bazarnews

کد خبر: ۴۹۱۳۴
تاریخ انتشار: ۱۶ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۸:۵۳
در حالی که آخرین جلسه دادگاه دکل گمشده روز دوشنبه هفته آینده برگزار می‌شود، خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی ایران و رسانه دولت، در یک اقدام عجیب با متهم اصلی و فراری این پرونده به مصاحبه نشسته تا رضا مصطفوی طباطبایی به تطهیر خود بپردازد.

گروه نفت و انرژی باراز نیوز: ماجرای دکل گمشده به سال‌ 90 بر می‌گردد که شرکت تاسیسات دریایی برای حفاری چاه‌های فاز 14 پارس جنوبی به دکل حفاری نیاز داشت اما با توجه به اعمال تحریم‌های شدید علیه کشور، خرید دکل حفاری بسیار سخت بود. رضا مصطفوی طباطبایی که یکی از دلال‌های سطح سوم دکل بود با نزدیک کردن خود به این شرکت، مذاکرات را برای خرید یک دکل حفاری از یک شرکت رومانیایی به پیش برد اما به دلیل تحریم‌ها، مدل خاصی را برای نهایی کردن این قرارداد به پیش برد.

با توجه به اطلاعات واصله از فروشنده اصلی شرکت GSP، آقای (س.ه) یکی از اقوام نزدیک به رضا مصطفوی طباطبایی به عنوان طرف مذاکره کننده از سوی این دلال نفتی به عنوان پوشش به مذاکره با مالکین دکل و مسولان تاسیسات دریایی می نشیند. باتوجه به موضع گابریل کومانسکو مدیرعامل شرکت رومانیایی GSP مبنی بر مشکلات این شرکت برای دور زدن تحریم ها و معامله با ایران، دلال معروف با مطرح نمودن شرکت DEAN، عمر کامل السواده اردنی را به عنوان همه کاره این شرکت به جلو می اندازد.

مدارک و اسناد موجود نشان می دهد که رضا مصطفوی طباطبایی به دلیل جلب اعتماد مسولان تاسیسات دریایی در اقدامی دیگر این فرد را تایید کرده و به تاسیسات دریایی این اطمینان را می دهد که با این شرکت واسطه به زودی به دکل خواهید رسید. دلیل حضور این شرکت واسطه در این بین، مشکلات شرکت رومانیایی با هرگونه معامله با ایران بود لذا تصمیم گرفته شد تا شرکتی میانجی و کاغذی، برای نهایی کردن این خرید تاسیس شود.

با توجه به مشکلات تحریم، شرکت تاسیسات دریایی با پرداخت پیش پرداخت دچار مشکل بزرگی شد در حالی که بخشی از منابع ارزی آن نزد شرکت CNPC چین وجود داشت؛ طباطبایی به دلیل روابط نزدیک خود با چینی ها، راهکاری را پیش پای تاسیسات دریایی گذاشت که بر اساس آن، ۱۷ میلیون دلار از طلب تاسیسات دریایی به حساب شرکت DEAN واریز می شد تا مشکل حقوقی برای هیچ یک از طرفین پیش نیاید.

با پرداخت قسط اول ، اقساط دوم و سوم نیز واریز شد اما خبری از دکل نبود؛ عمر کامل السواده، شرکت DEAN و رضا طباطبایی به یکباره ناپدید شدند و به گروهی که از ایران برای بازدید از دکل عازم ترکیه شده بودند نیز اجازه ورود به سایت داده نمی شد!

در همین روزها بود که موضوع شکایت شرکت GSP از شرکت DEAN به دلیل ناتوانی این شرکت در بازپرداخت پول دکل رسانه ای شد؛ شکاینی که در لندن بررسی می شد و دادگاه مشغول بررسی این پرونده بود. با عیان شدن ماجرا، دلال ها به یکباره ظاهر شدند و به مسئولان تاسیسات دریایی تاکید کردند که برای پیروز شدن در دادگاه، باید مبلغ ۱۷ میلیون دلار دیگر به حساب DEAN واریز شود تا وکلای این شرکت در دادگاه توان مالی خود و پول دکل را به اثبات برسانند که در صورت تحقق چنین موضوعی، دکل به ایران منتقل خواهد شد.

بعدها نیز گفته شد ۸۷ میلیون دلار بعلت تحریم توسط پلیس امارات بلوکه شده است و زمانی همه چیز عیان شد که پول ها با مدیریت دلال فراری و کارگزاری عمر برای طباطبایی جا به جا و سرمایه گذاری می شود. مسئولین DEAN متواری شده و طباطبایی شایعه می کند که عمر و DEAN را نمی شناسد. طباطبایی یکی از قماربازان قهار کازینوها بوده و در ماجرای پرونده کرسنت دارای پیشینه جالبی است.
 
*طباطبایی کجاست؟
او پس از بالا کشیدن پول دکل حفاری، ابتدا به موناکوی فرانسه رفت و پس از آن راهی برایتون انگلستان شد و بر اساس اسناد موجود، یک کارخانه مشروب سازی در این شهر به راه انداخته و مهمانی‌های مختلفی را با اپوزسیون و چهره‌های نزدیک به رضا پهلوی برگزار می‌کند. او همچنین در جریان انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به ستاد انتخاباتی دونال ترامپ کمک مالی کرده است تا با پول مردم ایران، به خوشگذرانی مشغول باشد.

نکته جالب در این میان، تریبونی است که ایرنا در اختیار وی قرار داده است؛ طباطبایی که به دلیل چک‌های برگشتی پرونده قضایی دارد و از دوبی نیز اخراج شده است، خود را یکی از چهره‌های ماندگار صنعت نفت ایران عنوان می‌کند و خبرنگار این رسانه نیز بدون طرح کردن سوالی چالشی او را همراهی می‌کند.

نکته حالب دیگر آن است که او در این مصاحبه، به تطهیر باقری درمنی نیز پرداخته است؛ سلطان قیر که چندی پیش اعدام شد و تخلفات بسیاری در حوزه نفت از خود به یادگار گذاشته است. وکالت مصطفوی طباطبایی بر عهده فردی است که وکالت باقری درمنی را نیز برعهده داشته است و او فردی نیست جز سید محمود علیزاده طباطبایی که جز این دو فرد، وکالت یکی دیگر از شاه مهره‌های پرونده فساد استات اویل، کرسنت و توتال را نیز بر عهده داشته است.

پیش از ایرنا هم، روزنامه شرق و بی بی سی فارسی و همچنین صدای آمریکا با طباطبایی مصاحبه کرده و به سفیدخوانی وی پرداخته بودند. سوال اساسی اینجاست که به فاصله یک هفته تا دادگاه آخر پرونده دکل گمشده، چه برنامه‌ای تدوین شده است که طباطبایی با سابقه مشخص و اسناد رسمی این فرصت را پیدا می‌کند در خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی ایران خود را قهرمان تامین نیازهای صنعت نفت نامیده و بیشتر مدیران نفتی را فاسد بخواند!

میز نفت

نظر کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر:
تلگرام صفحه خبر