bazarnews

کد خبر: ۱۰۰۳۶۶
تاریخ انتشار: ۰۴ دی ۱۴۰۰ - ۱۲:۱۴
دبیر کمیته علمی کشوری کووید ۱۹، در ارتباط با وضعیت سویه اومیکرون در کشور، توضیحاتی ارائه داد.

به گزارش بازارنیوز: حمیدرضا جماعتی، صبح شنبه ۴ دی ماه ۱۴۰۰ در نشست خبری که به صورت آنلاین برگزار شد، گفت: سویه اومیکرون سرایت پذیری بالاتری به نسبت سویه‌های قبلی ویروس کرونا دارد و بر اساس مطالعات انجام شده، بیشترین سنینی که دچار مشکلاتی به واسطه این ویروس می‌شوند، سن ۲۰ تا ۳۰ سال و افراد بالای ۶۰ سال هستند.
وی افزود: البته سویه اومیکرون به نسبت دلتا، ۴۰ تا ۵۰ درصد میزان بستری کمتری داشته است.

جماعتی ادامه داد: با توجه به سرایت پذیری بالای سویه اومیکرون، مردم حتماً پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کرده و رستوران‌ها و کنسرت‌ها و مجامع مختلف بدانند که اومیکرون به راحتی بین افراد منتقل می‌شود.

وی افزود: توصیه می‌شود افراد حتماً دوز سوم واکسن کرونا را تزریق کنند و با توجه به شیوع بیشتر این ویروس بین سن ۲۰ تا ۳۰ سال، حتماً موضوع تزریق دوز سوم جدی گرفته شود.
دبیر کمیته علمی کشوری کووید ۱۹ گفت: سازمان غذا و داروی آمریکا مجوز مصرف دو قرص "پکسلووید" و "مولنوپیراویر" را داده و در کشور ما نیز توانایی ساخت این دو دارو توسط شرکت‌های داروسازی داخلی وجود دارد و حتی تعدادی از این دارو‌ها را ساخته و در انتظار مجوز سازمان غذا و دارو هستند.

وی افزود: موارد مصرف این دو دارو در افرادی است که در شروع بیماری کرونا هستند یا سیستم ایمنی ضعیفی دارند و امکان انتشار بیماری و تشدید آن و امکان بستری شدن در آن‌ها وجود دارد و این طور نیست که در هر فردی که سیستم ایمنی خوبی دارد، این دارو‌ها مصرف شود.

دبیر کمیته علمی کشوری کووید ۱۹، درباره مجوز مصرف دارو‌های پکسلووید و مولنوپیراویر در ایران، گفت: این دارو‌ها یک بار در سازمان غذا و دارو در هفته گذشته بررسی شده و، چون آن زمان مستندات هنوز کافی نبود، بررسی به جلسه بعد موکول شد و احتمالاً هفته آینده این دارو‌ها در کشور تایید خواهد شد. دو شرکت دارویی سنتز مولکول آن را انجام داده و چند شرکت نیز تولید را انجام می‌دهند. پس از تایید سازمان غذا و دارو، این دارو‌ها وارد بازار می‌شود.

جماعتی اظهار داشت: در جلسه‌ای با متخصصان آمار وزارت بهداشت، به این نتیجه رسیدیم که فرمول رنگ بندی کرونایی باید تغییر کند. البته باید ببینیم رفتار سویه اومیکرون در سایر کشور‌ها به چه شکل است. لذا، این احتمال وجود دارد که در روز‌های آینده، تغییر یا عدم تغییر رنگ بندی کرونایی مشخص شود.

وی در پاسخ به سوالی درباره تزریق دوز چهارم واکسن کرونا، افزود: درباره تزریق دوز چهارم واکسن کرونا، به جز چند کشور که آن هم در افراد پرخطر، صحبتی نشده و فعلاً پروتکلی وجود ندارد.

/اقتصاد آنلاین

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: