bazarnews

کد خبر: ۱۰۰۲۲۱
تاریخ انتشار: ۲۹ آذر ۱۴۰۰ - ۱۴:۳۶
یکی از بازار‌هایی که از ابتدای همه‌گیری کرونا تاکنون با رشد قیمت زیادی روبرو شد، طلا بود. بازاری که رکورد‌های تازه‌ای را ثبت کرد و قیمت آن با سرعت زیادی رشد کرد و حتی از مرز ۲ هزار دلار هم گذشت.

به گزارش بازارنیوز، مرکز مطالعاتی «کیتکو» در پیش‌بینی اخیر خود اعلام کرد: «در سال ۲۰۲۲ میلادی شاهد افت قیمت طلا در دنیا خواهیم بود. در این سال، نگرانی در مورد همه‌گیری کرونا و تأثیرات آن کمتر می‌شود و فعالیت‌های اقتصادی به‌تدریج به وضعیت قبل از کرونا بازمی‌گردد. به همین دلیل بازار طلا هم از مسیر رشد ارزش بازخواهد ماند.»

پیش‌بینی می‌شود متوسط قیمت هر اونس طلا در نیمه اول سال ۲۰۲۲ به مرز هزار و ۷۰۰ دلار برسد درحالی‌که در سال جاری متوسط قیمت هر اونس از این فلز پرارزش برابر با هزار و ۸۰۰ دلار بود. در نیمه دوم سال بعد و به دنبال کنترل کامل بحران کرونا در جهان ارزش طلا در بازار جهانی بازهم کاهش خواهد یافت و در سطح هزار و ۶۰۰ دلار تثبیت می‌شود.

در ادامه این گزارش با توجه به‌احتمال پایان بحران کرونا در دنیا تا انتهای سال بعد آمده است: «با وجود اینکه تنش اقتصادی ناشی از کرونا پایان خواهد یافت، ولی تورم ناشی از تزریق میلیارد‌ها دلار به اقتصاد جهان باعث می‌شود تا مانعی جدی در مسیر کاهش قیمت طلا در دنیا به وجود بیاید. در این سال احتمال کاهش قیمت طلا به کمتر از هزار و ۶۰۰ دلار انتظاری نادرست است.»

این پیش‌بینی در شرایطی ارائه شده است که گزارش‌ها از احتمال افزایش ارزش دلار در بازار جهانی و رشد اقتصادی امریکا در سال جدید حکایت دارد. انتظار می‌رود در سال آینده ارزش تولید ناخالص داخلی چین کاهش یابد و نرخ رشد اقتصادی این کشور از ۷.۸ درصد در سال ۲۰۲۱ به ۵.۴ درصد در سال ۲۰۲۲ تقلیل پیدا کند. در مقابل ارزش اقتصادی امریکا در سال ۲۰۲۲ نسبت به سال قبل از آن رشد خواهد کرد.

/بازار

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: