تولید مواد ضدعفونی کننده در کشور ۸ برابر شده است

رضا رحمانی پس از گذراندن دوره نقاهت بیماری خود با حضور در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا به ریاست رییس جمهوری افزود: تولید روزانه مواد ضدعفونی کننده از 50 هزار لیتر به 400 هزار لیتر رسیده است، همچنین پیش از شروع بیماری کرونا، تولید ماسک سه لایه حدود 200 هزار عدد بود که با افزایش 4 برابری به رقمی بیش از 800 هزار عدد در روز رسیده است.
رحمانی تصریح کرد: در این مدت تولید ماسک N95 که مورد استفاده کادر درمانی کشور است، قبل از شیوع کرونا در کشور صفر بوده و امروز به بیش از 31 هزار عدد تولید صنعتی رسیده است که توسط شرکت‌های دانش بنیان و وزارت دفاع تولید می‌شود و همچنین تولیداتی نیز در بخش صنفی وجود دارد که با احصا آمار آنها، حجم تولیدات این بخش نیز به زودی اعلام می‌شود.
وی گفت: برای تامین بخشی از اقلام بهداشتی مورد نیاز کشور نیز در این مدت واردات انجام شده که شامل ماسک سه لایه 15 میلیون و 300 هزار عدد، ماسک N95, دو میلیون و 800 هزار عدد، لباس یکسره (گان) 480 هزار دست و تب سنج لیزری 10 هزار عدد بوده است.
وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: در این بازه زمانی و همزمان با ایام پایانی سال، تامین کالاهای اساسی و مایحتاج ضروری مردم که با افزایش تقاضا در سطح بازار مواجه شده بود؛ خوشبختانه به وفور تامین و توزیع شده است و همچنان تولید و ذخیره کالا به اندازه کافی در حال انجام است.
رحمانی تصریح کرد: همچنین در این مدت و به ویژه در ایام تعطیلات نوروز فعالیت کارخانجات تولید مواد غذایی و اقلام بهداشتی برقرار بوده و به هیچ عنوان تعطیل نشده‌اند.
وزیر صمت افزود: در راستای تنظیم بازار میوه شب عید نیز سیب و پرتقال مورد نیاز کشور به میزان کافی تامین و ذخیره شده است و تا پایان فروردین ماه این اقلام با قیمت مصوب تنظیم بازاری عرضه خواهند شد و تاکنون حدود 30 درصد میوه تنظیم بازاری عرضه شده و توزیع مابقی آن نیز در حال انجام است.
یادآور می‌شود رحمانی در روزهای گذشته علاوه بر پیگیری امور و حضور در جلسات این وزارتخانه به صورت ویدئو کنفرانسی، با صدور دستورات ویژه در خصوص موارد مرتبط با بیماری کرونا و نامگذاری سال جهش تولید از سوی مقام معظم رهبری، امور مربوطه را راهبری و مدیریت کرد.
وزیر صنعت، معدن و تجارت در این مدت همچنین دستوراتی ویژه در خصوص تامین اقلام بهداشتی مرتبط با کرونا از جمله تامین اقلام بهداشتی همچون ماسک و لباس پزشکی و تقبل هزینه این کالاها از سوی شرکت های تحت پوشش سازمان ایمیدرو، تجهیز و میزبانی تعدادی از سالن‌های نمایشگاه بین‌المللی تهران از بیماران کرونایی که در اختیار ستاد ملی مقابله با کرونا و ارتش جمهوری اسلامی قرار گرفت؛ صادر کرد.
همزمان با نامگذاری سال 99 با عنوان "جهش تولید" از سوی رهبر معظم انقلاب، وزیر صمت در دستوری ویژه به همه معاونت ها و سازمان های تابعه این وزارتحانه ماموریت داد تا با آسیب شناسی برنامه های وزارتخانه در سال "رونق تولید" برنامه ای کاملاً عملیاتی و متناسب با الزامات "جهش تولید" تهیه و ارائه کنند.

 

فصل اقتصاد /