bazarnews

کد خبر: ۵۶۹۸۰
تاریخ انتشار: ۳۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۷
بارش‌های شدید نخستین روزهای سال، وقوع سیل و پر حجم شدن آب رودخانه‌ها و گرمای شدید هوا در هفته‌های اخیر از مهم‌ترین عوامل افزایش آمار غرق شدگی در چهار ماهه نخست امسال در کشور بوده است.

آمار قربانیان غرق شدگی در کشور از 367 فوتی در چهار ماهه سال قبل به 608 فوتی در چهار ماهه امسال رسیده که بیانگر رشد 65.7 درصدی است.

از این تعداد 110 نفر زن و 498 نفر مرد بودند که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل تعداد زنان فوت شده بر اثر غرق شدگی نیز بیش از دو برابر شده است.

آمار بالای غرق شدگی در شش استان

 استان‌های فارس با 60 نفر، خوزستان 59 و مازندران با 48 فوتی بیشترین آمار غرق شدگی را در کشور داشتند. اما علاوه بر این، آمار تلفات غرق شدگی در استان‌های اصفهان با 42 نفر، گیلان با 41 و لرستان با 38 فوتی نیز قابل توجه بوده است که بارش‌های ابتدای سال و وقوع سیل و پر حجم شدن آب رودخانه‌ها در افزایش این آمار بی‌تأثیر نبوده است.

رودخانه‌ها قربانیان بیشتری گرفتند

امسال نیز رودخانه‌ها با 42.6 درصد تلفات در صدر قرار داشتند. در این مدت 259 نفر در رودخانه‌ها جان خود را از دست دادند که 208 نفر از آنان مرد و 51 نفر زن بودند.

بعد از رودخانه‌ها، استخرهای کشاورزی با 69 قربانی، کانال‌های آب با 53، دریا با 46، دریاچه‌های مصنوعی و سدها با 33، استخرهای شنا با 31، حوض و حوضچه‌ها با 27، چاه‌ها با 15 و دریاچه‌های طبیعی با 12 فوتی بیشترین تلفات غرق شدگی را داشتند.

افزایش آمار غرق شدگی در تیرماه

افزایش گرمای هوا در تیر امسال نیز آمار تلفات غرق شدگی را با رشد 67.4 درصدی رو به رو کرد. در تیر ماه امسال 241 نفر بر اثر غرق شدگی جان خود را از دست دادند در حالی که این آمار در مدت مشابه سال قبل 144 نفر گزارش شده بود.

هشدار به شناگران

با توجه به اینکه شهریور پرسفرترین ماه است سازمان پزشکی قانونی کشور به مسافران نواحی ساحلی و حاشیه رودخانه‌ها توصیه می‌کند که اصول ایمنی و توصیه‌های ارگان‌های مسئول را مورد توجه قرار دهند و در صورتی که با فنون شنا آشنا نیستند از این کار خودداری کنند. همچنین از اتراق در حاشیه رودخانه‌ها در زمان بارندگی یا شنا در هوای نامساعد یا در محدوده ایمن‌سازی نشده دریا اجتناب کنند.

اقتصادآنلاین

نظر کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر:
بنر استخدام صفحه خبر
تلگرام صفحه خبر