bazarnews

کد خبر: ۳۶۵۸۴
تاریخ انتشار: ۲۳ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۵:۰۲
در این گزارش با ۱۵ کالا یا خدمتی که در ایران به قیمت یک دلار عرضه می‌شود آشنا می‌شوید!

به گزارش بازار نیوز به نقل از خبرگزاری فردا:

هیچ چیز در طول تاریخ به اندازه این روزهای بازار دلار نرخ های متفاوت نداشته است، از نرخ سه هزار و ۶۰۰ تومانی دلار حج و نرخ چهار هزار و ۲۰۰ تومانی دلار رسمی برای کالاهای اساسی گرفته تا نرخ چهار هزار و ۴۱۲ تومانی برای بعضی از کالاهای وارداتی و عدد ۹ هزار تومانی مطرح شده برای بازار ثانویة و حتی نرخ های ۱۰ هزار تومانی اعلام شده توسط دلالان در گوشه خیابان ! اگر میانگین همه آنها را همان ۱۰ هزار تومان در نظر بگیریم می توانیم به طور تقریبی محاسبه کنیم دقیقا چه اتفاقی برای ارزش پول ملی کشورمان رخ داده است، برای فهم بهتر ماجرا بازار را شخم زده ایم و ۱۵ قلم کالا و محصول پر مصرف پیدا کرده ایم که الان دقیقا یک دلار یا همان ۱۰ هزار تومان خودمان ارزش دارند. در مرحله بعدی با مقایسه قیمت دلاری آنها در تهران و نیویورک، به چیزهای جالب تری رسیده ایم که شاید در پایان کمی امیدوار تان کند.

 
۱- ۱۰ لیتر بنزین
هر کشوری که با سقوط ارزش پول ملی مواجه می شود، تنها نکته مثبتش ارزان شدن قیمت بنزین است. شاید برای همین باشد که ونزوئلا با  تورم چندهزار درصدی ارزان ترین بنزین موجود در جهان را به مردمش می فروشد. ایران با این وضعیت بازار ارز به رتبه دوم ارزان ترین بنزین دنیا رسیده است. به خصومی که چند سالی از آخرین افزایش قیمت بنزین می گذرد. طوری که با نرخ هر لیتر هزار تومان، حالا با هر اسکناس یک دلاری می شود ۱۰ لیتر بنزین زد. این موضوع برای یک اروپایی رویایی است که احتمالا هیچوقت تحقق پیدا نمی کند چرا که متوسط قیمت بنزین در دنیا ۱۶، ۱ دلار به ازای هر لیتر است که با احتساب دلار ۱۰ هزار تومانی می شود لیری ۱۱ هزار و ۶۰۰ تومان از آن جالب تر اینکه قیمت هر لیتر بنزین در کشورهایی مثل ایسلند، نروژ و هنگ کنگ بالای دو دلار یعنی بیست هزار تومان به ازای هر لیتر است. به عبارتی هربار که در این کشورها باک بنزین یک ماشین پر می شود حداقل یک میلیون تومان خرج روی دست راننده می گذارد.
 
 ۲- یک کیلو مرغ
چک و چانه زدن سر قیمت مرغ از دو ماه پیش تا به حال بین مسئولین اتحادیه ها و س تاد تنظیم بازار همچنان ادامه دارد. روز گذشته اتحادیه فروشندگان پرنده و ماهی قیمت هر کیلو مرغ در کشتارگاه را ۹ هزار و ۶۰۰ تومان اعلام کرد. بر این اساس هر کیلو مرغ برای پخش کننده ها و هزار و ۷۵۰ تومان شده و این رقم برای مصرف کننده به ۱۰ هزار و ۷۰۰تومان رسیده است این همان قیمتی است که فروشندگان محصولات پروتئینی سطح شهر یک ماه پیش روی مرغ های زبان بسته ش ان گذاشته بودند. آن زمان ستاد تنظیم بازار اصرار داشت که قیمت مرغ کیلویی هشت هزار و ۷۵۰تومان است.
هفت صبح در ادامه این گزارش خود درباره قیمت یک دلاری ها در ایران می نویسد: البته هنوز هم ستاد تنظیم بازار روی حرف خود ایستاده و کوتاه نمی آید. حالا باید دید فروشندگان سطح شهر چقدر برای قیمت گذاری استاد تنظیم بازار ارزش قائل می شوند و مرغ خود را به چه قیمتی در کیسه خرید مشتریانشان می گذارند.

