bazarnews

کد خبر: ۵۴۵۵۴
تاریخ انتشار: ۱۳ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۰
عضو فراکسیون امید مجلس مطرح کرد:
جلال میرزایی گفت: اگر دولت بازار مسکن و بورس را فعال کند، نقدینگی از بازار سکه و ارز خارج می‌شود و کاهش نرخ رقم می‌خورد.

گروه اقتصادکلان بازارنیوز: جلال میرزایی با اشاره به کاهش قیمت دلار و سکه در هفته اخیر گفت: تغییرات در نرخ قیمت سکه و دلار تابعی از عرضه و تقاضا بوده، در واقع زمانی که عرضه زیاد شود، تقاضا کاهش پیدا می کند اما فعلا به دلیل عرضه و تقاضا قیمت ها کاهش پیدا نکرده است.

عضو فراکسیون امید مجلس ادامه داد: بانک مرکزی با مدیریت بازار و فضای مجازی، در واقع تقاضا را مدیریت و کاهش داد، همین امر باعث شد قیمت ها یا ثابت بماند یا کاهش پیدا کند.

نماینده مردم ایلام، ایوان، چرداول در مجلس دهم شورای اسلامی بیان داشت: دولت از طریق مدیریت واردات نیز توانست میزان تقاضای ارزی را مدیریت کند، آمار گمرک نشان می دهد که میزان واردات کم شده است و واردات بسیاری از کالاها به دلیل اولویت بندی وزارت صنعت، معدن و تجارت ممنوع شده و حتی قرار است لیست جدیدی ارائه دهند تا واردات کالاهای دیگر نیز ممنوع شود این کار خود به خود بر میزان تقاضای ارزی تاثیر می گذارد.

وی با بیان اینکه سالیانه حدود 15 تا 20 میلیارد دلار وادرات کالاهای غیر ضرور داشتیم، عنوان کرد: واردات در گذشته از مبادی رسمی و غیر رسمی انجام می شد، اکنون واردات از مبادی رسمی محدود شده و ریسک مبادی غیر رسمی به دلیل مقابله با قاچاق افزایش یافته بنابراین حجم واردات کاهش یافته است.

میرزایی در ادامه گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت، با بیان اینکه مشکلات بانکی، کاهش انتقال ارز را رقم زد، گفت: از آنجایی که انتقال ارز به شدت سخت شده ، بر کاهش قیمت تاثیر گذاشته است، با این حساب اگر مدیریت تقاضا به همین منوال ادامه پیدا کند انتظار می رود روندکاهشی قیمت مستمر باشد.

این نماینده مجلس افزود: مگر اینکه بخشی از نقدینگی به سمت ارز یا سکه بیاید، در این صورت است که قیمت ها بالا می رود و برای مدیریت نقدینگی باید بازار مسکن وبورس  فعال شود و اطمینان سرمایه گذار برای خرید بنگاه های اقتصادی دولتی افزایش پیدا کند.

عضو فراکسیون امید مجلس اظهار داشت: اگر دولت بتواند شرایط کنونی را ادامه دهد و نقدینگی را به سمت بازارهای مولد هدایت کند می توان به کاهش قیمت دلار و سکه امید داشت در غیر اینصورت نقدینگی به سمت بازارهای غیر مولد می رود که خواسته ما نیست.

نظر کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر:
تلگرام صفحه خبر