bazarnews

کد خبر: ۵۵۵۰۳
تاریخ انتشار: ۱۴ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۸:۰۳
نائب رئیس اتاق ایران و چین در نشست بازارنیوز مطرح کرد:
مجیدرضا حریری: مگر چند درصد زعفران در دنیا در بسته بندی مصرف کننده استفاده می‌کنند. مثلا در اروپا و آمریکا شله زرد می پزند که زعفران بخواهند؟

گروه بازرگانی بازارنیوز: مجیدرضا حریرری،نائب رئیس اتاق ایران و چین،در پاسخ به این سوال که چرا با این که ما که تولید کننده اول زعفران هستیم،بازار این محصول به دست اسپانیاست،گفت:مثالی که درباره زعفران ایران زده می شود از آن تصورات عوامانه ای است که مکررا گفته‌اند.  ما چون می خواهیم ضعف خودمان را بپوشانیم آنقدر داستان درست می‌کنیم، این داستان ها آرام آرام، باور پذیر می‌شود و خودمان هم باور می‌کنیم.

وی افزود: مگر چند درصد زعفران در دنیا در بسته بندی مصرف کننده استفاده می‌کنند؟ مثلا در اروپا و آمریکا شله زرد می پزند که زعفران بخواهند؟ یا حلوا برای مراسم ختمشان می پزند که زعفران بخواهند؟ برای برنجشان زعفران می خواهند؟ اینطور نیست.  عموم مصرف زعفران در صنایع غذایی، کارخانجات و در صنایع دارویی بهداشتی است. اینها حتما در مقیاس کیلویی به بالا می‌خرند.

حریری تاکید کرد: سلطه اسپانیا بر بازار زعفران در بازار خرده فروشی و در سوپر مارکت هاست. آن هم نه به دلیل خیلی وحشتناک غیر قابل باور، نه؛ یک سیستم پخش تعریف کرده که ما آن سیستم پخش را نداریم. اصلا قرار نیست هر تولید کننده، سیستم  پخش داشته باشد. تولیدکننده کارش تولید است، تاجر کارش تجارت.

 

برچسب ها: حریری ، زعفران ، ایران ، اسپانیا
نظر کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر:
بنر استخدام صفحه خبر
تلگرام صفحه خبر