bazarnews

کد خبر: ۳۸۹۰۲
تاریخ انتشار: ۱۴ مهر ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۰
دبیر کل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی اظهار داشت:
احمد مهدوی گفت:هم اکنون ۲۵ تا ۲۶ درصد از صادرات غیرنفتی به صنعت پتروشیمی تعلق دارد.

گروه نفت و انرژی بازارنیوز : به گفته احمد مهدوی ، باوجود داشتن سهم بیش از ۲۵ درصدی صادرات غیر نفتی ۷۰ درصد از ارز صادراتی به سامانه نیما از طریق پتروشیمی‌ها تحویل شده است.

وی اظهارداشت: دولت تصمیم گرفت قیمت میعانات گازی، گاز طبیعی و دیگر خوراک‌های تحویلی به واحدهای پتروشیمی داخلی، نرخ تسعیر ارز در هر ماه برابر با متوسط نرخ معاملاتی ارز در سامانه نیما باشد.

دبیر کل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی از استقبال این انجمن از تصمیم مورد نظر دولت خبر داد و گفت: با هر نرخی که خوراک تامین و صادرات صورت می‌گیرد ارز هم باید با همان نرخ به سامانه نیما طبق عرضه و تقاضا ارائه و از طرفی دیگر محصولات در بورس کالا هم ضرورت دارد با همین نرخ عرضه شود.

وی با بیان اینکه که با تحقق این مهم شفافیت در حوزه صنعت پتروشیمی به وجود خواهد آمد و رانت از بین خواهد رفت، افزود: اگر بخش‌های صادراتی دیگر همانند پتروشیمی‌ها ارز صادراتی خود را به سامانه نیما تحویل می‌دادند امروز وضع کشور در تنظیم بازار ارز به مراتب بهتر بود.

مهدوی همچنین اظهار داشت: این تصمیم دولت در بلند مدت تاثیر منفی ندارد اما امکان دارد طی کوتاه مدت در بورس کالا قیمت سهام پتروشیمی‌ها کاهش یابد.

وی در پایان یادآور شد: نرخ خوراک پتروشیمی‌ها طبق قانون الحاق دو مجلس شورای اسلامی باید به گونه‌ای باشد که شرایط رقابت در بازارهای جهانی فراهم شود.

 

رادیو اقتصاد

نظر کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر:
تلگرام صفحه خبر