bazarnews

کد خبر: ۶۰۰۸۱
تاریخ انتشار: ۱۲ مهر ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۶
سایت لوبلاگ که یک سایت متخصص در تحلیل سیاست آمریکا در خاورمیانه است، با تجزیه و تحلیل نامه‌های الکترونیکی یوسف العتیبه سفیر امارات در واشنگتن گزارش داد گروه اتحاد علیه ایران هسته‌ای در سال 2017 حدود 5 میلیون دلار برای پروژه مقابله با افراط‌گرایی که اتهامات عربستان و امارات را در خصوص حمایت مالی قطر از تروریسم رواج می‌داد دریافت کرد.

سایت مذکور اضافه کرد که با نگاهی به نامه‌های عتیبه که پیش از این افشا شد٬ نام مارک ولاس که مدیر گروه اتحاد علیه ایران هسته‌ای است دیده می‌شود که هزینه‌های مربوط به فعالیت گروه مذکور را در این راستا به وی ارائه می‌داد.

سایت لوبلاگ اشاه کرد که عجیب بود که مایک پامپئو وزیر امور خارجه آمریکا چند روز قبل٬ کنفرانس گروه اتحاد علیه ایران هسته‌ای را برای اعمال تحریم‌های جدید ضد ایران انتخاب کرد. این سایت همچنین خاطرنشان کرد که این گروه تاثیر بسزایی در ایجاد سیاست آمریکا در منطقه خلیج‌فارس داشته و احتمال رسیدن آن به درجات بالا در دولت آمریکا وجود دارد.

قابل توجه است که جان بولتون مشاور سابق امنیت ملی آمریکا بین سال‌های 2016 و 2017 حدود 240 هزار دلار برای پروژه مقابله با افراط‌گرایی دریافت کرده بود که این اتفاق قبل از منصوب شدن وی به این سمت بود.

سایت مذکور ادامه داد که اسناد و مدارک نشان می‌دهد گروه اتحاد علیه ایران هسته‌ای در خلال دوسال حدود 35 میلیون دلار در راستای اقدام ضد ایران و قطر دریافت کرده و نیر براساس این مدارک٬ گروه مذکور این بودجه مالی خود را از طریق مکالمه تلفنی با دیپلمات‌ها و مشاوران دو کشور مخالف ایران در منطقه دریافت می‌کند.

طبق اطلاعات سایت لوبلاگ٬ منابع تامین بودجه مالی گروه اتحاد علیه ایران هسته‌‌ای٬ سوالات زیادی درباره اینکه آیا این گروه٬ یک لابی با مقامات آمریکایی است مطرح می‌کند.

بر اساس گزارش‌های این سایت٬ گروه مذکور چند روز قبل کنفرانس سالانه خود را در حاشیه نشست‌های سازمان‌ملل برگزار کرده که شیخ عبدالله بن‌راشد بن عبدالله آل‌خلیفة سفیر بحرین در آمریکا٬ تامر سبهان وزیر مشاور سعودی در امور خلیج‌فارس٬ رون دیرمر سفیر رژیم صهیونیستی در آمریکا٬ ریچارد گرنل سفیر آمریکا در آلمان و یوسف عتیبه سفیر امارات در ایالات متحده در این کنفرانس حضور داشتند.

پیش از این هفته نیز٬ گروه اتحاد علیه ایران هسته‌ای توجه رسانه‌های آمریکایی و وزارت خارجه ایران را تا حدی به خود جلب کرد. علت امر این بود که گروه مذکور بر برگزاری کنفرانس مخالفان ایران چند روز قبل در نیویورک نظارت داشته و در کنفرانس حامیان سازمان مجاهدین خلق(گروه تروریستی منافقین) که تهران آن‌ها را جزء گروه‌های تروریستی طبقه‌بندی کرده است می‌داند و آمریکا نیز تا سال 2012 در همین طبقه‌بندی قرار داشت٬ حضور یافت.

باید اشاره کنیم که پس از برگزاری کنفرانس مذکور٬ سخنگوی وزارت خارجه ایران سه شنبه گذشته٬ اعلام کرد که گروه اتحاد علیه ایران هسته‌ای نیز در طبقه‌بندی گروه‌های تروریستی قرار گرفت.

برچسب ها: ایران ، امارات ، عربستان
نظر کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر:
بنر استخدام صفحه خبر
تلگرام صفحه خبر