bazarnews

کد خبر: ۳۹۶۳۶
تاریخ انتشار: ۰۳ آبان ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۰
رئیس هیئت مدیره صندوق توسعه صادرات زعفران اظهار داشت:
علی شریعتی مقدم گفت:قاچاق پذیری محصول زعفران بسیار بالاست از اینرو می‌طلبد مسئولان در راستای جلوگیری از قاچاق طلای سرخ تصمیمات عاجل و منطقی اتخاذ کنند.

گروه کشت‌وصنعت بازارنیوز : شریعتی مقدم ضمن اشاره به مزیت بالای ایران در بحث تولید، فرآوری و صادرات زعفران افزود: این محصول در امرار معاش عده کثیری از ساکنان مناطق محروم و کم آب کشور نقش آفرین است.

وی ادامه داد: زعفران از میان محصولات صادراتی برخوردار از مزیت نسبی به دلیل موقعیت ویژه از لحاظ اشتغال‌زایی در بخش کشاورزی و ایجاد درآمد ارزی قابل‌ توجه برای کشور یک محصول مهم در اقتصاد تلقی می‌شود.

رئیس هیئت مدیره صندوق توسعه صادرات زعفران گفت: زعفران به‌ عنوان یک محصول صادراتی با ارزش در اقتصاد ایران به شمار می رود.

وی افزود: جدا از این ایران امروز به‌ عنوان بزرگترین تولیدکننده و صادرکننده زعفران در جهان شناخته می شود.

شریعتی مقدم تصریح کرد: این محصول به رغم برخورداری از ارزش افزوده بالا و نقش آفرین در اشتغال، صادرات و ارزآوری متاسفانه با چالش های مختلفی از جمله قاچاق دست به گریبان است.

وی گفت: پیاز زعفران از سال های دور به کشور افغانستان قاچاق می شد ولی امسال قاچاق خود محصول زعفران به این کشور مطرح است.

رئیس هیئت مدیره صندوق توسعه صادرات زعفران افزود: زعفران ارزش و قیمت بالا در حجم کم دارد بنابراین قاچاق پذیری این کالا بسیار بالاست.

وی ادامه داد: با توجه به اقتضای محصول زعفران ضرورت ایجاب می کند بسترسازی ها در کشور به نحوی باشد که صادات از مبادی رسمی و قانونی روز به روز بیشتر و در برابر قاچاق در این حوزه هر روز نسبت به گذشته کمتر شود.

شریعتی مقدم یادآورشد: برای جلوگیری از پدیده قاچاق زعفران تصمیمات باید به سمتی جهت داده شود که حوزه تشویق برای صادرات اصولی بیش از پیش تقویت شود.

رادیو اقتصاد

برچسب ها: زعفران ، قاچاق ، بازارنیوز
نظر کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر:
تلگرام صفحه خبر