bazarnews

کد خبر: ۶۴۰۲۵
تاریخ انتشار: ۱۱ دی ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۳
رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران از تشکیل دو تیم امداد و نجات شهری سنگین در ایران با همکاری اتریش و دفتر همکاری امور بشردوستانه سازمان ملل خبر داد.
رضا کرمی محمدی در مراسم اختتامیه دوره کارشناسی، برنامه‌ریزی و آموزشی ویژه تشکیل نخستین تیم بین‌المللی جستجو و نجات شهری در ایران که در محل سازمان مدیریت بحران کشور برگزار شد گفت: برگزاری دوره آموزشی و تشکیل دو تیم بین المللی جستجو و نجات سنگین شهری یک اقدام ارزشمند برای ایران و اتریش و نشانه تمایل ایران برای گسترش همکاری با اروپا و حضور فعال در عرصه فعالیت‌های بشردوستانه است.

کرمی محمدی با بیان اینکه برگزاری دوره بین المللی اینساراگ یک نمونه موفق در همکاری‌های بین المللی و در عین حال همکاری بین سازمانی در کشور بشمار می‌رود، افزود: این پروژه به عنوان یک نمونه از همکاری بین دو کشور اتریش و ایران که دارای سابقه دیرینه همکاری هستند در شرایطی تحقق یافته که مسائل بشردوستانه در دنیا واقعاً به حاشیه رفته و بسیار مورد خدشه واقع شده است.

در ادامه این نشست، اسماعیل نجار رئیس سازمان مدیریت بحران کشور نیز در سخنانی ضمن قدردانی از سفیر اتریش در ایران بدلیل پیگیری و سازماندهی تشکیل تیم بین المللی جستجو و نجات شهری و سازمان‌های مشارکت کننده در این دوره به ویژه سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران افزود: تشکیل این دو تیم نقطه عطفی در فعالیت امداد و نجات در کشور و روابط ایران و اتریش محسوب می‌شود.

وی افزود: اجرای مانور تیم‌های اینساراگ در مالزی با حضور گروهی از ایران نشان داد که این کار ارزشمندی برای سازمان‌های عملیاتی است و تیم‌های اینساراگ زمان حادثه نقش مهمی در کاهش خسارات جانی و مالی دارند و از این رو مقرر شد تیم‌های اینساراگ در ایران نیز تشکیل شود و این گامی در مسیر اهداف بشردوستانه ایران و انتقال تجربیات در این حوزه است.

بر اساس این گزارش، دکتر اشتفان شولتس سفیر اتریش نیز در این جلسه ضمن اشاره به سابقه همکاری دو کشور به ویژه در حوزه امداد و نجات و امدادرسانی در زمان زلزله بم گفت: تشکیل تیم‌های جستجو و نجات شهری نشانگر عزم ایران برای تعامل در عرصه بین المللی است و از شهرداری تهران، سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران و سازمان‌های فعال در این دوره تشکر میکنم.

سفیر اتریش افزود: تشکیل تیم‌های تخصصی و بین المللی امداد و نجات برای هر کشوری نوعی مشارکت برد – برد است چرا که علاوه بر مشارکت در سوانح طبیعی و انسان ساز باعث تقویت توان کشور‌ها از جمله ایران در حوزه امداد و نجات می‌شود و ایران می‌تواند الگویی برای تقویت تیم‌های اینساراگ در منطقه شود. این مشارکت برای انتقال تجربیات ایران به اتریش نیز ارزشمند است.

وی گفت: پیشرفت در عملیات جستجو و نجات شهری و رسیدن به دستورالعمل‌های واحد نیازمند حمایت‌های مالی بین المللی است و گام بعدی دریافت کمک از سازمان ملل متحد با همکاری وزارت امور خارجه است تا بتوان به این دو تیم در پیشبرد اهداف ترسیم شده یاری رساند.

اشتفان شولتس افزود: در آینده این دو تیم امداد و نجات ایرانی می‌توانند در مانور‌های امداد و نجات در اروپا که به عنوان "مودکس" برگزار می‌شود شرکت کنند حتی می‌توانیم مانور‌های مشابه را در ایران برگزار کنیم.

همچنین در این جلسه، "اوگوچی دنیلز" نماینده مقیم سازمان ملل در ایران در ادامه به فواید همکاری‌های بین المللی و نقش دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل متحد در ایران اشاره کرد و گفت: برای تشکیل تیم‌های جستجو و نجات شهری در ایران دستورالعمل اینساراگ به فارسی ترجمه و منتشر شده که در نوع خود ارزشمند است.

وی ابراز امیدواری کرد که فرآیند تشکیل این دو تیم جستجو و نجات شهری در ایران به طور مطلوب طی شود و ایران به عضویت کامل تیم‌های بین المللی امداد و نجات (اینساراگ) بپیوندد و در آینده در مانور‌های جهانی و عملیاتی بشردوستانه مشارکت فعال داشته باشد.

ایسنا /
نظر کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر:
بنر استخدام صفحه خبر
تلگرام صفحه خبر