bazarnews

کد خبر: ۵۶۴۴۰
تاریخ انتشار: ۲۰ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۷
این روزها در کنار افزایش سایت‌های شرط بندی، سایت‌های کف بینی، طالع بینی، جن‌گیری، فال قهوه و ... در جامعه افزایش پیدا کرده و هر از چندگاهی اخبار کلاهبرداری‌ها و سوءاستفاده‌ها در رسانه‌ها به گوش می‌رسد.

رمال‌هایی که تا چند دهه پیش در کنار خیابان‌ها بساط‌شان را پهن می کردند، امروزه به واسطه گسترش فضای مجازی و نگاه خرافاتی برخی، کار و کسب خوبی دارند. در حقیقت رمالی، شغلی بدون مالیات و بدون نیاز به سرمایه‌گذاری است؛ هیچ نهاد و سازمانی هم نظارتی بر قیمت‌ها و فعالیت رمالان ندارد و شاید به همین دلیل است که این افراد بارها سر اقشار مختلف جامعه را کلاه گذاشته‌اند. در حال حاضر گرفتن فال از طریق تلفن و اینترنت بسیار رواج پیدا کرده به‌طوری که بیش از ۴‌میلیون و ۵۰۰‌هزار تومان درآمد ماهانه هر فالگیر برآورد شده است. از سوی دیگر خانم‌ها بیشتر از آقایان تصور می‌کنند که با کمک گیری از رمال‌ها و فالگیرها می‌توانند قدرت بیشتری در تعاملات زندگی و کنترل بیشتری نسبت به اطرافیان‌شان داشته باشند. این بدان معنا نیست که آقایان در این گروه قرار ندارند و به سمت و سوی رمالی و فال و خرافات نمی‌روند. چیزی که مطالعات علمی نشان می‌دهد این است که احتمالا سطح بالای تحصیلات و آگاهی باعث می‌شود که فرد کمتر تحت تاثیر این پدیده قرار بگیرد نه جنسیت و ثروت و طبقه اجتماعی.

سرهنگ کارآگاه مهرداد امیدی، معاون سابق مبارزه با جرایم جعل و کلاهبرداری پلیس آگاهی کشور می‌گوید: رمالی و فالگیری در تمام جای کشور وجود دارد. به‌طور طبیعی هر جا جمعیت بیشتر باشد، این پدیده نیز بیشتر دیده می‌شود. بیشتر مردم گمان می‌کنند که رمال و فالگیر در این شهرها حضور پررنگ‌تری دارند. درحالیکه اینطور نیست؛ رمالی در شهرهای بزرگ به اندازه شهرهای کوچک است، ولی به خاطر بسیاری از مسائل، شکایت کمتری به مراکز قضائی و انتظامی می شود.

ثروتمندان یا فقرا

با تمام این اوصاف شاید بتوان تقسیم‌بندی قربانیان این گروه را بر اساس ثروت یا تحصیلات دسته‌بندی کرد. سرهنگ امیدی در این رابطه می‌افزاید: مراجعه به فالگیر در فضای مجازی و دنیای واقعی در بیشتر موارد 2 دلیل عمده دارد. علت نخستین به خاطر تفریح است؛ معمولا افرادی که در طبقه مرفه جامعه زندگی می‌کنند به سراغ این کار می‌روند. آنها این موضوع را یک تفنن روزانه می‌دادنند و برای همین حاضر هستند برای تفریح، برای هر آنچه که گفته می شود پول بپردازند. در حالت دوم، بروز برخی مشکلات باعث می‌شود فرد به سراغ رمال و فالگیر بود. در شرایط سخت یکی از راه‌حل هایی که افراد به آن فکر می کنند، سحر و جادو است تا شاید بتوانند به این روش بر مشکلات فائق آیند.معاون سابق مبارزه با جرایم جعل و کلاهبرداری پلیس آگاهی کشور در ادامه تاکید می‌کند: البته پایگاه اجتماعی این افراد، مشخص نیست. افراد در جایگاه‌های مختلف ممکن است دست به دامن فالگیران شوند. به همین دلیل نمی‌توان وضعیت مالی را ملاک و معیاری برای بررسی این موضوع در نظر گرفت. با این حال سطح تحصیلات و میزان اعتقادات مذهبی در میزان گرایش افراد نقشی تعیین‌کننده دارد. هر چه فرد تحصیلات دانشگاهی بیشتری و اعتقاد قوی‌تری داشته باشد، کمتر به سوی جادو و سحر جذب می‌شود.

