bazarnews

کد خبر: ۳۹۴۸۸
تاریخ انتشار: ۲۴ مهر ۱۳۹۷ - ۰۸:۱۴
بازارنیوز گزارش می‌دهد:
سعید لیلاز، در پاسخ به پرسش یک خبرنگار که چه خبر از جلسه؟ گفته است: «بهتر است خفه خون بگیریم.»

گروه اقتصاد کلان بازارنیوز : رئیس‌جمهور با چند اقتصاددان جلسه می‌گذارد، نه برای اینکه آنها دلشان برای سخنان رئیس‌جمهور تنگ شده بود، برای اینکه او و مردم، پیشنهادات اقتصاددانان را بشنوند اما خبر منتشره از این نشست فقط اظهارات رئیس جمهور است!

مشاور اقتصادی رئیس‌جمهور و معاون اول او که مسئول کارهای اقتصادی دولت هستند، در جلسه غایبند. منتقدان هم نیامده‌اند. از حامیان دولت هم، شاخص‌‌‌‌ها نیامده‌اند. یعنی تقریباً هیچ!

شاید اینکه سعید لیلاز – حاضر در جلسه – در پاسخ به پرسش یک خبرنگار که چه خبر از جلسه؟ گفته است: «بهتر است خفه خون بگیریم.» ‌معنی‌اش این نباشد که «قرار است چیزی نگوییم.» ‌بلکه معنی واضح‌تر آن این است که «چیزی نیست که بگوییم.»

نهاد ریاست جمهوری روز گذشته میزبان جمعی از اقتصاددانان کشور بود؛ اقتصاددانانی که دعوت شده بودند تا با ارائه دیدگاه‌های خود درباره مشکلات اقتصادی کشور، به رئیس‌جمهور مشورت و راهکار بدهند که راه های برون‌رفت کشور از این مشکلات چیست؟ مشکلاتی که به تعبیر روحانی «بحران» نیست اما «عادی» هم نیست. جلسه سه‌ساعته رئیس‌جمهور با اقتصاددانان البته بازتاب‌های گسترده‌ای در فضای مجازی و رسانه‌ها داشت. از نکات برجسته این جلسه که تعجب بسیاری را برانگیخت، غیبت اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور و رئیس ستاد اقتصاد مقاومتی و همچنین مسعود نیلی مشاور اقتصادی رئیس‌جمهور بود.

سعید لیلاز عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی که چندی پیش در گفت‌وگو با یورونیوز با طرح این مسئله که «با اختیاراتی که روحانی دارد، اگر چوب خشک به جای او بود اقتصاد را بهتر مدیریت می‌کرد»، خبرساز شد، دیروز پس از این نشست گفته است:« اگر خفه‌خون بگیرم بهتر است!» عدم حضور حسین راغفر و فرشاد مومنی دو اقتصاددان حامی روحانی در انتخابات 96 که مدت‌هاست به جمع منتقدان رئیس‌جمهور پیوسته‌اند، از دیگر نکات قابل تامل این جلسه بود.

پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر ریاست جمهوری هم ترجیح داد، تنها به بازتاب سخنان دکتر روحانی در این جلسه بپردازد و به محتوای سخنان اقتصاد‌دانان در این جلسه تا لحظه تنظیم این گزارش اشاره‌ای نشد. از دیگر حاشیه‌های این جلسه غیبت معنادار اقتصاددانان منتقد دولت بود که روشن نیست به جلسه دعوت نشده بودند یا نرفتند.

روحانی: به آینده بهتر بسیار امیدوارم

حسن روحانی روز دوشنبه در جلسه اقتصادی با  حضور جمعی از اساتید دانشگاه‌های کشور، باتاکید بر اینکه "به آینده بهتر ، بسیار امیدوارم"، ضمن  ابراز خرسندی و خشنودی از برگزاری این نشست و قدردانی از حضور اقتصاددانان دانشگاه‌های کشور ، گفت: بی تردید تمامی شرکت کنندگان دلسوزانه برای نظام ، کشور و دولت نظرات کارشناسانه خود را بیان کردند و این جلسات باید تداوم یابد.

رییس جمهور تصریح کرد: از مسوولان دولت نیز می خواهم این جلسات را در محورهای مختلف اقتصادی ، پی بگیرند.

روحانی اظهارداشت: در تمام دوره فعالیت 5 ساله دولت، پیوسته هفته ای دو جلسه اقتصادی با مسئولین، مدیران و مشاوران اقتصادی داشته ام و در این دولت ، هیچ تصمیمی بدون مشورت با کارشناسان اتخاذ نشده است.

نیلی و جهانگیری غایبان بزرگ جلسه رئیس جمهور با اقتصاددانان/توکلی:جلسه مفیدی بود/ لیلاز: بهتر است خفه خون بگیریم

رییس جمهور با بیان اینکه باید امید در جامعه و سرمایه اجتماعی را بیش از پیش تقویت کنیم، به جنگ روانی و اقتصادی دشمنان علیه ملت ایران اشاره و تصریح کرد: ما در شرایط بحرانی نیستیم اما شرایط، عادی نیز نیست و در تصمیم گیری‌ها و اعلام مواضع و دیدگاهها ،  باید این شرایط مورد توجه باشد و در کنار ابراز نگرانی‌های بحق ، برای رفع این نگرانی‌ها  نیز راه حل و پیشنهادات عملیاتی ارائه شود.

روحانی با  تاکید بر اینکه مردم و بویژه صاحبان درآمدهای ثابت در شرایط کنونی با مشکل معیشت مواجه اند، گفت: دولت طرحهای گسترده ای برای مقابله با جنگ روانی و اقتصادی دشمنان و رفع مشکلات دارد اما در عین حال اقتصاد کشور از گذشته با بیمارهای مزمنی مواجه بوده که بروز برخی مشکلات و مسایل، باعث می شود تا عوارض آن بیمارهای مزمن، تشدید و اثارش بیشتر در جامعه لمس شود.

رییس جمهور با اشاره به دستاوردهای دولت در عرصه کاستن از نرخ تورم ، ایجاد رشد اقتصادی و  برچیدن موسسات اعتباری غیرمجاز، گفت: طی فعالیت دولت یازدهم علت کاهش تورم ، انضباط مالی دولت بود و  ما در هیچ شرایطی و به رغم تحمل سختی‌ها، خلق پول و یا استقراض از بانک مرکزی نکردیم.

روحانی تاکید کرد: دولت هم اکنون نیز به گونه ای برنامه ریزی کرده است که حتی در شرایط سخت تر هیچ مشکلی در تامین کالاهای اساسی نخواهد داشت.

رییس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به سخنان یکی از اقتصاددانان حاضر در جلسه گفت:کلیت این حرف درست است که اقتصاد با بگیر و ببند درست نمی شود اما ما گاهی با مواردی مواجه می شویم که تاسف آور است و باعث می شود که نتوانیم صرفا مقررات و معیارهای اقتصادی را در این موارد حاکم کنیم. گاهی شاهدیم فردی تولید را به این بهانه که مواد اولیه و قطعه ندارد، متوقف کرده و حال آنکه در بازرسی از انبارهای آن متوجه می شویم برای ماهها مواد اولیه و قطعه دارد  و صرفا به دنبال سود بیشتر در اینده ، فعالیت تولیدی را متوقف کرده است.

نیلی و جهانگیری غایبان بزرگ جلسه رئیس جمهور با اقتصاددانان/توکلی:جلسه مفیدی بود/ لیلاز: بهتر است خفه خون بگیریم

در ابتدای این جلسه نیز که حدود سه ساعت به طول انجامید، جمعی از اقتصاددانان در فضایی صمیمی با رئیس جمهور، به طرح دیدگاه‌ها و نظرات خود برای برون رفت از مشکلات اقتصادی کشور پرداختند.

 راههای برون رفت از رکود و ایجاد شتاب در رشد اقتصادی ، وضع  تورم ، ضرورت تغییرات سریع و باور پذیر در هدفگذاری اهداف مدنظر اقتصادی ، تقویت سیستم ارزیابی سیاست‌ها، ضرورت دخالت بیشتر دولت در بازار ارز ، ضرورت مدیریت و کنترل تبعات شوک‌های اقتصادی برای مصرف کننده و تولید کننده ، تقویت تعامل با جهان ، بهره گیری بیشتر از نظر  اقتصاددانان در طرحهای اقتصادی پیش از اجرا ، ضرورت وجود فرماندهی برای مقابله با تحریم‌ها ، ضرورت ارائه بسته‌های مشروط حمایتی از بنگاههای بزرگ اقتصادی ، ضرورت توجه بیشتر به اقتصاد منطقه ای و اقتصاد بنگاه‌ها و تقویت تیم اقتصادی دولت ، از جمله مباحث و موضوعاتی بودند که استادان و صاحبنظران اقتصادی شرکت کننده در این نشست پیرامون آنها ، دیدگاه‌های خود را با رییس جمهور در میان گذاشتند.

نظر کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر:
تلگرام صفحه خبر