bazarnews

کد خبر: ۵۸۶۴۴
تاریخ انتشار: ۲۶ شهريور ۱۳۹۸ - ۰۹:۲۰
محمد لاهوتی : اگرچه دولت تاکید بسیاری بر حضور بخش خصوصی در جلسات دارد، اما الان حضور فعالان اقتصادی در جلسات، بیشتر جنبه تشریفاتی دارد و شنیدن نظرات خیلی برای دولتمردان اهمیتی ندارد،

گروه بازرگانی بازارنیوز: محمد لاهوتی ، عضو هیئت نمایندگان اتاق با انتقاد از دولت گفت: اگرچه دولت تاکید بسیاری بر حضور بخش خصوصی در جلسات دارد، اما الان حضور فعالان اقتصادی در جلسات، بیشتر جنبه تشریفاتی دارد و شنیدن نظرات خیلی برای دولتمردان اهمیتی ندارد، به این معنا که نظرات بخش خصوصی برای افرادی که باید شنونده پیشنهادات ما باشند، جذابیت ندارد و توجهی به این پیشنهادات هم در تصمیم گیری‌ها نمی‌شود

وی افزود: امروز در کشور قوانین زیادی داریم که اجرا نمی‌شوند و الزامی برای اجرای آن هم وجود ندارد ضمن اینکه اگر هم الزام وجود داشته باشد، کسانی که به آن قانون عمل نمی‌کنند، نگرانی از عدم اجرای آن ندارند و مجازاتی نمی‌شوند. ما باید مطالبه اجرای مر قانون را داشته باشیم؛ در حالیکه تا امروز این اتفاق نیفتاده است ضمن اینکه اگر به نظرات بخش خصوصی توجه می‌شد، شاهد تصمیمات خلق الساعه و متفاوتی اعم از ممنوعیت و محدودیت در تجارت خارجی نبودیم.

*بندهای متفاوت قانون تجارت مشکلات تجارت را افزایش می دهد
لاهوتی ادامه داد: بندهای متفاوت قانون تجارت در شرف تصویب است و موافقان لایحه مرتبط با آن، این قانون را یکی از بالاترین و مترقی ترین قوانین کشور می‌دانند و مخالفان نیز در مقابل، آن را بدترین قانونی می دانند که تاکنون تصویب شده است بخش خصوصی نیز عقیده دارد که لایحه مذکور، مشکلات تجارت را افزایش می دهد. در جلسه یکی از نهادها با بخش خصوصی که هفته گذشته برگزار شد، فعالان اقتصادی و حقوقدانانی که در جلسه بودند، مخالف قانون جدید تجارت بودند ولی مجلسی ها آن را بهترین قانون می‌دانند. بنابراین تا زمانی که مشکل حل نشده و موضوع اجرای قانون به عنوان یک دغدغه تلقی نشود حضور اتاق در جلسات مختلف حالت تشریفاتی دارد و کمتر شنوایی نسبت به این موضوع وجود دارد.

وی در انتهای سخنان خود اضافه کرد: این سومین نامه ای است که در مورد اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده در حوزه صادرات به معاون اول ارسال شده و ایشان هم تاکید زیادی بر اجرای قانون داشته‌اند، اما اکنون ماههای زیادی گذشته است که استرداد مالیات بر ارزش افزوده صادرات، به دلیل قانون بودجه به مشکل خورده است. درخواست من این است که به دنبال اجرای قانون باشیم چراکه مکاتبات، دیگر پاسخگو نخواهد داشت.

نظر کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر:
بنر استخدام صفحه خبر
تلگرام صفحه خبر