bazarnews

کد خبر: ۴۷۴۶۴
تاریخ انتشار: ۲۱ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۱:۴۱
افشار گفت:هم اکنون 12 تن قارچ به صورت هفتگی به روسیه و روزانه 30 تن قارچ به کشورهای همسایه صادر می شود.

محمد حسن افشار رئیس انجمن پرورش دهندگان قارچ خوراکی ، درباره آخرین تحولات بازار قارچ اظهار کرد: با توجه به رونق صادرات، هر کیلو قارچ با نرخ 10 تا 11 هزار تومان در بورس کالا عرضه می شود در حالیکه با احتساب ریسک تولید و سود تولیدکننده، متوسط قیمت هر کیلو قارچ باید 12 هزار تومان باشد.
وی قیمت تمام شده هر کیلو قارچ را 8 هزار و 900 تومان اعلام کرد و افزود: با توجه به آنکه یک واحد تولیدی 70 درصد قارچ درجه یک، 20 درصد درجه دو و 10 درصد درجه سه تولید می کند، از این رو متوسط قیمت فروش هر کیلو قارچ باید 12 هزار تومان باشد.
افشار ادامه داد: با توجه به مشکلات روسیه با اتحادیه اروپا، می‌توان صادرات خوبی در زمینه قارچ به روسیه داشت به طوریکه با تأمین 10 درصد نیاز بازار روسیه، سالانه رقمی معادل 48 هزارتن قارچ به این بازار صادر کردیم.
بیشتر بخوانید: راندمان تولید قارچ 20 درصد کاهش یافت/ قیمت هر کیلو قارچ درجه یک 9 هزار و 500 تومان 
وی با اشاره به اینکه صادرات قارچ به طور مقطعی با روسیه در حال انجام است، بیان کرد: هم اکنون 12 تن قارچ به صورت هفتگی به روسیه و روزانه 30 تن قارچ به کشورهای همسایه صادر می شود.
این مقام مسئول نرخ هرکیلو قارچ در بازارهای جهانی را 2.5 دلار اعلام کرد و گفت: با توجه به نوسان نرخ ارز و قیمت‌های‌جهانی، صادرات قارچ از ابتدای مهرماه تاکنون 7 میلیون و 200 هزار دلار برای صادرکنندگان درآمد ارزی در بر داشته است.
افشار ادامه داد: با رفع مشکلات حمل و نقل و مشکلات مربوط به بازگشت پول این امکان وجود دارد که میزان صادرات روزانه قارچ به کشورهای همسایه و روسیه را به 60 تن افزایش دهیم.
رئیس انجمن پرورش دهندگان قارچ خوراکی با اشاره به اینکه تولید روزانه قارچ به 500 تن رسیده است، بیان کرد: با توجه به رونق صادرات و راه اندازی صندوق خرید تضمینی، تولیدکنندگان نگرانی و دغدغه خاطری بابت مازاد قارچ تولیدی و کاهش قیمت در بازار ندارند.
وی با اشاره به اینکه 60 درصد قارچ تولیدی به عراق صادر می شود، بیان کرد: با گرمای هوا و کاهش مصرف قارچ در عراق، میزان صادرات به این کشور به شدت افت می کند که این امر بر بازار داخل اثر گذار است.

فصل اقتصاد/

برچسب ها: صادرات ، قارچ ، بورس
نظر کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر:
تلگرام صفحه خبر