bazarnews

کد خبر: ۷۰۴۵۷
تاریخ انتشار: ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۰:۰۴
سازمان برنامه و بودجه در گزارشی مطرح کرد؛
دفتر اقتصاد کلان سازمان برنامه و بودجه، طی گزارشی اعلام کرد سیاستهای پولی رایج که معمولا مبتنی بر احجام پولی است (در شرایط فعلی) چندان راهگشا نیست.

گروه بورس، بانک و بیمه بازارنیوز: دفتر اقتصاد کلان سازمان برنامه و بودجه،  طی گزارشی ضمن بررسی شاخصهای اقتصادی و متغییرهای پولی در سال98 خواستار تسریع بانک مرکزی در اجرای عملیات بازار باز با هدف کنترل تورم انتظاری شد.

در بخشی از این گزارش آمده است، با توجه به نقش غالب انتظارات تورمی در شکل گیری قیمت‌ها به نظر می‌رسد سیاستهای پولی رایج که معمولا مبتنی بر احجام پولی است چندان راهگشا نباشد. در مقابل سیاستهای پولی با «هدفگیری پیش‌بینی تورمی» بوسیله عملیات بازار باز می‌تواند در شکل‌گیری انتظارات تورمی کارگشا باشد.

در انتهای گزارش مذکور تاکید شده است، ضروری است بانک مرکزی نسبت به اجرای عملیات بازار باز به صورت گسترده و با اعلام نرخ‌های هدف‌گذاری شده مشخص تعجیل نماید.

نیمه فروردین ماه همتی اعلام کرده بود، هرچند برخی بر عدم آمادگی پیش‌شرط ‌ها تأکید می‌کردند، ولی امروز مشخص شده که برنامه بانک مرکزی به‌موقع  و به‌درستی طراحی و اجرا شده است و همان ناقدان نیز امروزه خود خواهان استفاده بانک مرکزی از این ابزارها هستند. برای چندمین بار تأکید می‌کنم که بانک مرکزی آماده استفاده گسترده از عملیات بازار باز برای کمک به دولت در مواجهه با مشکلات و کمک به رشد اقتصاد است.

نکته جالب توجه اینکه، رئیس کل بانک مرکزی 3 روز قبل نیز گفته بود،  در قالب  سیاست "هدف گذاری تورمی" قطب‌نمای اصلی سیاست‌های پولی و ارزی بانک مرکزی، تورم هدف خواهد بود و برای رسیدن به آن از ابزار مدیریت نرخ سود در بازار باز استفاده خواهد شد. همانگونه که قبلاً گفته بودم نرخ سود سیاستی کوتاه مدت در دالان نرخ سود بازار باز، یک هدف میانی برای تحقق هدف خواهد بود.

گفتنی است، بانک های مرکزی در تمام دنیا دو ابزار مستقیم و غیرمستقیم برای سیاست گذاری پولی دارند که با استفاده از آن می توانند به مدیریت نقدینگی، مهار تورم و رشد اقتصادی و ... بپردازند.

بنابراین، ابزارهای سیاست پولی، روش‌هایی است که به وسیله آن بانک‌های مرکزی می‌کوشند متغیر هدف خود را در سطح مطلوب و همسو با اهداف کلان اقتصادی تنظیم کنند. این ابزارهای سیاست پولی به دو گروه ابزارهای مستقیم و ابزارهای غیرمستقیم تقسیم‌ می‌شوند.

نظر کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر:
بنر استخدام صفحه خبر
تلگرام صفحه خبر