bazarnews

کد خبر: ۷۰۳۱۸
تاریخ انتشار: ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۸
همتی نوشت؛
همتی در اینستاگرام نوشت: «قطب نمای اصلی سیاست های پولی و ارزی بانک مرکزی «تورم هدف» خواهد بود و برای رسیدن به آن، از ابزار مدیریت نرخ سود در بازار باز استفاده خواهد شد.»

گروه بورس، بانک و بیمه بازارنیوز: رییس کل بانک مرکزی، در یادداشتی اینستاگرامی با عنوان «چند نکته در خصوص هدف گذاری تورم»، نوشت:

1. ریشه تورم بالا، به عنوان گره اصلی اقتصاد کشور در طول چند دهه گذشته، سلطه سیاست های مالی، و پولی نمودن کسری بودجه و اتکای مستمر بر سیاستهای انبساطی پولی برای رشد اقتصادی بوده است.

3. پس از تغییر در سیاست های ارزی، پولی و مالی کشور، به همراه انباشت منابع لازم برای ادامه سیاست کنترل و ثبات سازی در بازار ارز، که از دو سال پیش آغاز شده است و با طراحی و توسعه ابزارهای عملیاتی کردن سیاستهای جدید پولی، امروز بانک مرکزی، آماده است که سیاست «هدف گذاری تورم» را به اجرا بگذارد.

4. در قالب این سیاست، قطب نمای اصلی سیاست های پولی و ارزی بانک مرکزی «تورم هدف» خواهد بود و برای رسیدن به آن، از ابزار مدیریت نرخ سود در بازار باز استفاده خواهد شد. همان گونه که قبلا گفته بودم، نرخ سود سیاستی کوتاه مدت در دالان نرخ سود بازار باز، یک هدف میانی برای تحقق هدف خواهد بود.

5. موفقیت و اثربخشی این سیاست، در گرو اقدام دولت در انتشار هر چه سریعتر اوراق بدهی برای جبران کسری بودجه، جهت ضد سیکلی کردن بودجه و البته تلاش بیشتر برای کاهش کسری بودجه است.

اجرای سیاست هدف‌گذاری تورم برای اولین بار در ایران/ دولت سریعا اقدام به انتشار اوراق بدهی کند

نظر کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر:
بنر استخدام صفحه خبر
تلگرام صفحه خبر