bazarnews

کد خبر: ۶۶۱۷۵
تاریخ انتشار: ۲۸ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۷:۴۸
جستجو برای منبع بعدی انرژی تجدید پذیر ادامه دارد و هیچ پدیده طبیعی از قلم نیفتاده است. تا به امروز قدرت آب جاری، باد و نور خورشید مهار شده است و جستجو برای منبع پاک بعدی هنوز ادامه دارد.

 پیشرفت احتمالی بعدی در انرژی تجدید پذیر احتمالاً باران خواهد بود. در چرخه های انرژی تجدید پذیر، تا حالا توجه چندانی به باران نشده است چون مهار ظرفیت تولید برق آن می تواند چالش برانگیز باشد. ولی تلاش‌هایی در حال انجام است و محققان آمریکا و هنگ کنگ در آخرین پیشرفت های خود توانسته اند 140 ولت برق از یک قطره باران به دست آورند. این مقدار برق برای روشن کردن صد لامپ ال ای دی به مدت کوتاه کافیست.

این ایده جدید نیست. قبلاً هم تلاش‌هایی برای تولید برق از قطره های باران انجام شده بود که در همه آنها از تأثیر تریبوالکتریک  یا برق مالشی استفاده می شد. برق مالشی نوعی الکتریسیته تماسی است که در آن ماده ای خاص در تماس با ماده دیگر باردار می‌شود.  ولی تمام این تلاش ها به خاطر محدود بودن فناوری بی نتیجه می ماند.

  گروهی که در حال حاضر بر روی تولید برق از قطره های باران کار می‌کنند، این محدودیت ها را کنار زده اند. محققان دانشگاه هنگ کنگ و دانشگاه نبراسکا لینکلن دو سال است بر روی این به اصطلاح ژنراتور برق قطره‌ای کار می کنند.

 سایر تلاش ها برای استفاده از قدرت قطره های باران شامل انرژی جنبشی می شود یعنی استفاده از تأثیر پیزوالکتریکی و خاصیت برق زایی برخی بلورها در اثر فشار. در این روش، وقتی جسمی بر روی جسم دیگر می افتد فشار ایجاد می‌کند و اگر جسم دوم از ماده پیزوالکتریک ساخته شده باشد، این فشار یک جریان الکتریکی ایجاد می کند. بنابراین با فرود قطره های باران روی یک ماده پیزوالکتریک می‌توان برق به‌دست آورد. ولی متأسفانه آنچه که علم، نرخ تبدیل می نامد در این طرح بسیار پایین است و ارزش تلاش ندارد.

 یک روش دیگر استفاده از توربین هایی است که با قطرات جمع شده باران کار می کنند مثل نیروگاه های برق آبی. تنها چیزی که لازم است، ساخت یک مخزن بزرگ برای جمع آوری آب باران در سطح زمین است تا از آن برای به کار انداختن توربین ها استفاده شود. این روش مناسب مناطقی است که فصل بارندگی دارند و می‌توان ذخایر عظیمی از آب باران را در آن ها به‌دست آورد.

 می توان از سلول خورشیدی هم برای مهار انرژی جنبشی باران استفاده کرد.

 دنیای انرژی تجدیدپذیر به تدریج بسیار هیجان انگیز می شود. تحقیقات برای رسیدن به یک انرژی پاک دیگر بدون از آلایندگی ادامه دارد. در مورد باران تنها چیزی که لازم است تقویت کارآمدی تبدیل آن به جایگزینی برای سیستم های تولید برق آلاینده است.

برچسب ها: باران ، برق ، انرژی
نظر کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر:
بنر استخدام صفحه خبر
تلگرام صفحه خبر