bazarnews

کد خبر: ۳۶۱۲۴
تاریخ انتشار: ۲۹ آبان ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۳
سر پل ذهاب هفت روز پس از زلزله ویران شده است و مسکن مهر این منطقه هم به کلی تخریب شده است.
بازار نیوز - درحالی مهر امسال راه و شهرسازی کرمانشاه نسبت به بروز خسارت مالی و جانی ناشی از زلزله به دلیل عدم اتصال دیوارهای پیرامونی و نما ساختمان‌های در حال ساخت به سازه به سازمان نظام مهندسی این استان هشدار داده بود که به نظر می‌رسد این هشدار جدی گرفته نشد.

در حدود یک هفته‌ای که از وقوع زلزله 7.3 ریشتری استان کرمانشاه می‌گذرد، هجمه بی‌سابقه‌ای به پروژه‌های مسکن مهر شده است. این‌که برخی مدعی شده‌اند واحدهای مسکن مهر دچار تخریب بالایی شده یا عده‌ای دیگر گفته‌اند تعداد تلفات جانی در این پروژه‌ها دو نفر اعلام شده از سوی مسئولان مربوطه نیست و تعداد کشته‌های زلزله در پروژه‌های این طرح 100 بوده است!

تخریب بالای واحدهای مسکن مهر پس از سکوت چند روزه توسط قائم مقام وزیر راه و شهرسازی تکذیب شد. اصغر احمدی‌مهرآبادی در این‌باره گفته است؛ «... تأکید می‌شود همه بلوک‌های مسکن مهر ایستایی خود را حفظ کرده و کاملا پابرجا هستند. خوشبختانه همین امر موجب کاهش چشمگیر تلفات و خسارت جانی نسبت به ساختمان‌های اطراف (که متأسفانه تعداد زیادی از آن‌ها 100 درصد تخریب و با خاک یکسان شده‌اند)، شده؛ به طوریکه آمارهای غیررسمی اعلامی در منطقه حاکی از کشته شدن 2 نفر در این پروژه تاکنون بوده است.»

وی با اشاره به این  که برخی تعداد کشته‌شدگان در سایت مسکن مهر را بیشتر از این رقم اعلام کرده‌اند، افزود: « این مسئله به هیچ وجه صحت نداشته و به نظر می‌رسد اظهارات این افراد تحت تأثیر برخی از اخبار کذب منتشر شده بوده است.»

در حالی همچنان ادعاها در رابطه با مسکن مهر و زلزله از سوی برخی دنبال می‌شود که اوایل مهرماه امسال مدیرکل راه و شهرسازی کرمانشاه در نامه‌ای به رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان نسبت به خسارت‌‌های مالی و جانی ناشی از عدم  اتصال دیوارهای پیرامونی و نما ساختمان‌های در حال ساختهشدار داده بود.

در بخشی از این نامه آمده است؛ «با توجه به گزارش‌های بازرسین نظارت عالیه از پروژه‌های در حال ساخت استان کرمانشاه، در بسیاری از ساختمان‌های در حال ساخت دیوارهای پیرامونی و نما به درستی با سازه اتصال نداشته و مهار نشده‌اند. با عنایت به آیین‌نامه طراحی ساختمان‌ها در برابر زلزله (استاندارد 2800) و همچنین دستورالعمل طراحی سازه‌ای و الزامات عملکردی و اجرایی نمای خارجی ساختمان‌ها (ضابطه شماره 714) دیوارهای خارجی باید قادر به پذیرش نیروها و تغییر مکان نسبی ناشی از بارهای جانی باشند... بدیهی است در صورت عدم رعایت مواد فوق احتمال وقوع خسارات جانی و مالی خصوصا در هنگام وقوع زلزله متصور خواهد بود... عدم اجرای ضابطه مذکور برای مهندسین تخلف حرفه‌ای محسوب و با مهندسان خاطی برخورد می‌شود.»
 
بی‌توجهی نظام مهندسی استان کرمانشاه به هشدارهای ایمنی +سندتسنیم
نظر کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر:
تلگرام صفحه خبر