bazarnews

کد خبر: ۵۰۰۲۳
تاریخ انتشار: ۲۰ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۳
کشمکش همه‌ساله با آقای مجری و بچه‌های شیطان احتمالا این بار هم ختم به خیر شود.

خدا را شکر؛ که دوباره خبر تولید سری جدید مجموعه کلاه‌قرمزی برای نوروز ٩٨ اعلام شد و ملتی از نگرانی درآمد. حقیقتش ما که عادت کرده بودیم همه‌ساله در روزهای منتهی به تعطیلات نوروز خبرهای تکراری ساخت کلاه‌قرمزی و دوستانش را بشنویم و پای شل‌کن سفت‌کن‌های مدیران و برنامه‌سازان بنشینیم. اما مرتضی میرباقری، معاون سیما با این وعده که «کلاه‌قرمزی به پخش نوروزی خواهد رسید» یک‌بار دیگر هم آن حال همه‌ساله را تجدید کرد.  معاون سیما البته یک اشتباه کوچک کرد. ظاهرا میرباقری امسال قصد نداشت این بازی را تکرار کند، اما ناچار شد رعایت حال مردم را بکند و ملتی را از نگرانی درآورد، وگرنه چه دلیلی داشت که خبر آماده‌سازی کلاه‌قرمزی را با تاخیری دوهفته‌ای داد؛ یعنی معاون سینما فکر نکرده بود که همه کلاه‌قرمزی دوستان از اول اسفندماه منتظر اعلام این خبر نشسته‌اند؟!

 در سال‌های اخیر پخش‌شدن یا نشدن کلاه‌قرمزی در ایام نوروز به یکی از دغدغه‌های پایان ‌سال رسانه‌هایی که اخبار تلویزیون را پوشش می‌دهند، بدل شده است. الان چندسالی می‌شود که با فرارسیدن اسفند، انواع ‌و اقسام شایعات و حواشی و جنجال‌ها و کشمکش‌ها درباره توافق یا عدم توافق در رسانه‌ها منتشر می‌شود و آخر کار هم هربار آن داستان همیشگی تکرار می‌شود و یک‌بار دیگر می‌فهمیم که امسال هم از کلاه‌قرمزی خبری نخواهد بود- مگر این‌که معجزه‌ای شود و دوستان کلاه‌قرمزی‌ساز بتوانند انگیزه لازم برای تولید قسمت‌های جدید مجموعه را در خود ایجاد کنند؛ که البته می‌دانیم و می‌دانید این انگیزه از کجا ایجاد می‌شود!

  می‌توان گفت، این داستان ا ز‌سال ٩٢ آغاز شده. از سالی که به‌د نبال اختلاف مالی سازندگان کلاه‌قرمزی با مدیران سیما، حاشیه‌های پیرامون این سریال در رسانه‌ها بازتاب پیدا کرد. البته آن‌سال درنهایت ‌توافق حاصل آمد و کلاه‌قرمزی و رفقا روی آنتن رفتند، اما رسمی عجیب شکل گرفت که حالا پنج‌سال می‌شود بی‌کم‌وکاست در روزهای منتهی به نوروز شاهدش هستیم.اتفاقی تکراری که البته شماری از منتقدان- اندکی- بدبین دلیل آن را «ناتوانی صداوسیما در برآورده کردن توقعات سازندگان کلاه‌قرمزی» می‌دانند. دلیل اما هرچه باشد، تفاوتی در این امر ایجاد نمی‌کند که این وعده‌های همه‌ساله و عملی‌نشدن آنها بعد از چندی تبدیل به تکراری خسته‌کننده شده است.

