bazarnews

کد خبر: ۴۳۷۱۷
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۲۲ آذر ۱۳۹۷ - ۰۷:۲۵
وزیر خارجه آمریکا که می کوشید اعضای شورای امنیت سازمان ملل را با سیاست های خود همسو نشان دهد ناچار شد اعتراف کند که این کشورها درباره برجام با واشنگتن اختلاف نظر دارند.

مایک پمپئو پس از نشست شورای امنیت که برای بررسی گزارش دبیرکل از اجرای قطعنامه 2231 برگزار شد، در جمع خبرنگاران، این نشست را سازنده توصیف کرد و افزود: آمریکا روشن کرد که فعالیت های موشک بالستیک ایران از کنترل خارج شده است.
وی با این اتهام که آنها به روش های مختلف از قطعنامه شورای امنیت سرباز می زنند، گفت: آزمایش های موشکی ایران باید پایان یابد و تحت نظارت عدم اشاعه درآید.
وزیر خارجه آمریکا مدعی شد می خواهیم با تمام اعضای شورای امنیت همکاری کنیم تا محدودیت های سخت تری را در سازمان ملل متحد علیه موشک های بالستیک ایران اعمال کنیم.
پمپئو ادامه داد: باید محدودیت هایی که در قطعنامه 1929 بوده است، بار دیگر اعمال شود. این چیزی است که جهان امروز نیازمند آن است چرا که تهدید ایران واقعی و متوجه ما است.
وی با تکرار گفته های یکنواخت و فاقد توجه در مجامع بین المللی، اظهار کرد برجام نتوانست آنچه را که او فعالیت های بدخواهانه ایران نامید را متوقف کند. شورای امنیت مسئول حفاظت از جان شهروندان در خاورمیانه و آمریکایی ها و اروپایی هایی است که به آن منطقه سفر می کنند.
وزیر خارجه آمریکا که پیش از این از شرکای خود نام برد و حفاظت آن ها را اولویت آمریکا دانست در پاسخ به این سوال که آیا مکانیسم سازوکار ویژه مالی اروپا مشمول این تحریم ها خواهد شد یا خیر با اظهار نظری متناقض گفت: اگر این موارد مشمول غذا و دارو شود که از فهرست تحریم مستثنی شده اند، منعی ندارد اما در سایر موارد به دلیل نقض تحریم، هدف قرار خواهند گرفت.
پمپئو در پاسخ به این سوال که برایان هوک گفته است اگر تحریم ها موثر نباشد دست به اقدام نظامی می زنند، حال که تحریم ها کار نمی کنند، گام بعدی شما چیست، گفت: در مرحله نخست آنچه که کار نکرد، برجام بود. برجام فعالیت های موشکی ایران را متوقف نکرد. این توافق، شامل فعالیت های تروریستی در اروپا، بی ثبات سازی حزب الله در لبنان و حوثی ها در یمن، فعالیت های بدخواهانه در عراق به دلیل ارسال موشک های ایرانی به آنجا نشده است.
وی افزود: زمان آن رسیده است که شورای امنیت درباره این خطر واقعی که گسترش سلاح های هسته ای را از سوی ایران تهدید می کند، جدی باشد. ما هرکاری را که بتوانیم انجام می دهیم تا به رهبری آمریکا ائتلافی را تشکیل دهیم.
وزیر خارجه آمریکا که انگار نمی خواست حمایت قاطع همه اعضای شورای امنیت به جز خود را از برجام ببیند و بشنود، تنها به ابراز نگرانی هایی که درباره آزمایش های موشکی ایران ابراز شد، توجه کرد و آن را دستاوردی برای خود دانست.
پمپئو همچنین با اعتراف به اینکه با اروپایی ها درباره برجام اختلاف نظر دارند، گفت: آنها از طرف خود حرف می زنند و من هم از طرف خود، بسیار روشن است که ما درباره برجام اختلاف نظر داریم، آنها آن را یک خط مشی و ما آن را یک فاجعه می بینیم.
وی مدعی شد که همچنان شاهد هستیم که جمهوری اسلامی ایران به نحوی رفتار می کند که با حفظ امنیت مردم در سراسر جهان ناسازگار است.
وزیر خارجه آمریکا بار دیگر اظهار کرد که به دنبال ساختن یک ائتلاف جهانی علیه ایران هستند و افزود: آمریکا مصمم است که نه تنها با اروپایی ها، بلکه می خواهد با آلمان، فرانسه، بریتانیا و بسیاری از کشورهای اروپایی، آفریقایی و خاورمیانه کار کند و امروزه بسیاری از آنها با آمریکا همسو هستند و رهبری ما را برای مقابله و متوقف کردن رفتارهای ایران به رسمیت شناخته اند.
در نشست شورای امنیت، جمهوری اسلامی ایران هم حضور یافت و با قرائت بیانیه ای توسط سفیر جمهوری اسلامی در سازمان ملل، خواستار محکوم کردن اقدامات غیرقانونی آمریکا و پاسخگو کردن آنها شد.

**تاکید بر همکاری با سعودی 
وزیر خارجه آمریکا درباره اظهارات اخیر نیکی هیلی سفیر مستعفی آمریکا در سازمان ملل متحد که محمد بن سلمان را در قتل جمال خاشقچی روزنامه نگار منتقد حاکمان فعلی ریاض، مسئول دانسته است، گفت: من فکر می کنم که اظهارات وی با اظهارات من و رئیس جمهوری همسو است.
پمپئو که در هنگام طرح این سوال، چهره ای در هم ریخته داشت، افزود: ما پیش از این تعدادی از افرادی را که مسئولی این قتل بودند را پاسخگو کردیم و خواهان آن هستیم که تحقیقات در این زمینه ادامه یابد.
البته وزیر خارجه که بر دوستی با سعودی تاکید دارد نگفت که چگونه به تحقیقات کسی که خود مسئول این قتل است، اعتماد می کند.
وی همکاری با عربستان سعودی را یکی از اولویت های دونالد ترامپ دانست و تصریح کرد: ما به همکاری با سعودی برای امنیت آمریکا ادامه می دهیم.

 

ایرنا

نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
فروشگاه اينترنتي
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳۹۷۰۹۲۲۰۹۳۱۲۰
0
0
برجام واقعا امری برنامه ریزی شده است که باید اهداف و نظرات به خوبی مد نظر واقع شوند و شرایطی را ایجاد نمود که منجر به موفقیت و ایجاد آرمانهای واقعی شود
فروشگاه اينترنتي
www.baneh.com
باتشکر
نظر کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر:
تلگرام صفحه خبر