bazarnews

کد خبر: ۶۰۲۲۶
تاریخ انتشار: ۱۴ مهر ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۴
روزنامه نیویورک‌تایمز در گزارشی ضمن اشاره به گام‌های مثبت ایران و عربستان سعودی در مسیر گفتگوهای غیرمستقیم برای تنش زدایی در خاورمیانه، اعلام کرد که مقامات ریاض از همتایان خود در پاکستان و عراق خواسته اند تا با رهبری ایران در مورد تنش زدایی گفتگو کنند.  

 

نیویورک‌تایمز در این گزارش خود نوشت که «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان از رهبران عراق و پاکستان خواسته است تا در بحران برآمده از حمله پهپادی به تأسیسات نفتی شرکت آرامکو عربستان در روز چهاردهم سپتامبر پادرمیانی کنند.

 

این در حالی است که هم مقامات عربستان و هم آمریکا ایران را مسئول این حمله ویرانگر خوانده‌اند؛ اتهامی که ایران آن را به شدت رد می‌کند.

 

اما نیویورک‌تایمز گزارش داد که خودداری رئیس‌جمهوری آمریکا از انجام هرگونه مقابله به مثل نظامی با ایران، «بحث تعهد آمریکا به تأمین امنیت عربستان سعودی را به زیر سئوال برد». در واقع، عدم اقدام آمریکا «عربستان سعودی را برآن داشت که خود در پی حل این مناقشه برآید».

 

اما در عین حال دولت عربستان سعودی در گفتگو با روزنامه نیویورک‌تایمز اعلام کرد که میانجی‌گری نه به درخواست محمد بن سلمان، بلکه به پیشنهاد بغداد و اسلام آباد بوده است.

 

از سوی دیگر، «علی لاریجانی» رئیس مجلس شورای اسلامی نیز هفته گذشته در مصاحبه ای با این شبکه قطری با بیان اینکه درهای ایران روی عربستان باز است، افزود: «از حل اختلافات با ریاض از طریق گفت‌و‌گو حمایت می کنیم چون این گفت‌وگو بسیاری از مشکلات امنیتی و سیاسی منطقه را حل خواهد کرد».

 

شایان ذکر است که روزنامه نیویورک‌تایمز به نقل از مقامات پاکستانی که خواستند نامشان فاش نشود، اعلام کرد که محمد بن سلمان ماه گذشته در دیدار خود با «عمران خان» نخست‌وزیر پاکستان در جده، از او خواست تا میانجی‌گری کند.

 

یک مقام بلندپایه پاکستانی به روزنامه نیویورک‌تایمز گفت که ولیعهد سعودی به عمران خان گفته بود: «من می‌خواهم از جنگ دوری کنم». پس از آن، عمران خان در حاشیه هفتاد و چهارمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل با «حسن روحانی» رئیس جمهور کشورمان دیدار و گفتگو کرد.

 

یک مقام بلندپایه عراقی نیز در گفتگو با روزنامه نیویورک‌تایمز تاکید کرد که در هنگام سفر «عادل عبدالمهدی» نخست وزیر عراق به جده در روز 25اُم سپتامبر، محمد بن سلمان درخواست مشابهی از وی داشته است.

 

این مقام عراقی در ادامه افزود که عراق شهر «بغداد» پایتخت خود را به عنوان محل نشست احتمالی مقامات ایران و عربستان پیشنهاد داده است.

نظر کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر:
بنر استخدام صفحه خبر
تلگرام صفحه خبر