۳- یک ماست سطلی ۱۵۰۰گرمی
با افزایش قیمت مصوب شیر خام در روزهای اول ماه مرداد، قیمت لبنیات به خصوص شیر و ماست رشد چشمگیری داشت طوری که قیمت هر شیر کیسه ای به 900 تومان افزایش پیدا کرد. حالا با افزایش قیمت دلار می شود یک سطل پلاستیکی ۱۵۰۰گرمی ماست سون را به قیمت فقط و فقط یک دلار خریداری کرد. این در حالی است که در حال حاضر در ماست سطلی ۱۵۰۰گرمی در نیویورک ۴۸. ۷ دلار قیمت دارد. یعنی آمریکایی های بخت برگشته برای یک سطل ماست ۷۵ هزار تومان پیاده می شوند! بعد انتظار دارید از شدت حسادتشان ما را تحریم نکنند؟
 
 
۴- یک کیلو موز 
افزایش ناگهانی قیمت میوه در هفته های اخیر داد همه را در آورده طوری که سوار هر تاکسی که می شویم، اولین موضوعی که برای صحبت پیدا می کنیم این است که دیروز رفتم میوه فروشی و برای سه قلم میوه ۵۰هزار تومان پیاده شدم در حال حاضر میوه ای دوست داشتنی مثل موز کیلویی ۱۰ هزار تومان قیمت دارد. یعنی همان یک دلار خودمان. این در حالی است که قیمت هر عدد موز در نیویورک یک دلار است. با توجه به اینکه هر موز به طور میانگین ۱۲۰ گرم وزن دارد قیمت هر کیلو موز در نیویورک هشت دلار آب می خورد که به پول ما می شود کیلویی ۸۰هزار تومان! 
 
۵- یک پاکت سیگار
سال ۹۷ تا اینجای کار برای سیگاری ها سال خوش یمنی نبوده است. از همان ابتدای سال قیمت سیگار در سوپرمارکت ها افزایش پیدا کرد و حالا هر پاکت سیگار به طور متوسط در ایران به ۱۰ هزار تومان رسیده است که ارزشی معادل یک دلار دارد.
 
۶- پنج نوشابه قوطی کوکاکولا
این روزها هر قوطی فلزی نوشابه که ۳۲۰گرم وزن دارد به حول و حوش دو هزار تومان رسیده است. با این حساب با یک دلار می شود پنج قوطی نوشابه کوکا کولا خرید. این در حالی است که قیمت این نوشابه آمریکایی در کشور خودش ۰.۶۵  دلار است که می شود شش هزار و ۵۰۰ تومان یعنی سه برابر نرخ آن در ایران.
 
 
۷- پنج نان سنگک خاشخاشی
بحث سر خاشخاشی و ساده تقریبا در ۹۰ درصد نانوایی ها مخصوصا سنگکی ها داغ است چرا  که هر نان ساده به نرخ مصوب فروخته می شود اما مصوبه ای برای نان های کنجدی ای مثل نان مخصوص شاطرعباس و نان ویژه شاطر بهرام وجود ندارد. عموما سنگکی‌ها نان کنجدی را ۵۰۰ تومان گران تر و تقریبا دو هزار تومان می فروشند. البته همین ۵۰۰ تومان داد خیلی ها را در آورده که نانوایی ها گنجد را کیلویی چند حساب می کنند که برای نصف مشت آن ۵۰۰ تومان می گیرند؟ همه این ها دست به دست هم داده تا با یک دلار آمریکا در ایران بتوان پنج عدد بهترین نان تنوری یعنی همان سنگک خاشخاشی خرید.

۸- یک بسته شکر ۲.۵ کیلوگرمی
بررسی هایمان نشان داده که قیمت هر بسته ۵، ۲ کیلوگرمی شکر سفید به ۱۰ هزار تومان رسیده تاشکر هم وارد مجموعه یک دلاری ما شود. اگر شما همان یک دلار را به نیویورک ببرید احتمالا یک مشت شکر کف دستتان می ریزند. بس که پولشان بی ارزش است. هر بسته ۶۸۰گرمی شکر در نیویورک ۵۹، ۴ دلار قیمت دارد. بنابراین با یک معادل سازی قیمت هر بسته ۵ کیلوگرمی شکر سفید در این کشور حدود ۷۰ هزار تومان است.
 
 
۹- ۱۵ عدد تخم مرغ
با افزایش قیمت گوشت مرغ، تخم مرغ هم گران شده است . چرا که همان مواد اولیه ای که برای تولید مرغ مصرف می شود، یعنی همان کنجاله ها برای تولید تخم مرغ هم مصرف می شود. این افزایش قیمت باعث شده که ارزش هرشانه تخم مرغ که تعداد تخم مرغ دارد، دست کم ۲۰هزار تومان قیمت داشته باشد. بر این اساس با یک دلار می شود ۱۵ تخم مرغ در سوپرمارکتهای سطح شهر خرید با یک مقایسه، پولی که شهروندان نیویورکی برای ۱۵ عدد تخم مرغ سفید می پردازنده ۴۸، ۴ دلار است. یعنی ۴۴هزار و ۸۰۰ تومان. یعنی تقریبا چیزی که ما با ۱۰ هزار تومان می‌خریم.

