bazarnews

کد خبر: ۵۵۱۳۰
تاریخ انتشار: ۲۸ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۵:۴۸
رئیس جمهور گفت: فرصت اروپا برای جبران بسیار کوتاه است؛ از بین رفتن برجام، به نفع ایران، فرانسه، منطقه و جهان نیست.

حجت الاسلام حسن روحانی روز دوشنبه هنگام دریافت استوارنامه «فیلیپ تی یبو» سفیر جدید فرانسه در تهران، گفت: ایران و فرانسه در سال‌های اخیر، افق روشنی را برای آینده روابط مشترک خود ترسیم کرده‌اند و بدین لحاظ تسریع در اجرای توافقات، ضروری است.

وی با اشاره به صبر و خویشتنداری ایران طی یک سال گذشته به درخواست فرانسه و اتحادیه اروپا برای جبران اثرات و تبعات خروج آمریکا از برجام، اظهارداشت: شرایط کنونی حساس است و فرانسه همچنان فرصت دارد در کنار دیگر اعضای برجام، و در فرصت بسیار کوتاهی که وجود دارد، نقش تاریخی خود را برای حفظ این توافق ایفا کند چرا که بی تردید از بین رفتن برجام، به نفع ایران، فرانسه، منطقه و جهان نیست.

رئیس جمهور تاکید کرد: اراده تهران روابط صمیمی با پاریس، انجام تعهدات در مساله برجام و همکاری و مشارکت فعالانه برای ثبات و امنیت منطقه و بویژه ادامه مبارزه با تروریسم است.

روحانی همچنین تاکید کرد که برخی موضوعات از جمله واردات دارو و تجهیزات پزشکی، قطعات یدکی هواپیما‌های مسافربری، تجارت مواد غذایی و یا قطعات برخی کارخانه‌ها که بر نیازمندی‌ها و اشتغال مردم اثر می‌گذارند، فرای مساله برجام و حتی روابط دوجانبه هستند و ایجاد محدودیت و ممنوعیت در این قبیل کالا‌ها از سوی آمریکا کاملاً غیرانسانی بوده و نشان از جنگ اقتصادی گسترده‌ای است که آمریکا علیه تک تک آحاد مردم ایران آغاز کرده است.

«فیلیپ تی یبو» سفیر جدید فرانسه در تهران نیز در این دیدار ضمن ابلاغ سلام گرم رئیس جمهور فرانسه به رئیس جمهور و تقدیم استوارنامه خود، اظهارداشت: فرانسه مصمم است روابط خود را با ایران در همه عرصه‌ها هرچه بیشتر توسعه دهد.

وی با بیان اینکه دولت فرانسه از هیچ تلاشی برای توسعه همکاری‌های اقتصادی با تهران دریغ نخواهد کرد، افزود: تهران به تمام تعهداتش در برجام عمل کرده و فرانسه می‌کوشد این توافق را که از حمایت جامعه جهانی برخوردار است، حفظ کند.

سفیر فرانسه با بیان اینکه کشورش از افزایش تنش‌ها در منطقه نگران است، گفت: پاریس برای رایزنی با ایران درباره ثبات و امنیت منطقه آماگی دارد.

رئیس جمهور هنگام دریافت استوارنامه سفیر جدید لهستان در تهران: روابط تهران – ورشو دیرینه و تاریخی است
رئیس جمهور کشورمان روابط ایران و لهستان را دیرینه و تاریخی خواند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس‌جمهور کشورمان امروز دوشنبه هنگام دریافت استوار نامه سفیر جدید لهستان در تهران، اظهار کرد: در مقاطع بسیار حساس تاریخی، ایران همواره علاقه خود را به مردم لهستان نشان داده است، دو ملت در طول قرن‌ها روابط نزدیک و صمیمانه‌ای داشته اند و علاقمند هستیم این روابط در همه زمینه‌ها توسعه یابد.

