bazarnews

کد خبر: ۶۲۶۴۳
تاریخ انتشار: ۰۷ آذر ۱۳۹۸ - ۰۸:۴۴
صالحی اصفهانی: در یک ۲۴ ساعت، دولت بین ۹۰ تا ۱۰۰ میلیون لیتر را در کشور توزیع می‌کند. ۸ میلیون نفری که در دهک بالا هستند، هر کدام  ۳ لیتر بنزین در روز مصرف می‌کنند.
گروه اقتصاد کلان بازارنیوز: جواد صالحی اصفهانی، استاد اقتصاد در موسسه پلی تکنیک ویرجینیا، درباره میزان یارانه انرژی در ایران گفت:  ۹۰ درصد یارانه در ایران، یارانه انرژی است. یارانه نان داریم که فوایدی داشته است از جمله این که توانسته مقداری تغذیه به طبقات پایین جامعه تزریق کند. توزیع بین دهک‌های جامعه هم تقریبا مساوی بوده است. اگر به آمار خانوار نگاه کنید می‌بینید که مقدار یارانه‌ای که دهک پایین و دهک بالا از طریق نان گرفته اند برابر است.
 
دهک بالا روزانه 3 لیتر بنزین مصرف می کنند
صالحی اصفهانی از تفاوت یارانه انرژی بین دهک بالا و پایین جامعه سخن گفت و اظهار داشت: یارانه انرژی به شدت نا مساوی است. یارانه انرژی ۳ مشکل خیلی مهم دارد که آن را با یارانه دارو و غذا متفاوت می‌کند. اولین مشکل این است که یارانه انرژی به شکل خیلی نامساوی تقسیم می‌شود. برای مثال در یک ۲۴ ساعت، دولت بین ۹۰ تا ۱۰۰ میلیون لیتر را در کشور توزیع می‌کند. ۸ میلیون نفری که در دهک بالا هستند، هر کدام  ۳ لیتر بنزین در روز مصرف می‌کنند.
 
پولداران 10 برابر بیشتر یارانه بنزین می گیرند
وی افزود: هشت میلیون نفر دهک پاین هر کدام کمتر از ۱/۳ لیتر در روز مصرف می‌کنند. باید توجه کنیم که این ۹۰ تا ۱۰۰ میلیون لیتر برای همه افراد جامعه است و چه جامعه‌ای تصمیم می‌گیرد که اینطور ناعادلانه این را تقسیم کند که پولدار ۱۰ برابر فقیر یارانه بنزین بگیرد؟ این را شاید کسی نمی‌داند، ولی هیچ نوع منطقی برای توزیع نا عادلانه ثروت ملی نیست.
 
سالانه 8 درصد افزایش تولید دی اکسید کربن داریم
این استاد اقتصاد دومین مشکل یارانه سوخت را آلودگی محیط زیست دانست و گفت: مشکل دوم این است که به محیط زیست به شدت آسیب می‌رساند. دنیا امروز به سمت کنترل دی اکسید کربن حرکت می‌کند، ولی ما سالانه رشد ۷ تا ۸ درصدی تولید دی اکسید کربن داریم. مشکل ترافیک تهران که وقت مردم را می‌گیرد به مقدار زیادی به یارانه بنزین مربوط می‌شود.
 
ضربه یارانه انرژی به اشتغال
سومین مشکل از نظر صالحی اصفهانی، ضربه به اشتغال در کشور است. وی در اینباره گفت: مشکل سوم یارانه انرژی ضربه‌ای است که به اشتغال می‌زند. انرژی مکمل سرمایه است. اگر کارخانه‌های ایران را نگاه کنید خیلی مکانیزه هستند. کارگر بیکار بیرون ایستاده و در کارخانه دستگاه‌های اتومات وسایل را جابه جا می‌کنند. بخشی از این مربوط به یارانه انرژی و بخشی به یارانه ارز مربوط می‌شود. اگر یارانه انرژی را کاهش دهیم مقداری به اشتغال کمک می‌کنیم. اقتصاد ایران نیازمند توجه بیشتر به اشتغال است.

وی در پاسخ به این سوال که مکانیسم اثر گذاری این کار چگونه است گفت: من در خاطر دارم که در مشهد یک آشنایی داشتیم که دوغ تولید می‌کرد. از او پرسیدم که تو که دوغ ساز نیستی چرا چنین کاری کردی؟ دو دلیل آورد. یکی این که زمین را خریدیم، فکر کردیم خیلی خوب است و بعد وام گرفتیم و گفتیم برق ارزان است کارخانه را می‌چرخانیم. به محض این که طرح آقای احمدی نژاد در سال ۸۹ اجرایی شد، این فرد به سمت ورشکستگی رفت. زیرا افزایش قیمت برق موازنه را به هم زد.
 
تولید با سوخت ارزان توجیه اقتصادی ندارد
این استاد اقتصاد در پایان گفت: می‌دانم بی رحمی است، ولی اقتصاددانان باید قبول کنند که اگر  یک تولیدی است که با بنزین و گاز خیلی ارزان کار می‌کند، توجیه اقتصادی ندارد. خوب است که قیمت انرژی بالا برود و او هم دستگاه را خاموش کند یا یک نفر نیروی کار استخدام کند. من با کارخانه‌های شهر نیشابور آشنا هستم، می‌بینم که هرسال دستگاه‌ها اتومات‌تر می‌شود و بیکاری در این شهر افزایش می‌یابد.
 

 

نظر کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر:
بنر استخدام صفحه خبر
تلگرام صفحه خبر