bazarnews

کد خبر: ۵۰۷۳۱
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۰۹ فروردين ۱۳۹۸ - ۰۸:۴۳
در گفتگو با بازارنیوز مطرح شد؛
یک کارشناس مسئله آب: شایعاتی که در رسانه‌ها پخش می‌شود که ترکمنستان نزدیک گلستان است و آن‌ها توانسته اند بارندگی‌ها را مدیریت کنند و الان یکی از ذخایر آبی بزرگ جهان هستند کاملا کذب است.
گروه نفت و انرژی بازارنیوز: حجت میان آبادی، استاد دانشگاه و کارشناس مسئله آب در گفتگو با خبرنگار بازارنیوز، شایعات اخیر درباره توانایی مدیریت بارندگی در ترکمنستان و عدم توانایی در ایران را کذف محض خواند و گفت: در ابتدا باید بگویم که این شایعاتی که در رسانه‌ها پخش می‌شود که ترکمنستان نزدیک گلستان است و آن‌ها توانسته اند بارندگی‌ها را مدیریت کنند و الان یکی از ذخایر آبی بزرگ جهان هستند کاملا کذب است. در حال حاضر حدود ۹۰ درصد آب مصرفی ترکمنستان وراداتی است و از لحاظ منابع آبی در شرایط بغرنجی به سر می‌برد.

وی درباره سیلاب گلستان گفت: درباره سیلاب گلستان باید بگویم که یکی از اصلی‌ترین دلایل این سیلاب، تخریب پوشش گیاهی منطقه بوده است. در سال‌های گذشته پوشش گیاهی این منطقه با تخریب‌های شدیدی رو به رو بوده است. در چند دهه اخیر این تخریب‌ها صورت گرفته و ما در این باره غفلت کردیم. چند سال پیش یادم است که حدود ۶ یا ۸ میلیمتر بارندگی شد در شمال کشور و این بارندگی اگر اشتباه نکنم ۸ تا ۱۰ نفر کشته داشت. آن هم زمانش تمام شد و بعد از آن همه فراموش کردند. تا دوباره سیل آمد. مسئله ام این است که رسانه‌ها اگر می‌خواهند به این مسئله بپردازند، باید به صورت مستمر باشد. به خصوص مسئله تخریب پوشش جنگلی در شمال کشور را رسانه‌ها باید پیگیر باشند. با توجه به مسائلی که رخ داده، این قضیه اولین بار نیست و آخرین بار هم نخواهد بود.

میان آبادی از ۵۰ ساله بودن سیلاب گلستان خبر داد و گفت: این سیلاب در گلستان، سیلاب ۵۰ ساله بوده و سد‌ها نمی‌توانستد به طور کامل آن را پوشش دهند. ولی وقتی ما همه فعالیت‌های مهندسی را در فعالیت‌های سازه‌ای خلاصه می‌کنیم، و از اقدامات طبیعی مانند عدم تخریب پوشش گیاهی غفلت می‌کنیم، باید منتظر پاسخ طبیعت باشیم. ما نمی‌توانیم به طبیعت دست درازی کنیم، بعد منتظر واکنش‌های طبیعت هم نباشیم.

این کارشناس درباره نقش عدم لای روبی رودخانه در ایجاد سیلاب اخیر گفت: عدم لای روبی رودخانه‌ها را آقای وزیر نیرو مطرح کردند. ما چندین سال دچار خشکسالی بودیم و این باعث غفلت از لای روبی و مهندسی رودخانه‌ها شد. آقای اردکانیان هم تاکید کردند که خشکسالی اگر رخ داده، نباید به معنی غفلت از مسائل مختلفی مثل همین لای روبی رودخانه‌ای و همه اقدامات غیر سازه‌ای دیگر باشد. شاید زمان خشکسالی اگر وزارت نیرو برای لای روبی رودخانه‌هایی که اصلا آب ندارد، بودجه اختصاص دهند، همه به آن‌ها معترض شوند، ولی این کار‌ها جوابش را در شرایطی مانند امروز خواهد داد.
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳۹۸۰۱۱۵۱۱۴۳۲۷
0
0
از عوامل ایجاد سیلاب مخرب در شمال
1- تصرف اراضی ملی جنگل و مراتع توسط پست دارها -پولدارها - دلال ها و رانت خوارها در نهایت عده ای از مردم
2- تغییر کاربری اراضی کشاورزی توسط پست دارها و پولدارها و مقام دارها و دلال ها در نهایت مردم استان های دیگر
3- عادت ایرانی ها به افزایش ثروت با خرید و فروش املاک که دولت هم در این زمینه موثر است
4- وجود قوانین زیاد به طوری که هر فردی می تواند براحتی از این قوانین گاها مغایر هم سواستفاده کند
نظر کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر:
تلگرام صفحه خبر