bazarnews

کد خبر: ۵۴۶۶۱
تاریخ انتشار: ۱۹ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۲
در گفتگو با بازار نیوز مطرح شد:
یک کارشناس اقتصادی با بیان اینکه ساخت ۴۰۰ هزار واحد مسکونی در قالب طرح اقدام ملی، تاثیری بر کاهش قیمت‌ها ندارد، گفت: برخلاف طرح مسکن مهر، در این طرح شرکت‌های انبوه‌ساز پس از ساخت این تعداد از واحد مسکونی به عنوان مالک آن‌ها شناخته می‌شوند و علی‌رغم دریافت تسهیلات ارزان دولتی، در نهایت ملک را با قیمت بازار به فروش می‌رسانند.

گروه راه و مسکن بازارنیوز: افشین پروین‌پور، کارشناس حوزه مسکن در گفت‌وگو با خبرنگار بازار نیوز، با اشاره به احداث ۴۰۰هزار واحد مسکونی در قالب طرح اقدام ملی گفت: برنامه‌هایی همچون طرح اقدام ملی که از سوی وزارت راه‌وشهرسازی با هدف تامین مسکن اقشار متوسط جامعه  آغاز شده است، تاثیری بر کاهش قیمت‌ها در  بازار مسکن ندارد.
وی افزود: قرار است ساخت این واحد‌های مسکونی با مشارکت بخش خصوصی انجام گیرد و به همین دلیل حتی با احداث این تعداد از واحد مسکونی باز هم متقاضیان مصرفی در بازار مسکن، خانه‌دار نخواهند شد چراکه شرکت‌های انبوه‌ساز علی‌رغم دریافت تسهیلات ارزان دولتی، در نهایت ملک را با قیمت بازار به فروش می‌رسانند.

*تفاوت طرح مسکن مهر با طرح اقدام ملی

این کارشناس حوزه مسکن در ادامه با اشاره به تفاوت طرح مسکن مهر با طرح فعلی وزارت راه و شهرسازی اظهارداشت: در طرح مسکن مهر، واحدهای مسکونی با قیمت تمام شده به دست متقاضیان می‌رسید و انبوه‌سازان صرفا به عنوان  پیمانکار  و مجری این طرح  نقش ایفا می‌کردند اما در طرح اقدام ملی، شرکت‌های انبوه‌ساز پس از ساخت 400واحد مسکونی به عنوان مالک آن‌ها شناخته می‌شوند.

*دولت به جای تنظیم‌گری در بازار مسکن به فکر کسب سود است

به باور این کارشناس اقتصادی، در سال‌های اخیر دولت و به ویژه وزارت راه و شهرسازی به جای سیاستگذاری و تنظیم‌گری در بازار مسکن، شبیه یک سرمایه‌گذار بخش خصوصی برای کسب سود در این بازار حضور داشته است که با فروش واحدهای مسکونی به  عایدی خود دست پیدا می‌کند و در این میان تنها متقاضیان خرید مسکن هستند که از این‌گونه مداخله دولت در این بازار متضرر شده‌اند.

*نقش بانک‌های خصوصی در تورم ملکی

پروین‌پور  با بیان اینکه راهکار برون رفت از وضعیت کنونی بازار مسکن، مهار سوداگری برخی بازیگران این بازار است، گفت: جهش قیمت‌ها در بخش مسکن ناشی از موج‌سواری سوداگران بر روی تورم ملکی بوده است که در این بین بررسی‌ها نشان می‌دهد، بیشترین سهم سوداگری در این بازار به بانک‌های خصوصی اختصاص دارد.

وی همچنین با اشاره به اینکه دولت و مجلس باید با قانونگذاری و اجرای پایه‌های مالیاتی چدید، صرفه سوداگری و واسطه‌گری در بازار مسکن را کاهش دهند، بیان کرد: راه‌اندازی «سامانه جامع اطلاعات مسکن و زمین» و «قانونگذاری و اجرای مالیات بر عایدی سرمایه بخش مسکن» موجب ایجاد شفافیت در این بازار و حذف تقاضاهای سوداگرانه خواهد شد.

به گزارش بازارنیوز، هفته گذشته بود که محمد اسلامی، وزیر راه‌ و شهرسازی از ساخت 400 هزار واحد مسکونی جدید در سراسر کشور خبر داد و گفت: امید است که در سال‌های  98 و 99 ، این تعداد واحد مسکونی توسط بخش خصوصی به بازر مسکن عرضه شود. 

نظر کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر:
بنر استخدام صفحه خبر
تلگرام صفحه خبر