bazarnews

کد خبر: ۶۰۴۱۸
تاریخ انتشار: ۱۶ مهر ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۳
این اقدام وزارت بازرگانی آمریکا اختلافات بین واشنگتن و پکن را در این مقطع حساس از جنگ تجاری 15 ماهه آنها بیشتر می کند. این جنگ تجاری بازارهای مالی را خراب کرده و باعث کند شدن رشد اقتصاد جهانی شده است.

یک نکته دیگر مشاجرات گسترده بر سر توییت یکی از مقامات لیگ بسکتبال حرفه‌ای آمریکا ست. حمایت او از اعتراضات هنگ کنگ برای دموکراسی مورد انتقاد این لیگ قرار گرفت.

 ترامپ و لری کودلو، مشاور ارشد اقتصادی او در مورد مذاکرات این هفته با چین خوشبینانه صحبت کردند ولی ترامپ تاکید کرد که با یک قرارداد جزئی راضی نمی شود.

 ترامپ با اشاره به این که این مذاکرات در سطح وزیران و برای پایان این هفته برنامه ریزی شده گفت:« به نظر ما فرصتی است که می توانیم یک کار اساسی انجام دهیم. من یک قرارداد بزرگ را بیشتر ترجیح می دهم و فکر می‌کنم هدفمان هم همین است».

 ترامپ در این هفته شک و تردید بیشتری داشت و گفت به نظر او احتمالاً هیچ اتفاقی نمی افتد. وی همچنین گفت امیدوار است چین یک راه حل خوب و صلح آمیز برای اعتراضات سیاسی هنگ کنگ پیدا کند و هشدار داد که این شرایط بر مذاکرات تجاری تاثیر می‌گذارد.

 چین حمایت آمریکا از اعتراضات هنگ کنگ را دخالت در حاکمیت این کشور می داند.

 مذاکره کنندگان تجاری آمریکا و چین در روز دوشنبه مذاکراتی را با هدف آماده سازی برای اولین مذاکرات وزارتی در این ماه برگزار کردند.

 کاخ سفید رسما تایید کرد که مذاکرات سطح بالا با حضور لیو هی، معاون نخست وزیر چین، رابرت لایت هایزر نماینده تجاری آمریکا و استیون منوچین وزیر خزانه‌داری این کشور در روز پنجشنبه آغاز می شود.

 این مذاکرات یک هفته قبل از اعمال عوارض 250 میلیارد دلاری بر کالاهای چینی برگزار می شود. ترامپ اعلام کرده بود اگر هیچ پیشرفتی در مذاکرات صورت نگیرد، این افزایش عوارض در پانزدهم اکتبر اجرایی می شود.

 آمریکا انتظار دارد چین حفاظت از مالکیت فکری آمریکا را بهبود بخشد، به دزدی سایبری و انتقال اجباری تکنولوژی به شرکت‌های چینی خاتمه دهد، سوبسیدهای صنعتی را محدود کند و دسترسی شرکت‌های آمریکایی به بازارهای بسته چین را افزایش دهد.

پس از شکست دور قبلی مذاکرات در اواخر جولای ،ترامپ دور جدید عوارض را بر کالاهای چینی وضع کرد. چین هم بلافاصله در اقدامی تلافی جویانه عوارض بر کالاهای آمریکایی را افزایش داد.

 با آغاز مذاکرات در روز دوشنب، وزارت کشاورزی آمریکا گزارش داد صادرات دانه های سویا به چین افزایش یافته است. چین قراردادهایی برای خرید 3.5 میلیون تن دانه سویا از آمریکا از اول سپتامبر ثبت کرده است.

 کودلو به خبرنگاران گفت کاخ سفید یک گروه برای ارزیابی مسائل مربوط به سرمایه گذاری تشکیل داده ولی تاکید کرد که ایده خارج کردن شرکت های چینی از بورس آمریکا که توسط برخی خبرگزاری ها منتشر شد، اصلاً مطرح نیست.

برچسب ها: امریکا ، چین ، مذاکره
نظر کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر:
بنر استخدام صفحه خبر
تلگرام صفحه خبر