bazarnews

کد خبر: ۳۸۴۸۹
تاریخ انتشار: ۰۶ مهر ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۰
یک کارشناس اقتصاد بین الملل اظهار داشت:
محمد حسین بابالو گفت: بیانیه اخیر کمیسیون برجام نسبت به بیانیه‌های دیگر ظرفیت اجرایی شدن بیشتری دارد.

گروه اقتصادکلان بازارنیوز : به گفته محمد حسین بابالو با بیان اینکه مهم‌ترین بحث میان ایران و اتحادیه اروپا صادرات نفت خام و بازگشت ارز حاصل از صادرات نفت خام و محصولات دیگر با هدف توسعه فعالیت‌های تجاری است، افزود: بازگشت ارز حاصل از صادرات نفت به اتحادیه اروپا می‌تواند شکوفایی اقتصادی در ایران را به همراه داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه هنوز اطلاعات تکمیلی و جزئیات بیانیه اخیر کمیسیون مشترک برجام درباره تسهیل مبادلات مالی ایران براساس برجام منتشر نشده است، اظهارداشت: لحن بیانیه موردنظر به صراحت نشان می‌دهد که ظرفیت اجرایی شدن بیشتر از بیانیه‌های قبلی است.

این کارشناس اقتصاد بین الملل ضمن اعلام اینکه نشست‌های فنی که میان ایران و اتحادیه اروپا برگزار خواهد شد آینده روابط بین طرفین را تعریف می‌کند، ادامه داد: با تحقق این مهم در کنار روند عمومی اقتصاد جهانی و حجم تجارت بین الملل میان کشورهای اتحادیه اروپا و ایران مسیر جایگزینی ایجاد می‌شود که در آینده کشورهای دیگر هم می‌توانند از این مهم بهره گیری کنند.

وی با تاکید بر اینکه چنین مسئله‌ای باعث گشوده شدن درهای جدیدی برای کل اقتصاد در سطح جهان خواهد بود، گفت: در صورت موفقیت این تجربه سختگیری‌هایی که برخی از کشورهای قدرتمند و یا متخاصم از لحاظ اقتصادی بر روی سایر کشورها دارند یک نوع سازو کار حقوقی و فنی پیدا خواهد کرد.

بابالو در پایان با بیان اینکه موفقیت در اجرای بیانیه اخیر کمیسیون مشترک برجام جهت تجارت دو جانبه برای بسیاری از کشورها مفید خواهد بود به رادیو اقتصاد یادآورشد: لحن بیانیه موردنظر امیدوارکننده بوده اما آنچه که در این میان نقش اساسی ایفا می‌کند اقدام‌هایست که باید انجام شوند.

رادیو اقتصاد

نظر کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر:
تلگرام صفحه خبر