روحانی با بیان اینکه امروز دو کشور مصمم هستند روابط دوستانه خود را تقویت کنند، افزود: اراده ما تداوم روابط خوب در همه زمینه‌ها با کشور دوست لهستان است.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه دو کشور ظرفیت‌های بسیار خوبی در روابط اقتصادی، علمی و فرهنگی دارند، ابراز امیدواری کرد که در دوره فعالیت سفیر جدید لهستان در تهران فرصتی ایجاد شود که بخش‌های خصوصی و شرکت‌ها بتوانند روابط گسترده تری برقرار کنند.

"ماچی فائو کوفسکی" سفیر جدید لهستان در تهران نیز ضمن تقدیم استوارنامه خود در سخنانی، ایران را کشوری با تمدن و تاریخ کهن دانست و افزود: روابط دیرینه تهران – ورشو که نزدیک به ۵۰۰ سال ادامه داشته همواره خوب و براساس احترام متقابل و دوستی بوده است.

فائو کوفسکی با تاکید بر اینکه برای توسعه روابط دو کشور در همه زمینه‌ها همه سعی و تلاش خود را انجام خواهد داد، افزود: روابط دو جانبه ما در حافظه تاریخ ثبت شده و کمک ایرانیان به پناهندگان جنگی لهستان هیچ گاه فراموش شدنی نیست.

سفیر جدید لهستان در تهران، با اشاره به اهمیت و جایگاه نقش موثر ایران دربرقراری صلح و ثبات در منطقه، بر همکاری ورشو با تهران و جامعه بین المللی در این جهت تاکید کرد.

فائو کوفسکی ابراز امیدواری کرد که روابط ایران و لهستان همچنان مستحکم ادامه یابد.

رئیس جمهور هنگام دریافت استوارنامه سفیر جدید تاجیکستان درتهران:
تهران آماده گسترش همکاری‌ها با دوشنبه در همه عرصه‌ها است/ روابط دو کشور باید در راستای منافع دو ملت تعمیق یابد

رئیس جمهور گفت: هر دو ملت باید از فرصت فوق العاده برای توسعه و ارتقای روابط در همه زمینه‌ها استفاده کنند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران، حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی روز دوشنبه هنگام دریافت استوارنامه سفیر جدید تاجیکستان در تهران با اشاره به اینکه ایران و تاجیکستان برای قرون متمادی دوستی و علاقه ویژه‌ای نسبت به یکدیگر داشته اند، افزود: روابط دو کشور باید در راستای منافع دو ملت تعمیق یابد و باید از فرهنگ مشترک بین دو ملت به عنوان پایه‌ای برای توسعه روابط بهره برد.

رئیس جمهور با بیان اینکه تهران آمادگی دارد در همه زمینه‌ها با دوشنبه همکاری کند، گفت: جمهوری اسلامی ایران از همکاری با دولت تاجیکستان در همه عرصه‌های اقتصادی، فرهنگی و بین المللی استقبال می‌کند و این روابط را به نفع دو ملت و منطقه می‌داند.

دکتر روحانی با اشاره به اهمیت بندر چابهار برای توسعه منطقه و از جمله کشور‌های آسیای مرکزی، تاکید کرد: با توسعه کریدور‌های ارتباطی و بویژه حمل و نقل ریلی، زمینه توسعه روابط گسترده‌تر اقتصادی نیز افزایش خواهد یافت.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه رفت و آمد‌های بازرگانان و مردم ایران و تاجیکستان می‌تواند به ارتقای روابط کمک کند، ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران از گسترش همکاری‌ها بین دو کشور در بخش‌های کشاورزی، انرژی، هنری، فرهنگی، دانشگاهی و فن آوری استقبال می‌کند.

دکتر روحانی همچنین از میزبانی و برگزاری شایسته اجلاس سران سیکا توسط دولت تاجیکستان تقدیر کرد.

"نظام الدین زاهدی" سفیر جدید تاجیکستان در کشورمان نیز با تاکید بر اینکه اشتراکات زبانی، فرهنگی و تاریخی ایران و تاجیکستان زمینه خوبی برای توسعه روابط همه جانبه است، تاکید کرد: تحکیم و توسعه مناسبات بین ایران و تاجیکستان اهمیت اساسی دارد و سفر شما به تاجیکستان فصل نوینی از مناسبات فی مابین دو کشور دوست و برادر است.

 

مهر

نظر کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر:
تلگرام صفحه خبر