مأمون به خواسته خود نمی‌رسد و رسوا می‌گردد.
باشگاه خبرنگاران
نظر کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر:
تلگرام صفحه خبر