bazarnews

کد خبر: ۳۹۳۷۲
تاریخ انتشار: ۲۳ مهر ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۴
سخنگوی سازمان غذا و دارو در گفتگو با بازارنیوز:
جهانپور گفت: دارو‌های ارسال شده، همچنان نمی‌تواند تمام نیاز‌های زائرین را تامین کند و سیستم سلامت و بهداشت و درمان خود کشور عراق نیز در کنار هلال احمر به عنوان کمک قرار خواهند گرفت.

گروه بهداشت و درمان بازارنیوز: در پی انتشار شایعاتی مبنی بر ارسال دارو به کشور عراق و کمبود دارو در داخل کشور، خبرنگار بازارنیوز موضوع را از جهانپور، سخنگوی سازمان غذا و دارو پیگیر شد.

سخنگوی سازمان غذا و دارو با اشاره به شایعات کمبود دارو و ارسال دارو به عراق برای مراسم اربعین به خبرنگار بازارنیوز گفت: 2800 قلم دارو در کشور موجود است که تعداد کمبودی آن شاید کسری از این مقدار ارسال شده هم نخواهد شد

وی با اشاره به این که داروهای ارسال شده به عراق از نوع داروهای اورژانسی و فوریت های پزشکی هستند، گفت: در هیچ کدام از این اقلام کمبودی در کشور نداریم. اینها داروهای تولید داخل هستند که به وفورهم در داخل کشور موجود است. از این داروها عموما برای اقدامات فوریتی استفاده می شود. این داروها برای بیمارهای ناشی از برخی عفونت های ویروسی، سرماخوردگی، تهوع، استفراغ، آنفولانزا، مسمویت های غذایی کاربرد دارند.

جهانپور با اشاره به لزوم مراقبت از هموطنان حاضر در مراسم پیاده روی اربعین گفت : این داروها عملا برای بیش از 2میلیون و 500 هزار ایرانی استفاده میشود که هموطن ما هستند و در آنجا ممکن است که دچار بیماری شده و نیاز به مراقبت و اقدامات دارویی دارند.لذا این دارو ایرانی است و برای ایرانیها هم استفاده میشود.  وقتی در مکانی حدود 2میلیون و 500 هزار هم وطن ایرانی تجمع کردند، حداقل بخشی از اقدامات بهداشتی و درمانی آنها را باید انجام داد.وظیفه سازمان هایی مثل هلال احمر وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو تامین بهداشت و سلامت ایرانیان است هر کجا که باشند.

وی ضمن تاکید بر این که تامین نیازهای دارویی هموطنان در خارج از مرزها بر عهده هلال احمر است، افزود : عزیزان هلال احمر اقدامات لازم را در این خصوص انجام دادند. سازمان غذا و دارو و وزارت بهداشت مکلف است داروهای زائرین در داخل کشور و قبل از عبور از مرزها را تامین کند و با توجه به این که در سه استان مرزی کشور در ایام اربعین مصرف دارو به خاطر حضور مسافرین و زائرین اربعین اضافه میشود،سازمان غذا و دارو تاقداماتی را در استان های ایلام، خوزستان و کرمانشاه انجام داده است.

وی در پایان اظهار داشت : البته این مقدار دارویی که ارسال شده،همچنان نمی تواند تمام نیازهای بهداشتی و درمانی زائرین را تامین کند و سیستم سلامت و بهداشت و درمان خود کشور عراق نیز در کنار هلال احمر به عنوان کمک قرار خواهند گرفت.

 

نظر کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر:
بنر استخدام صفحه خبر
تلگرام صفحه خبر