۱۰- یک بسته پوشک بچه
اگر در سال های اخیر بچه دار شده اید یا در اقوام نزدیک خود نوزاد دارید، احتمالا بدانید که تقریبا معروف ترین برند پوشک بچه که اقبال زیادی به آن وجود دارد پوشک مولفیکس یا پمپرز است. گرانی دلار باعث شده که هر بسته پوشک بیست تایی مولفیکس سایز یک که برای نوزادان تازه به دنیا آمده کاربرد دارد، در ایران یک دلار بیارزد. این در حالی است که شهروندان نگون بخت نیویورک برای پوشک بچه نوزادشان هشت دلار پول می دهند که می‌شود هشتاد هزار تومان. شاید به همین خاطر باشد که رشد جمعیت در کشور ما بالاتر از آمریکا است.
 
۱۱- ده تا کیک تی تاپ
تی تاپ تقریبا کم ارزش ترین محصولی است که می توانید از دکه روزنامه فروشی بخرید. این کیک خوشمزه که دیگر برای ما دهه شصت هفتادی ها تبدیل به نوستالژی شده، نهایتا هزار تومان قیمت دارد. این یعنی با یک دلار آمریکا می توان ۱۰ عدد تی تاپ طلایی از دکه روزنامه فروشی خرید.

۱۲- پنج بسته آدامس بایودنت
بیایید آدامس های قاچاق با برندهای رنگارنگ فروشگاه زیرزمینی مترو را بی خیال شویم و برای خرید آدامس با برچسب های کیفی بهداشتی سری به مغازه های سطح شهر یزنیم. با این کار متوجه می شویم که قیمت هر بسته آدامس بایودنت که تبلیغات تلویزیونی هم دارد، دو هزار تومان است. با این حساب می‌شود با یک اسکناس سبز یک دلاری پنج بسته آدامش از سوپر مارکت محل خرید که در آن ۲۰ عدد آدامس وجود دارد.
 
۱۳- هزار پیامک فارسی داخل شبکه
احتمالا خاطرتان باشد قبل از اینکه پیام رسان های اینترنتی مثل تلگرام و وایبر یا به گوشی های تلفن همراه باز کنند، چه پیام هایی که با تق تق دکمه های کیبورد گوشی های قدیمی به یکدیگر نمی فرستادیم. اصلا یکی از امتیازات هر جوان ایرانی این بود که چقدر پیامک جوک و لطیقه در گوشی اش دارد. همین پیامکی که حالا جز در مواقع ضروری که دسترسی به اینترنت وجود ندارد استفاده نمی شود را اگر با حروف فارسی تایپ کنید به نرخ ۱۱۶ ریال به ازای هر پیامک برایتان محاسبه می شود. بر این اساس شما می توانید با هزینه کردن یک دلار ناقابل، حدود هزار پیامک فارسی داخل شبکه بفرستید.

۱۴- دو سیم کارت اعتباری
سیاست اپراتورهای موبایلی کشور این سالها بیشتر به این سمت رفته که با جذب مشتری بیشتر، درآمدشان را به جای فروش سیمکارت از کنار فروش خدمات تامین کنند. همین موضوع باعث شده که این اپراتورها در شرایطی مثل نمایشگاهها، سیمکارت های خود را رایگان در اختیار مشتریانشان قرار دهند. اگر این شرایط خاص را کنار بگذاریم هر سیمکارت اعتباری به صورت معمول پنج هزار تومان قیمت دارد که نشان می دهد با یک دلار در ایران می توان صاحب دو سیم کارت شد.

 
۱۵-یک وعده ساندویچ و نوشابه معمولی
بیایید رستوران ها و فست فودهای لاکچری سطح شهر را کنار بگذاریم. وسط ظهر در حالی که صبح دیر از خواب پا شدید و فرصت صرف صبحانه نداشتید، احتمالا بسیار گرسنه باشید. در این شرایط که کسی سراغ رستوران لاکچری نمی رود معمولا در اینطور مواقع باید دنبال یک فست فود معمولی بود که حداقل گرسنگی وسط ظهرمان رفع شود و بتوانیم تا آخرشب دوام بیاوریم. در چنین فست فودهایی معمولا یک ساندویچ و نوشابه ساده نهایتا به هزار تومان قیمت داشته باشد که نشان می دهد یک دلار می تواند خرج ناهار یک شهروند ایرانی را تأمین کند.
نظر کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر:
تلگرام صفحه خبر