bazarnews

کد خبر: ۱۰۰۴۹۷
تاریخ انتشار: ۰۶ دی ۱۴۰۰ - ۰۸:۵۷
در روز‌های اخیر به نقل از مسوولان دولت خبری منتشر شد مبنی بر اینکه غیبت طرف‌های مذاکره‌کننده فرانسوی توانسته اثر مثبتی در جهت پیشبرد متن قرارداد برجام داشته باشد.

به نظر می‌رسد در دوره جدید مذاکرات، اظهارات فرانسوی‌ها بیشتر می‌تواند مدنظر بازار و فعالان اقتصادی قرار گیرد. این اظهارنظر می‌تواند مبنای مهمی برای بازار ارز در روز‌های آتی باشد به نحوی که در مذاکرات پیش رو اگر دوباره تیم مذاکره‌کننده فرانسوی غیبت یا حضور کمرنگی داشته باشد، احتمال پیشرفت مذاکرات و انعکاس اثر آن بر معاملات ارزی وجود دارد.

نگاه دلار به تحرکات فرانسوی
دلار که از ابتدای هفته جاری به کانال ۲۹ هزار تومان بازگشته بود در روز یکشنبه ۵ دی ماه نیز به کاهش قیمت خود در بازار ارز ایران ادامه داد و به سطح قیمت ۲۹ هزار و ۸۵۰ تومان رسید.

در ابتدای هفته جاری و با انتشار اخبار جدیدی پیرامون مذاکرات هسته‌ای روند کاهشی قیمت دلار آغاز شد. این اخبار که حاکی از جدیت ایران در جهت احیای قرارداد برجام است توانست تاثیر قابل توجهی در بازار ارز روز‌های شنبه و یکشنبه هفته جاری داشته باشد. تحلیلگران بازار ارز بر این باورند که سفر پیش روی رئیس‌جمهوری به مسکو نشانگر گام مثبت بزرگی در جهت حصول یک توافق جدید است. در این میان خبر جدید منتشر شده از فضای مذاکرات دور قبل مبنی بر پیشرفت پیش‌نویس‌های جدید در غیبت دو روزه هیات مذاکره‌کننده فرانسه هم توانست باعث پیش‌بینی‌های جدیدی از آینده بازار ارز شود. به گزارش «ایرنا»، غیبت دو روزه هیات مذاکره‌کننده فرانسه در گذشته توانسته بود به پیشرفت توافق بر سر پیش‌نویس جدید مذاکرات کمک شایانی بکند که این پیشرفت با بازگشت این تیم مذاکره‌کننده از کنفرانس لیورپول نسبتا مختل شده بود. اما تحلیلگران بر این باورند که در صورت غیبت مجدد فرانسه یا مداخله کم آن در دور جدید مذاکرات روند به نتیجه رسیدن توافق سرعت بیشتری گرفته و همین امر بتواند بر روند قیمتی دلار اثر بگذارد.


یکشنبه ۵ دی ماه، بازار ارز مطابق با معاملات پشت خطی روز شنبه در قیمت ۲۹ هزار و ۸۰۰ تومان شروع به کار کرد؛ که این رقم در ادامه روز با نوسانات ۲۰ تا ۳۰ تومانی همراه بود. به‌صورتی که در معاملات روز یکشنبه قیمت به ۲۹ هزار و ۷۸۰ تومان هم رسید. با وجود اینکه اسکناس آمریکایی توانست کف ۲۹ هزار و ۸۰۰ تومان را بشکند، اما قیمت در زیر این کف نتوانست تثبیت شود.

در نهایت دلار روز یکشنبه در حوالی رقم ۲۹ هزار و ۸۵۰ تومان به کار خود پایان داد. اما انتظارات معامله‌گران برای روز‌های آینده، روشن و شفاف نبود. به‌طوری‌که برخی از بازیگران بازار ارز پیش‌بینی قیمت دلار برای روز‌های میانی هفته را مطابق با قیمت روز یکشنبه عنوان می‌کردند. این مساله خود می‌تواند مانعی برای کاهش قیمت دلار در روز‌های آینده ایجاد کند. روز یکشنبه، معاملات حوزه خلیج‌فارس هم شاهد کاهش نسبی نرخ ارز بود. قیمت درهم اوایل هفته جاری در بازار آزاد با کاهشی ۸۰ تومانی نسبت به روز‌های پایانی هفته گذشته در رقم ۸ هزار و ۱۷۰ تومان معامله شد.

سکه تمام بهار آزادی نیز در روز گذشته با افزایشی ۵۰ هزار تومانی به قیمت ۱۳ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان رسید. سکه که در بازار کاهشی روز شنبه با نرخ دلار همراه شده و با کاهشی ۱۲۰ هزار تومانی نسبت به روز‌های پایانی هفته قبل مواجه شده بود، در روز یکشنبه به میانگین قیمت خود در هفته‌های گذشته رسید. هر گرم طلای ۱۸ عیار هم در روز یکشنبه با قیمتی معادل یک میلیون و ۲۹۶ هزار تومان معامله شد.

/ دنیای اقتصاد

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: