bazarnews

کد خبر: ۴۵۱۱۲
تاریخ انتشار: ۲۳ دی ۱۳۹۷ - ۱۴:۵۲
معاملات امروز بورس تهران در حالی آغاز شد که رشد اندک نماگر اصلی بازار در دقایق ابتدایی حاکی از ضعف تقاضا نسبت به عرضه در نمادهای شاخص ساز بازار بود. همین امر سبب شد تا در ادامه داد و ستدهای روز جاری رفته رفته از ارتفاع شاخص کاسته شود؛ کاهشی که بیش از هر چیز ناشی از کاهش قیمت نمادهای پتروپالایشی بود.

در دومین روز از هفته معاملات بازار سهام درحالی پی گرفته شد که رشد روزهای اخیر شاخص ادامه نیافت و در نهایت کاهش قیمت نمادهای شاخص ساز به افت شاخص بورس تهران انجامید. این کاهش اگرچه توانست از ارتفاع نماگر اصلی بازار بکاهد اما آنچنان همه گیر نبود که بتواند کلیت معاملات در بازار را تحت تاثیر قرار داد. معاملات امروز را می‌توان بیش از هر چیز تحت تاثیر معاملات گروه خودرو دانست. نمادهای مستقر در این گروه که در ماه‌های اخیر به شدت تحت تاثیر اخبار افزایش نرخ محصولات خودرویی قرار داشتند، بالاخره پس از مدت‌ها انتظار در روز گذشته و با اعلام خبر افزایش نرخ محصولات «خساپا» جانی تازه گرفتند و به یکباره برای فعالان بازار جذاب شدند به طوریکه در عرض چند دقیقه صف خریدهای قابل توجهی را به خود دیدند. این صف‌ها که تا امروز هم ادامه داشتند، توانستند تاثیر زیادی بر بازار امروز بگذارند.

 

گروه خودرویی یکپارچه سبز پوش

 نمادهای مستقر در گروه خودرو که ساعات ابتدایی معاملات در روز گذشته را اغلب منفی سپری می‌کردند با درج افزایش نرخ «خساپا» بر روی سامانه کدال به یکباره سبزپوش شدند و توانستند رشد خوبی را عاید سهامداران خود کنند. امروز معامله‌گران و سرمایه گذاران در گروه خودرو که مدت‌ها منتظر افزایش نرخ قیمت محصولات خودرویی بودند، نمادهای خودرویی را با استقبال گسترده‌ای مواجه کرده‌اند. به طوریکه در روز جاری بیشتر این نمادها در سقف قیمتی روزانه معامله شدند و نمادهایی همچون «خبهمن»، «خپارس» و «خمحرکه» برای ساعاتی با صف خرید مناسبی مواجه شدند. به هر روی از تمامی حواشی معاملات این گروه در روز جاری که بگذریم نمی توان مهم ترین اتفاق در معاملات این صنعت که همان بازگشایی «خساپا» است را نادیده گرفت. 

نماد معاملاتی شرکت سایپا امروز درحالی بازگشایی شد که شفاف سازی روز گذشته این شرکت بیش از هر چیز توجه‌ها را به افزایش 30 درصدی قیمت پراید جلب کرد. این خودرو ساز که افزایش نرخی 30 تا 70 درصدی برای محصولات تولیدی خود گرفته است؛ امروز در دقایق اولیه بازگشایی با اینکه بدون دامنه نوسان بازگشایی شده بود اما نتوانست رشد قیمتی بیش از هفت درصد را در معاملات خود شاهد باشد. به نظر می‌رسد از آنجا که محصولات خانواده پراید سهم بزرگی در ارزش تولیدات این شرکت دارند، افزایش 30 درصدی قیمت این محصولات آنچنان که باید به مذاق فعالان بازار خوش نیامده و معامله‌گران این گروه انتظار نرخی بیشتر از سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان داشته‌اند.

به هر روی تمامی صف‌ها و تقاضاهای شکل گرفته بر روی نمادهای خودرویی موجب شد تااین گروه امروز بیشترین ارزش معاملات در بورس را به خود اختصاص بدهد به طوریکه معاملات 73 میلیون سهمی این گروه ارزشی بالغ بر 104 میلیارد تومان را برای نمادهای این گروه به ارمغان آورد.

 

پتروپالایشی‌ها متضرر از خروج نقدینگی یا در انتظار قیمت‌های جهانی؟

معاملات در گروه فرآورده‌های نفتی امروز به نوبه خود جالب توجه بود. این نمادها که در هفته اخیر عمدتا با افزایش قیمتی ناشی از افزایش بهای نفت در بازارهای جهانی همراه بودند، در دو روز ایتدایی هفته جاری با کاهش قیمت‌های اندکی مواجه شده‌اند. دلیل این کاهش قیمت را می توان در دو عامل جست و جو کرد. این نمادها که بیشترشان پالایشی هستند در ماه‌های گذشته نشان داده‌اند که وابستگی زیادی به نوسان قیمت نفت در بازارهای جهانی دارند، همین امر نیز باعث شده تا زمانی که قیمت نفت به مقاومت‌های مهم خود نزدیک می‌شود معامله گران این سهم‌ها اندکی با دیده تردید به آنها نگاه کنند و به دنبال جایگزین‌های دیگری برای این نمادها بروند. همین اتفاق باعث شده تا در دو روزی که پشت سر گذاشتیم میزان فروش حقیقی در نمادهای پالایشی افزایش یابد تا معامله گران با خروج از این نمادها رهسپار گروه خودرویی شوند.

معاملات گروه شیمیایی که نماد شرکت‌های پتروشیمی را در خود جای داده است همچون پالایشی‌ها و تاثیر غیر مستقیمی که محصولات پتروشیمی از قیمت طلای سیاه می‌پذیرند؛ تحت تاثیر نفت هستند. در معاملات نمادهای پتروشیمی بی تصمیمی و تردید فعالان بازار به قیمت جهانی نفت، امروز به وضوح مشاهده می‌شد. این نمادهای که در روزهای گذشته اندکی از ریزش‌های قیمتی گذشته را جبران کرده‌اند امروز و روز گذشته با کاهشی اندک مواجه شده‌اند؛ کاهشی که به نظر می‌رسد همچون افت قیمت پالایشی‌ها دلیلی به جز سود گرفتن از بازار داغ نمادهای خودرویی نداشته باشد.

 

آمار و ارقام بازار

در دومین روز هفته جاری شاخص بورس تهران نتوانست به مسیر صعودی روزهای قبل ادامه دهد. سیر منفی حرکت امروز شاخص که در نهایت به افتی 435 واحدی منجر شد، شاخص را به سطح 164 هزار و 493 واحد برساند. می‌توان نکته امروز معاملات بورس را تبعیت نکردن شاخص هموزن از شاخص بورس دانست. بر این اساس ریزش امروز دماسنج اصلی بازار سرمایه نتوانست نمادهای کوچکتر بازار را با خود همراه کند و همین امر باعث شد تا شاخص هموزن افزایشی 177 واحدی را به ثبت برساند. گفتنی است، حجم معاملات امروز بورس تهران دو میلیارد سهم و ارزش معاملات آن 447 میلیارد تومان بوده است.

 

ترین‌های بورسی

 معاملات بورس تهران امروز در حالی پایان یافت که نمادهای گروه خودرو و ساخت قطعات با مجموع ارزش معاملات 104 میلیارد تومانی بیشترین ارزش معاملات را داشتند، گروه بانکی، شیمیایی، فلزات اساسی و سرمایه‌گذاری‌ها نیز به ترتیب در جایگاه‌های دوم تا پنجم در این زمینه را به خود اختصاص دادند. در میان نمادها نیز بیشترین تاثیر مثبت بر عملکرد شاخص را نمادهای «خساپا»، «فولاد» و «وبملت» و بیشترین تاثیر منفی را نمادهای «پارس»، «تاپیکو» و «شپنا» داشتند.

 

کوتاه از فرابورس

شاخص آیفکس معاملات روز جاری را در حالی به پایان برد که بر خلاف شاخص بورس با کاهش مواجه شد. این شاخص که طی روز جاری رشدی 7.69واحدی را تجربه کرد، بیشترین تاثیر را از نمادهای «زاگرس»، «ذوب» و «مارون» پذیرفته است. ارزش معاملات فرابورس نیز طی امروز 355 میلیارد تومان رسید، حجم معاملات نیز بالغ بر 883 میلیون سهم بود.

 

اقتصادآنلاین

نظر کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر:
تلگرام صفحه خبر