  امسال وقتی اعلام شد که برنامه «بالش‌ها» قرار است در روزهای نوروز جایگزین کلاه‌قرمزی شود، چنین به ‌نظر می‌آمد که این بازی امسال دیگر تکرار نخواهد شد. با این‌که سازندگان بالش‌ها از ترس واکنش‌های پیش‌بینی‌ناپذیر هواداران کلاه‌قرمزی جایگزینی خود را با این برنامه تکذیب می‌کردند و بر این ادعا پافشاری می‌کردند که به‌ جای محله گل‌وبلبل خواهند آمد و نه کلاه‌قرمزی؛ اما به ‌هرحال در ظاهر تکلیف کنداکتور نوروزی روشن به‌ نظر می‌رسید ، اما انگار مدیران تلویزیون بیش از هرکس دیگری به این بازی علاقه دارند، چون درحالی‌ که برخلاف سال‌های اخیر بازی رسانه‌ای جدیدی را از سازندگان کلاه‌قرمزی شاهد نبودیم، این‌بار مرتضی میرباقری آمد و از تولید و نمایش کلاه‌قرمزی گفت. آن‌هم درحالی ‌که فقط ١٠روز تا آغاز‌ سال باقی مانده و این مجموعه- به ‌گفته دست‌اندرکارانش- نه متن آماده‌ای دارد و نه تا امروز برنامه‌ای برای تولید بخش‌های جدیدی در دستور کارشان بوده.

  از زمانی که بعد از آن دوره محبوبیت در دهه ٧٠؛ از عید‌ سال ۱۳۸۸ کلاه قرمزی به تلویزیون برگشت و چشم خیلی‌ها را به شبکه دوم دوخت؛ تولید سری‌های جدید این مجموعه هربار با درگیری و جنجال همراه بوده. در ‌سال ٨٩، یعنی یک‌سال بعد از بازگشت کلاه‌قرمزی به تلویزیون ساخته و پخش نشد. به‌ دلیل اعتراض علاقه‌مندان، در ‌سال ٩٠ دوباره این عروسک‌های محبوب را در تلویزیون دیدیم. در ‌سال ٩١ نیز بعد از موفقیت فیلم «کلاه‌قرمزی و بچه‌ننه» در گیشه، مجموعه کلاه‌قرمزی برای تلویزیون نیز ساخته شد و البته یکی از موفق‌ترین و محبوب‌ترین دوره‌هایش را تجربه کرد.بعد از آن اما آغاز دردسرهای کلاه‌قرمزی بود. در اواخر ٩١، زمانی ‌که مجموعه پربیننده‌ترین برنامه تلویزیونی بود، حمید مدرسی اعلام کرد به‌ دلیل عدم تعهدات مالی تلویزیون در قبال عوامل تولید، سری جدید این مجموعه برای پخش در نوروز ۹۲، تولید نمی‌شود. اما بعد از روندی پر از کشمکش و کش‌وقوس‌های فراوان و با مساعدت مستقیم علی دارابی، معاونت سیمای کلاه‌قرمزی، قهرمان بدون رقیب تلویزیون در نوروز ۹۲ شد. در ‌سال ٩٣ نیز کلاه‌قرمزی با بودجه‌ای بالغ بر سه‌میلیارد تومان ساخته شد.‌ سال ٩٤ هم، بالاخره با وجود مشکلات بسیار کلاه‌قرمزی و رفقایش را در تلویزیون دیدیم . از آن به بعد اما حالا سه‌سال می‌شود که مسائل مالی این برنامه را طلسم کرده. ظاهرا برای این‌که کلاه‌قرمزی چشم نخورد و این طلسم باطل شود، باید به شیوه «دیوی» این برنامه گفت «همه از کلاقرمزی متنفرند» تامشکلات این برنامه تمام شود. به ‌هرحال میرباقری دوباره هواداران کلاه‌قرمزی را به تماشای قهرمان محبوب‌شان امیدوار کرده. اما تنها خدا می‌داند در این ١٠روز چه خواهد شد!

 البته نمی‌توان حرف طرف مقابل را هم نشنید. درشرایطی‌ که پارسال حمید جبلی ادعا کرده بود که تلویزیون سه‌سال می‌شود که از تسویه‌حساب مالی با این گروه خودداری کرده؛ درحالی‌ که هنوز تا همین چندوقت پیش درباره مالکیت این عروسک‌ها بین تلویزیون و سازندگان مجموعه مناقشه بود؛ درحالی ‌که برنامه دو‌سال پیش هنوز تکلیفش روشن نیست و در این مدت تکه‌تکه و در برخی مناسبت‌های خاص روی آنتن رفته؛ این توقع که سازندگان کلاه‌قرمزی تنها با اتکا به علاقه‌مندی هواداران دست به تولید برنامه بزنند، کمی بیش از حد ساده‌انگارانه به ‌نظر می‌رسد.

اقتصادآنلاین

نظر کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر:
تلگرام صفحه خبر