جنایات سیاه

از دست دادن پول و پرداخت هزینه آن هم برای چیزی که وجود ندارد، به خودی خود نگران‌کننده است، اما این مسأله زمانی حاد و نگران‌کننده‌تر می‌شود که ردپای جنایات سیاه رمالان به این بازار باز شود.

چندی پیش رمالی که به بهانه‌های مختلف، برای درمان بیماری یا بخت گشایی از مردم وجوه نقد دریافت کرده و اقدام به سوء استفاده از زنان و دختران و آزار و اذیت آنان می‌کرد، توسط ماموران پلیس امنیت عمومی شهرستان پیشوا دستگیر شد. معاون سابق مبارزه با جعل و کلاهبرداری در این رابطه می‌گوید: این موضوع زمانی به نگرانی تبدیل می‌شود که بحث سوء‌استفاده‌های جنسی مطرح شود. اینجاست که قربانیان این پرونده ها در دامی می‌افتند که خودخواسته وارد آن شده‌اند و راهی برای رهایی ندارند.

قیمت های رو به افزایش

چند وقتی است که فرم و شکل رمالی و فالگیری زمین تا آسمان تغییر کرده و مدل آن از کارت و کف بینی به پرداخت اینترنتی و ارسال ایمیل ارتقا یافته است. در حقیقت پای این کلاهبرداری به فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی هم کشیده شده است. امروزه کمتر پیش می‌آید که صفحه‌ای در فضای مجازی را باز کنید و در گوشه و کنار آن، صحبت از شانس و آگاهی از آینده نباشد. ممکن است فال حافظ باشد که صد البته تغییرات بسیاری در آن رخ داده و بیشتر ترجمه من‌درآوری اشعار است یا فال تاروت و قهوه. هر چه باشد شما را تهییج می‌کند تا از آینده‌ای که هیچ ‌از آن نمی‌دانید، مطلع شوید. با ورود به سایت، از شما هزینه‌هایی طلب می‌شود که کمترین رقم آن 20‌هزار تومان است. یک جامعه شناس اجتماعی در این باره  می‌گوید: زمانی که کاربر وارد سایت می‌شود، هزینه‌هایی کم به او پیشنهاد می‌شود تا ریسک کرده و این فالگیری را امتحان کند. فرد فکر می‌کند چیزی از دست نمی‌دهد و اقدام به خرید وسایلی جعلی و ساختگی مثل مهره مار می‌کنند؛ وسایلی که جعلی و ساختگی است. پرویز کمالی همچنین خاطرنشان می کند: حالا اگر جنسی که خریده شده ارسال نشود فرد به خود دلداری می‌دهد که پول زیادی را از دست نداده است. اگر هم کاربر مهره مار را دریافت کند، بعد از مدتی می‌بیند که هیچ ‌استفاده‌ای ندارد و آن را دور می‌اندازد. متاسفانه چیزی که دور انداخته نمی‌شود خرافه و اعتقاد فرد به موثر‌بودن سحر است. این مسأله در طولانی مدت به فرد آسیب می‌زند.

ترویج خرافه

شیوه‌های فال فضای مجازی به این جا ختم نمی‌شود و راه های دیگری هم وجود دارد. حتما شما هم پیامک‌ها یا کامنت هایی که در فضای مجازی منتشر می شود مبنی بر اینکه پیام را به 10-20 نفر دیگر ارسال کنید را دیده‌اید. معمولا محتوای این پیامک‌ها مفهوم چندانی ندارد، اما این مطالب خودش نوعی کلاهبرداری است. چرا؟ پاسخ اینجاست که این نوع کلاهبرداری به این دلیل است که هر چقدر یک مطلب در فضای مجازی بیشتر منتشر شود یا لایک بیشتر بخورد، از نظر مالی برای مخترع و مبتکر آن، سود بیشتری به همراه دارد. ماجرا به همین‌جا ختم نمی‌شود، چراکه دست‌های زیادی پس این پرده است که هدفش صرف درآمد‌زایی نیست. کمالی در این رابطه می گوید: علاوه بر اینکه افزایش تعداد لایک و گردش یک متن در فضای مجازی برای فرستنده متن درآمد مالی دارد، باعث ترویج خرافات و از بین رفتن ایمان و اعتقادات افراد می شود. این موضوع به پیکره فرهنگ و جامعه یک ملت صدمات مخرب زیادی وارد می کند.

اقتصادآنلاین

نظر کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر:
بنر استخدام صفحه خبر
تلگرام صفحه خبر