bazarnews

کد خبر: ۵۲۲۹۸
تاریخ انتشار: ۰۷ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۰۰:۵۲
یک روزنامه آمریکایی گزارش داده کشورهای اتحادیه اروپا به دنبال راه‌هایی برای مهار برنامه موشکی ایران هستند.
 

یک رسانه آمریکایی امروز جمعه (۶ اردیبهشت) گزارش داده کشورهای اروپایی در تلاشند راه‌هایی برای مهار برنامه موشک‌های بالستیک ایران پیدا کنند.

طبق گزارش روزنامه وال‌استریت‌ژورنال، اتحادیه اروپا از طریق تدابیری جدید مانند اعمال فشار بر کشورهای غیرعضو جهت کاهش فروش «فناوری‌های حساس» به ایران و سخت‌گیرانه‌تر کردن شرایط صادرات به ایران به دنبال تحقق این هدف است.

کشورهای اروپایی بعد از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای برجام در اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۹۷ وعده داده‌اند با تضمین منافع اقتصادی ایران، این توافق را حفظ کنند. این کشورها، علی‌رغم ایستادگی‌های لفظی و سیاسی در برابر اقدام آمریکا تاکنون هیچ گام عملی در جهت حفظ این توافق برنداشته‌اند.

بروکسل به علاوه، علی‌رغم مخالفت با تصمیم آمریکا در زمینه برجام، با سایر ادعاهای واشنگتن علیه ایران در زمینه فعالیت‌های موشکی و فعالیت‌های منطقه‌ای همسو است.

به نوشته وال‌استریت‌ژورنال، در ابتدا فرانسه، آلمان و انگلیس همراه با برخی از کشورهای متحد نظیر هلند و دانمارک اتحادیه اروپا به دنبال جلب موافقت اتحادیه اروپا با اعمال تحریم‌هایی نظیر مصادره اموال و صدور فرامین منع سفر علیه مقام‌ها و موسسات دخیل در توسعه برنامه موشکی ایران بودند.

آمریکا از اعمال تدابیری نظیر موارد فوق‌الذکر حمایت می‌کرد، اما اعضای اتحادیه اروپا از بیم آنکه چنین تحریم‌هایی ممکن است باعث خروج ایران از برجام شود، از آنها صرفنظر کردند. تحریم، نیازمند موافقت تمامی ۲۸ عضو اتحادیه اروپا است.

یک دیپلمات ارشد اروپایی گفت: «بریتانیا، فرانسه و آلمان به دنبال آن هستند اتحادیه را متقاعد کنند در هفته‌ها و ماه‌های پیش رو اقدام‌های دیگری انجام دهند.»

مقام‌های جمهوری اسلامی ایران گفته‌اند هیچ‌گاه توان دفاعی کشور را به مذاکره نخواهند گذاشت، آن هم در شرایطی که کشورهای غربی در حال تسلیح دشمنان ایران در منطقه هستند.

دیپلمات‌ها به وال‌استریت‌ژورنال گفتند یکی از تدابیری که اروپایی‌ها به دنبال آن هستند این است که از کشورهای آفریقایی و آسیایی بخواهند صادرات خود به ایران را متوقف کنند و یا مانع انتقال کالاهای حساس به ایران شوند.

 

ژاپن و اتحادیه‌اروپا از «برجام» حمایت کردند

در بیست و ششمین اجلاس مشترک اتحادیه اروپا و ژاپن در بروکسل، طرفین با صدور بیانیه ای از «برجام» حمایت کردند.

خبرگزاری شینهوا امروز جمعه در گزارشی اعلام کرد: شینزو آبه نخست وزیر ژاپن و دونالد تاسک رئیس شورای اروپا در دیدار با یکدیگر در شهر بروکسل از توافق هسته ا سال ۲۰۱۵ میلادی موسوم به «برجام» حمایت کردند.

در بیانیه صادره در این خصوص آمده است: طرفین حمایت مشترک خود را از برجام اعلام می‌کنند.

اتحادیه اروپا نیز در وبگاه خود در خصوص بیانیه بیست و ششمین اجلاس مشترک اتحادیه اروپا و ژاپن در بروکسل آورده است: ما تعهد خود را به نقش آفرینی مشترک در راستای پیشبرد صلح و ثبات بین الملل، بر مبنای حاکمیت قانون و از طریق رایزنی‌ها و هماهنگی‌های فشرده، اعلام می‌کنیم. ما بار دیگر حمایت مشترک خود را از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) اعلام می‌کنیم.

این در حالیست که ترامپ در ۸ ماه می سال گذشته میلادی (۱۸ اردیبهشت ماه سال ۹۷) با نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل به صورت یکجانبه از برجام خارج شد.

 

فارس

نظر کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر:
تلگرام صفحه خبر