bazarnews

کد خبر: ۵۵۱۵۷
تاریخ انتشار: ۲۸ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۶
رییس اتاق بازرگانى تهران اعلام کرد:
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران با تاکید بر ضرورت اصلاح ساختار اقتصادى کشور گفت: در سال گذشته، ٥٣٣ هزار میلیارد تومان یارانه به حامل‌های انرژی پرداخت شده، ولی وارد چرخه تولید نشده است.

گروه بازرگانی بازارنیوز: مسعود خوانساری امروز در سومین جلسه هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران با اشاره به آمارهاى مهم اقتصادى اظهار کرد: بر اساس آمارهای رسمی کشور، در فاصله سال های ٩٢ تا ٩٨، میانگین رشد سرمایه گذاری در ١٤ فصل منفی بوده و رقمی معادل ٣. ٨- درصد رسیده،در حالیکه رشد مصرف در ٩ فصل از این مدت مثبت بوده و میانگین آن منفى ٢.٢ شده است.

رییس اتاق تهران اضافه کرد: در حد فاصل همین سال ها، رشد تورم ٢٦. ٩ درصد، رشد اقتصادی منفى ٩.٤ درصد، رشد صادرات منفى ٦ و رشد واردات منفى ٧.٢١درصد بوده است که با توجه به واردات بالاى مواداولیه و کالاهای صنعتی، این روند نگران کننده است.

او همچنین به معضل نقدینگى اشاره کرد و افزود: بحران نقدینگی اکنون وجود دارد و با توجه به تورم، نقدینگی و نرخ ارز بنگاه ها دچار مشکل شده است و در سال جاری، رکود حاکم خواهد بود.

به گفته خوانسارى، تنها راه اصلاح این روند با توجه به وضعیت موجود اقتصاد و شرایط تحریمی، اصلاح ساختار اقتصادی کشور است.

روند پرداخت یارانه اصلاح شود

رییس اتاق تهران به آمار پرداخت یارانه نیز اشاره کرد و گفت: مطابق با اعلام سازمان برنامه و بودجه، ٨٠٠ هزار میلیارد تومان یارانه پنهان و آشکار پرداخت می شود؛ در حالیکه کل وابستگی کشور و بودجه به نفت ٢٠٠ هزار میلیارد تومان است.

خوانسارى تاکید کرد: بنابراین با اصلاح روند پرداخت یارانه و حذف تنها یک چهارم آن و حتی پرداخت یک چهارم دیگر به صورت نقدی به اقشار آسیب پذیر، می توان ساختار کشور را اصلاح کرد.

نظر کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر:
بنر استخدام صفحه خبر
تلگرام صفحه خبر