bazarnews

کد خبر: ۵۶۲۲۰
تاریخ انتشار: ۱۴ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۲
شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه ایران برای دومین دوره متوالی عضو هیات رئیسه گروه شرکت‌های سپرده‌گذاری مرکزی آسیا و اقیانوسیه (ACG) شد.

هیات رئیسه گروه شرکت‌های سپرده‌گذاری مرکزی آسیا و اقیانوسیه متشکل از 9 عضو است که شش عضو آن دبیران کارگروه ها بوده و سه عضو باقی مانده از طریق رای گیری بین سی و پنج عضو دارای رای مجمع عمومی انتخاب می‌شوند.
‌در جلسه هیات رئیسه گروه که در خرداد ماه گذشته برگزار شد، مقرر شد انتخابات این دوره با توجه به برنامه و دستور جلسه فشرده مجمع عمومی عادی که در شهریور ماه سال جاری در کشور نپال برگزار خواهد شد، انتخابات این دوره به صورت غیر حضوری و با توزیع فرم رای‌گیری الکترونیکی بین نمایندگان شرکت‌های عضو و دارای رای، انجام شود.
در نتیجه این رای‌گیری که با مشارکت 19 شرکت دارای حق رای انجام شد، شرکت سپرده‌گذاری مرکزی ایران با قاطعیت و کسب 18 رای برای یک دوره سه ساله دیگر به عنوان عضو هیات رئیسه برگزیده شد.
بعد از سمات، شرکت سپرده‌گذاری هند(CSDL) بر کرسی هیات رئیسه ابقا شد و شرکت سپرده‌گذاری سنگاپور نیز موفق شد با کسب رای بیشتر نسبت به شرکت تسویه وجوه ملی پاکستان، جایگزین این شرکت در هیات رئیسه گروه شود.
کسب این مهم در حالی است که شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه ایران که در سال 2013 میلادی به گروه شرکت‌های سپرده‌گذاری مرکزی آسیا و اقیانوسیه پیوست و در سال 2016 و طی مجمع عمومی این گروه که در تهران برگزار شد برای نخستین بار به عنوان عضو هیات رئیسه ACG انتخاب شد.
سمات در سال 2018 و در بیست و دومین دوره مجمع عمومی گروه شرکت‌های سپرده‌گذاری‌های مرکزی آسیا و اقیانوسیه (ACG) که در کشور سریلانکا برگزار شد، با اکثریت آرا به عنوان نایب رئیس این گروه برگزیده و توانست این کرسی مهم بین‌المللی را نیز بر دستاوردهای بزرگ بازار سرمایه ایران اضافه کند. کسب این جایگاه از جهت حضور سمات در هیات رئیسه انجمن سپرده‌گذاری مرکزی جهان (WFC) به نمایندگی از گروه شرکت‌های سپرده‌گذاری مرکزی آسیا و اقیانوسیه که به صورت رسمی در اجلاس عمومی سال 2019 این انجمن در کشور مراکش اعلام شد، از اهمیت مضاعفی برخوردار است.
شرکت سپرده‌گذاری مرکزی در این سال‌ها با حضور فعال در مجامع عمومی، کمیته‌ها، کارگروه‌ها و نشست‌های تخصصی برگزار شده از سوی این دو نهاد مهم بین‌المللی در صنعت CSD، ضمن مشارکت در ایجاد استانداردها و ابزارهای توسعه کسب و کار شرکت سپرده‌گذاری مرکزی جهان بالاخص قاره آسیا و اقیانوسیه، با آشنایی با آخرین تحولات و دستاوردهای شرکت های فعال در این حوزه، از دانش، تجربیات و نوآوری‌های اعضای این دو نهاد بین‌المللی تاثیرگذار در عرصه زیرساخت بازارهای سرمایه دنیا، برای فراهم کردن بسترهای به روز و مناسب جهت توسعه بازار سرمایه ایران بهره برده است.
هم اکنون سمات با عضویت در کارگروه های تبادل اطلاعات، حقوقی، ابتکار کسب و کارهای جدید، مدیریت ریسک و بازیابی، فنی و خدمات به سرمایه گذاران گروه ACG در زمره شرکت هایی قرار گرفته که در تمام شش کارگروه فعال در این گروه عضویت دارند.
گفتنی است؛ ACG با هدف همفکری و تبادل تجربه در حوزه‌های تخصصی ثبت، سپرده گذاری و تسویه و پایاپای، با عضویت کنونی 35 نهاد ثبتی و تسویه و پایاپای از کشورهای موجود در قاره آسیا و اقیانوسیه از جمله ایران، چین، هند، کره جنوبی، ژاپن، استرالیا، نیوزلند، اندونزی، مالزی، بنگلادش، هنگ‌کنگ، قزاقستان، مالدیو، مغولستان، سنگاپور، فیلیپین، سریلانکا، تایوان، تایلند، ازبکستان، و ... ایجاد شده و از معتبرترین نهادهای بین‌المللی آسیا و اقیانوسیه به شمار می‌رود.

برچسب ها: آسیا ، اقیانوسیه ، سمات
نظر کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر:
بنر استخدام صفحه خبر
تلگرام صفحه خبر