bazarnews

کد خبر: ۶۴۳۵۴
تاریخ انتشار: ۲۱ دی ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۹
بر اساس این گزارش، قیمت هر اونس طلا در پایان معاملات روز جمعه با ۰.۶۵ درصد افزایش به ۱۵۶۲ دلار و ۳۴ سنت رسید. قیمت طلا در بازار آمریکا نیز در پایان معاملات دیروز با ۰.۳۷ درصد افزایش به ۱۵۶۰ دلار و ۱۰ سنت رسید.
اهداف تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران بخش تولید، معادن و منسوجات ایران و همچنین مقامات ارشد این کشور است که واشنگتن مدعی است در حمله انتقام جویانه ۸ ژانویه علیه پایگاه نیرو‌های آمریکایی در عراق دخیل بوده اند.

جفری سیکا، تحلیلگر بازار طلا در این باره گفت: «علل اصلی رشد قیمت طلا بحث‌ها در مورد ایران است و اینکه آیا ما مجددا شاهد افزایش تنش در منطقه خواهیم بود یا نه... بی ثباتی در خاورمیانه موجب آشفتگی در بازار طلا می‌شود.»

وی افزود، با توجه به تحریم‌های جدید واضح است که این تحریم‌ها تبعات اقتصادی خواهند داشت.

طلا که اغلب در هنگام بروز وضعیت‌های آشفته سیاسی و ژئوپلتیک به عنوان محلی امن برای سرمایه گذاری تلفی می‌شود، روز چهارشنبه و پس از حملات موشکی ایران علیه مواضع نیرو‌های آمریکایی به بالای ۱۶۰۰ دلار رسید. اما پس از کاهش سطح تنش بین دو طرف قیمت فلز زرد ۴ درصد کاهش داشت.

در همین حال آمار‌های وزارت کار آمریکا نشان می‌دهد که رشد فرصت‌های شغلی در آمریکا در ماه دسامبر کمتر از حد انتظار رشد داشته و این به رشد بیشتر قیمت طلا کمک کرده است.
 
در حالی که سرمایه گذاران روی افزایش ذخایر نفت آمریکا و دیگر نشانه‌های مازاد عرضه متمرکز شده اند، قیمت نفت در پایان معاملات این هفته با خنثی کردن تاثیرات افزایشی ناشی از ترور سردار سلیمانی و اقدام تلافی جویانه ایران شاهد اولین هفته کاهشی از اواخر نوامبر تاکنون بود.

اما بازار‌ها همچنان در حال رصد دقیق ریسک‌های بلندمدت در زمینه بروز تنش در منطقه هستند، قیمت‌ها در روز جمعه برای مدت کوتاهی تحت تاثیر تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران شاهد افزایش بود.

همچنین ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا مستقر در بحرین روز جمعه اعلام کرد یک کشتی نیروی دریایی روسیه روز پنجشنبه به شکلی تهاجمی به یک ناوچه جنگی آمریکا در دریای عرب شمالی نزدیک شده است.

بر اساس این گزارش، قیمت هر بشکه نفت برنت در پایان معاملات روز جمعه با ۳۹ سنت کاهش به ۶۴ دلار و ۹۸ سنت رسید. قیمت نفت وست تگزاس اینترمدییت آمریکا هم در پایان معاملات روز جمعه با ۵۲ سنت کاهش به ۵۹ دلار، ۴ سنت رسید.

فیل فلین تحلیلگر نفتی در موسسه پرایس فیوچرز در شیکاگو گفت: «با کاهش تنش بین ایران و آمریکا این احساس در بازار شکل گرفته بود که عرضه نفت کاملا ایمن است، اما اکنون با وضع تحریم‌های جدید و گزارشی در مورد نزدیک شدن کشتی روسی به ناوچه آمریکایی ترس و نگرانی اندکی به بازار برگشته است.»

در این هفته قیمت نفت برنت شاهد کاهش ۵.۳ درصدی بود و نفت خام آمریکا هم افت ۶.۴ درصدی را تجربه نمود. قیمت هر دو شاخص نفتی به سطحی بازگشت که قبل از حمله تروریستی آمریکا به خودروی سردار سلیمانی قرار داشت.

آمار‌های دولت آمریکا در روز جمعه نشان داد که رشد اشتغال در این کشور در ماه دسامبر بیش از حد انتظار کند شده است.
پارسینه/
برچسب ها: طلا ، نفت ، طلای جهانی
نظر کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر:
بنر استخدام صفحه خبر
تلگرام صفحه خبر