میرسلیم: نباید با تصویب FATF راه‌های دور زدن تحریم را مسدود کنیم

مصطفی میرسلیم عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، درباره اظهارات روز گذشته سخنگوی دولت در ارتباط با لزوم تایید فوری لوایح پالرمو و CFT از سوی مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت:‌ مسئولان دولتى در جلسه رسمى مجمع تشخیص، اذعان کرده بودند که هیچ تضمینى وجود ندارد که در صورت پیوستن ایران به FATF، تحریم‌های اقتصادی علیه کشورمان برداشته شود.

وی با تاکید بر اینکه نمی‌توان به دولت آمریکا که جز بدقولى و زورگویى زبان دیگرى نداشته و در ماههاى اخیر بر تحریم‌هاى ظالمانه خود علیه ایران افزوده، اعتماد کرد، اظهار داشت: به لحاظ منطقى نباید از کشورى که جنگ اقتصادى بر او تحمیل شده و در عمل در شرایط قهرى به سر مى‌برد، توقعداشت که راه‌هاى دور زدن تحریم‌هاى ظالمانه را ساده لوحانه و به خیال بهانه ندادن به دشمن کینه‌توز در اختیار او و هم پیمانانش قراردهد.

بیشتر بخوانید

بررسی پیوستن به پالرمو و CFT در کمیسیون مشترک مجمع تشخیص

فشارهای آمریکا طرفداران FATF ‌در مجمع را کاهش داده ‌است

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: اینکه شبکه بانکى نیاز به اصلاح و روزآمد شدن دارد،‌ یک واقعیت مسلم است اما نباید این مسئله بهانه‌ای برای پیوستن به کنوانسیون‌های بین‌المللی چون پالرمو و CFT شود. چراکه قانون داخلی ما به صراحت بانک مرکزی را مامور برقراری شفافیت پولی و بانکی معرفی کرده است. بنابراین نیازی به پیوستن به کنوانسیون‌های بین‌المللی برای پیاده‌سازی شفافیت حس نمی‌شود.

میرسلیم تاکید کرد: شقاقیت در همه حال به نفع ماست ولى قطعا دادن اطلاعات ویژه به دشمن نمی‌تواند موجب شفافیت شبکه پولی و بانکی کشور شود.

به گزارش تسنیم، علی ربیعی سخنگوی جدید دولت روز گذشته در جریان اولین نشست خبری خود با اصحاب رسانه، درباره لزوم تایید هر چه زودتر لوایح پالرمو و CFT در سوی مجمع تشخیص مصلحت نظام گفته بود: "دوستان ما در دنیا به ما تاکید می‌کنند که اگر هر چه بیشتر به سمت بهانه دادن کمتر و شفافیت در امور مالی حرکت کنیم، بیشتر به نفع ما است"

وی همچنین با حیاتی خواندن تصویب این لوایح تاکید کرده بود" ما نباید خودمان، خودمان را تحریم کنیم و با این کار بهانه‌ای دهیم که حتی بانک‌های ایرانی در خارج از کشور هم نتوانند فعالیت کنند."