bazarnews

کد خبر: ۶۴۷۰۶
تاریخ انتشار: ۱۳ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۸:۰۱
یک استاد دانشگاه در گفتگو با بازارنیوز:
عبدالهی اصل گفت: ۹۰ درصد دارویی که الان به صورت قاچاق وارد می‌شود، نیازش را وزارت بهداشت با بستن سیستم‌هایش ایجاد کرده است.
گروه بهداشت و درمان بازارنیوز: اکبر عبدالهی اصل، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران و معاون سابق سازمان غذا و دارو، در گفتگو با خبرنگار بازارنیوز درباره تاثیر قاچاق دارو در صنعت دارویی کشور اظهار داشت: در حال حاضر قاچاق دارو تهدید صنعت نیست، تهدید سلامت است. یعنی دارویی به دست مردم می‌رسد که صاحب ندارد و هر کسی توانسته از هر مرزی بدون کنترل شرایط، الزامات و استانداردی که برای دارو لازم است دارو وارد کند. در شرایط فعلی صنعت هرچه تولید کند را می‌خرند.

*سازمان غذا و دارو فهرست دارویی را تعطیل کرده است

عبداللهی اصل درباره علت قاچاق دارو گفت: قاچاق دارو ناشی از تحریم نیست ناشی از خودتحریمی سازمان غذا و دارو است. فهرست رسمی دارویی کشور را بیش از یک سال است که تعطیل کردند، داروی جدید به فهرست اضافه نمی‌کنند. اجازه واردات برخی دارو‌هایی که در گذشته ثبت شده بوده را نمی‌دهند.

وی افزود: به عنوان مثال، بیماری تشنجی داروی اصل مصرف می‌کرده، ولی الان به علت نفوذ برخی افراد غیر کارشناس در رده‌های تصمیم گیری وزارت بهداشت این دارو وارد نمی‌شود. ما نمی‌توانیم خیلی راحت به یک بیمار تشنجی بگوییم دارو را عوض کن و یک داروی دیگر مصرف کن. اینجا بیمار مجبور می‌شود دارو را به صورت قاچاق بخرد.

این استاد دانشگاه تاکید کرد: ۹۰ درصد دارویی که الان به صورت قاچاق وارد می‌شود، نیازش را وزارت بهداشت با بستن سیستم‌هایش ایجاد کرده است.

*بیمار آگاهانه داروی قاچاق مصرف می‌کند

عبدالهی اصل در پایان تصریح کرد: الان به مردم می‌گوییم که دارویی که مصرف می‌کنی قاچاق است و او کاملا آگاهانه و با اطلاع کافی، داروی قاچاق را مصرف می‌کند. بازار سیاه تا زمانی که عرضه و تقاضا همسو نباشند وجود دارد. دارو همراه مسافر وارد می‌کنند، کوله بر وارد می‌کند. دارو که از نظر ابعاد کالای بزرگی نیست.
نظر کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر:
بنر استخدام صفحه خبر
تلگرام صفحه خبر